Popelnicový převrat

20. října 2014, 00:00 - HANA BOŘÍKOVÁ
20. října 2014, 00:00

Končící náměstek primátora Vávra dal do boje o svoz odpadu duši Na pozadí pražských povolebních námluv babišovců se socialisty a vnitřního rozkladu pravděpodobné „topácké“ opozice trochu neprávem zapadla zpráva o stavu pražských odpadků. Přitom právě na příkladu Pražských služeb se dá krásně ilustrovat, jak to vlastně ve vládnoucí pražské partaji chodilo a tragikomicky skončilo.

Technolog moci Jiří Vávra se před několika měsíci rozhodl, že rozlouskne do voleb zapeklitou situaci v Pražských službách. Aby už firma nemusela nikdy potupně soutěžit o metropolitní popelnice, vykoupí za více než 800 milionů podíl kyperské firmy, za kterou se schovával exmanažer PPF Karel Pražák.

Hudeček s tím nesouhlasil, ale Pražské služby stejně jako Pražská plynárenská byly na rozdíl od náplavek nebo smaltovaných tabulek s názvy ulic mimo jeho sféru vlivu.

Nedotaženou transakci, která zapáchala víc, než bylo zdrávo, nakonec skrečoval sám Pražák, když udělal z Vávry šaška a místo městu prodal akcie odpadkové firmě AVE Daniela Křetínského. Vávra se ocitl v zapeklité situaci, město nemá od začátku listopadu nasmlouvaný svoz odpadu, protože Vávra všechno vsadil na Pražákovu kartu, byť od začátku nejistou.

Patrně kombinace uražené ješitnosti a obavy z postihu za další jednací řízení bez uveřejnění probudila ve Vávrovi buldočí instinkt. Praha se Křetínského neoptala, co má vlastně s akciemi za lubem, a jala se „propachtovat“ část Pražských služeb do stoprocentně městské firmy TSK, čímž by natvrdo a ani trochu elegantně obešla zákon o veřejných zakázkách.

Nedbala ani vzkazů, že AVE nepřipustí snížení hodnoty firmy minimálně o miliardu, což ostatně konstatoval znalecký posudek samotných Pražských služeb.

Zdálo se, že další fraška už Vávrovi neprojde. Primátor Hudeček se ale nejspíš nechal od kolegů uchlácholit tím, že až i tento plán vybouchne, budou mít v ruce doložku, že udělali vše, co bylo v jejich silách, a pokorně přihrají odpadky bez tendru na další rok Pražským službám; už počtvrté. Právě takové rozhřešení jim minulý týden dal antimonopolní úřad. Den poté ovšem valná hromada nesmyslně odsouhlasila pacht a Vávra se veřejně podivil, že se jeho fotografie objevila vedle té Hrdličkovy v Blesku právě v den, kdy bojoval na valné hromadě za Prahu jako lev. Inu, kdo s čím zachází…

Nedotaženou transakci s Pražskými službami, která zapáchala víc, než bylo zdrávo, nakonec skrečoval sám Pražák a udělal z Vávry šaška.

O autorovi| HANA BOŘÍKOVÁ borikova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít