Popelnicový převrat

20. října 2014, 00:00 - HANA BOŘÍKOVÁ
20. října 2014, 00:00

Končící náměstek primátora Vávra dal do boje o svoz odpadu duši Na pozadí pražských povolebních námluv babišovců se socialisty a vnitřního rozkladu pravděpodobné „topácké“ opozice trochu neprávem zapadla zpráva o stavu pražských odpadků. Přitom právě na příkladu Pražských služeb se dá krásně ilustrovat, jak to vlastně ve vládnoucí pražské partaji chodilo a tragikomicky skončilo.

Technolog moci Jiří Vávra se před několika měsíci rozhodl, že rozlouskne do voleb zapeklitou situaci v Pražských službách. Aby už firma nemusela nikdy potupně soutěžit o metropolitní popelnice, vykoupí za více než 800 milionů podíl kyperské firmy, za kterou se schovával exmanažer PPF Karel Pražák.

Hudeček s tím nesouhlasil, ale Pražské služby stejně jako Pražská plynárenská byly na rozdíl od náplavek nebo smaltovaných tabulek s názvy ulic mimo jeho sféru vlivu.

Nedotaženou transakci, která zapáchala víc, než bylo zdrávo, nakonec skrečoval sám Pražák, když udělal z Vávry šaška a místo městu prodal akcie odpadkové firmě AVE Daniela Křetínského. Vávra se ocitl v zapeklité situaci, město nemá od začátku listopadu nasmlouvaný svoz odpadu, protože Vávra všechno vsadil na Pražákovu kartu, byť od začátku nejistou.

Patrně kombinace uražené ješitnosti a obavy z postihu za další jednací řízení bez uveřejnění probudila ve Vávrovi buldočí instinkt. Praha se Křetínského neoptala, co má vlastně s akciemi za lubem, a jala se „propachtovat“ část Pražských služeb do stoprocentně městské firmy TSK, čímž by natvrdo a ani trochu elegantně obešla zákon o veřejných zakázkách.

Nedbala ani vzkazů, že AVE nepřipustí snížení hodnoty firmy minimálně o miliardu, což ostatně konstatoval znalecký posudek samotných Pražských služeb.

Zdálo se, že další fraška už Vávrovi neprojde. Primátor Hudeček se ale nejspíš nechal od kolegů uchlácholit tím, že až i tento plán vybouchne, budou mít v ruce doložku, že udělali vše, co bylo v jejich silách, a pokorně přihrají odpadky bez tendru na další rok Pražským službám; už počtvrté. Právě takové rozhřešení jim minulý týden dal antimonopolní úřad. Den poté ovšem valná hromada nesmyslně odsouhlasila pacht a Vávra se veřejně podivil, že se jeho fotografie objevila vedle té Hrdličkovy v Blesku právě v den, kdy bojoval na valné hromadě za Prahu jako lev. Inu, kdo s čím zachází…

Nedotaženou transakci s Pražskými službami, která zapáchala víc, než bylo zdrávo, nakonec skrečoval sám Pražák a udělal z Vávry šaška.

O autorovi| HANA BOŘÍKOVÁ borikova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Auta
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon…
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Technologie
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít