Pomůže to firmám i státu

12. ledna 2015, 00:00 - TOMÁŠ SKŘIVÁNEK
12. ledna 2015, 00:00

Šéf Hospodářské komory Vladimír Dlouhý mluvil o povinné registraci podnikatelů

Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý obhajuje kontroverzní návrh, že by podnikatelé museli být u komory povinně registrováni. Pomohlo by to podle něj samotným podnikatelům, ale také státu. Dlouhý to uvedl v premiéře nového diskusního pořadu Euro E15 TV, který připravují týdeník Euro a deník E15 z vydavatelství Mladá fronta. Hospodářská komora by po dle Dlouhého mohla převzít některé kompetence státu, například správu živností, část procesů kolem řemesel, mistrovských zkoušek a podobně. Registrační poplatek by tak podle něj nebyl „za nic“, jak se obávají kritici tohoto návrhu. „Registrační poplatek by byl třeba jen 50 či 100 korun ročně,“ uvedl Dlouhý. V pořadu se prezident Hospodářské komory vyjádřil také ke stavu české ekonomiky a politiky nebo k aktuálnímu propadu cen ropy. Ten je po dle něj v pořádku a ceny pod 50 dolarů za barel mohou klidně vydržet do poloviny letošního roku. Kompletní videozáznam moderované diskuse je ke zhlédnutí na webu E15.cz.

* Zvykl jste si za půl roku ve funkci na oslovení pane prezidente?

Zvyknout se na to dá. Když jsem byl zvolen do čela Hospodářské komory, chtěl jsem označení šéfa komory změnit, protože po dle mne je v této zemi ve skutečnosti jen jeden prezident a my jich máme nesmyslně moc. Bylo mi ale řečeno, že by to snížilo význam naší instituce a máme tuto funkci zakotvenou ve stanovách. Takže tento název necháme, ale nejsem s tím úplně komfortní.

* Pokročily diskuse o povinném příspěvku všech podnikatelů Hospodářské komoře, jaké máte reakce?

Říkáme tomu povinná registrace, příspěvek indikuje platbu bez protiplnění. Uvažujeme, že bychom nabídli státu, že bychom převzali některé jeho kompetence v oblasti správy živností, jako jsou třeba mistrovské zkoušky, a že bychom nezavedli povinné členství, ale každý podnikatel by se u nás musel za mírný poplatek 50 či 100 korun ročně registrovat. Ta reakce nebyla jednoznačná. Musíme nejprve rozptýlit obavy podnikatelů, že se bude jednat jen o další zbytečnou administrativu a otravování. Pokud by se nám podařilo to zavést od roku 2017, byl by to úspěch.

* Projevila se již snaha o změnu fungování Hospodářské komory v nárůstu počtu členů?

Pozitivní odezvu máme. Změnu zaznamenali podnikatelé, veřejnost i politici. Máme i přírůstek nových členů, byť zatím jen v desítkách.

* Jak aktuální propad ruské ekonomiky ovlivní letošní vývoj HDP v Česku a dalších zemích?

Česká ekonomika letos poroste o 2,5 procenta, možná o maličko více. Země eurozóny porostou o jedno procento, USA možná i rychleji než konsenzuálně odhadovaných 3,5 procenta, Čína vzroste o sedm procent, Indie o šest procent. Do roku 2015 vstupujeme s optimističtějšími očekáváními, než na jaká jsme loni v polovině roku v průběhu ruské krize mysleli. Vím, že pro jednotlivé podniky je dopad ruské krize obrovský. V makročíslech to ale naštěstí není vidět.

* Kde kromě Hospodářské komory působíte?

Je všeobecně známo, že funkce prezidenta Hospodářské komory je funkcí čestnou. Neberu za to žádné peníze, mám jen k dispozici auto s řidičem. Nějak živit se tedy s prominutím musím. Již osmnáctý rok pracuji pro investiční banku Goldman Sachs. Zrovna včera (úterý 6. ledna – pozn. red.) jsem podepsal smlouvu o spolupráci pro rok 2015. Od loňského roku jsem členem obdobné mezinárodní poradenské skupiny i u společnosti Rolls­Royce, pracuji ještě pro dva další menší klienty. Jsem ve správní radě některých společností, dokonce i v Indii. Teď zrovna se rozhoduji, zda k tomu mám ještě učit, což mne hrozně baví, ale mám na to málo času.

* Jak vidíte budoucnost české pravicové politiky?

Česká pravice i sociální demokracie si stěžují na Andreje Babiše, ale nemohou se tomu divit, že se tady objevil, mohou si za to samy. Ta možnost tu ležela prakticky na zemi. Teď je potřeba pozorovat, zda se zdejší pravicové strany znovu postaví na nohy, nebo dlouhodobě tuto pozici podnikatelské strany obsadí po dotvoření svého programu hnutí ANO. Zatím je brzy to hodnotit.

* A vaše osobní politické ambice?

Do budoucna nevylučuji vůbec nic, zatím je ale brzy říkat, zda se znovu pokusím kandidovat na prezidenta. Teď jsem šéfem Hospodářské komory a mé další politické ambice se odvinou od toho, jak budeme v Hospodářské komoře úspěšní.

O autorovi| TOMÁŠ SKŘIVÁNEK, skrivanek@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít