Popelnicový převrat

20. října 2014, 00:00 - HANA BOŘÍKOVÁ
20. října 2014, 00:00

Končící náměstek primátora Vávra dal do boje o svoz odpadu duši Na pozadí pražských povolebních námluv babišovců se socialisty a vnitřního rozkladu pravděpodobné „topácké“ opozice trochu neprávem zapadla zpráva o stavu pražských odpadků. Přitom právě na příkladu Pražských služeb se dá krásně ilustrovat, jak to vlastně ve vládnoucí pražské partaji chodilo a tragikomicky skončilo.

Technolog moci Jiří Vávra se před několika měsíci rozhodl, že rozlouskne do voleb zapeklitou situaci v Pražských službách. Aby už firma nemusela nikdy potupně soutěžit o metropolitní popelnice, vykoupí za více než 800 milionů podíl kyperské firmy, za kterou se schovával exmanažer PPF Karel Pražák.

Hudeček s tím nesouhlasil, ale Pražské služby stejně jako Pražská plynárenská byly na rozdíl od náplavek nebo smaltovaných tabulek s názvy ulic mimo jeho sféru vlivu.

Nedotaženou transakci, která zapáchala víc, než bylo zdrávo, nakonec skrečoval sám Pražák, když udělal z Vávry šaška a místo městu prodal akcie odpadkové firmě AVE Daniela Křetínského. Vávra se ocitl v zapeklité situaci, město nemá od začátku listopadu nasmlouvaný svoz odpadu, protože Vávra všechno vsadil na Pražákovu kartu, byť od začátku nejistou.

Patrně kombinace uražené ješitnosti a obavy z postihu za další jednací řízení bez uveřejnění probudila ve Vávrovi buldočí instinkt. Praha se Křetínského neoptala, co má vlastně s akciemi za lubem, a jala se „propachtovat“ část Pražských služeb do stoprocentně městské firmy TSK, čímž by natvrdo a ani trochu elegantně obešla zákon o veřejných zakázkách.

Nedbala ani vzkazů, že AVE nepřipustí snížení hodnoty firmy minimálně o miliardu, což ostatně konstatoval znalecký posudek samotných Pražských služeb.

Zdálo se, že další fraška už Vávrovi neprojde. Primátor Hudeček se ale nejspíš nechal od kolegů uchlácholit tím, že až i tento plán vybouchne, budou mít v ruce doložku, že udělali vše, co bylo v jejich silách, a pokorně přihrají odpadky bez tendru na další rok Pražským službám; už počtvrté. Právě takové rozhřešení jim minulý týden dal antimonopolní úřad. Den poté ovšem valná hromada nesmyslně odsouhlasila pacht a Vávra se veřejně podivil, že se jeho fotografie objevila vedle té Hrdličkovy v Blesku právě v den, kdy bojoval na valné hromadě za Prahu jako lev. Inu, kdo s čím zachází…

Nedotaženou transakci s Pražskými službami, která zapáchala víc, než bylo zdrávo, nakonec skrečoval sám Pražák a udělal z Vávry šaška.

O autorovi| HANA BOŘÍKOVÁ borikova@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít