Pomohlo by další ministerstvo

13. srpna 2012, 00:00 - Jakub Křešnička
13. srpna 2012, 00:00

Nejen Praha, ale celé Česko by si zasloužilo lepší propagaci po světě. Pro turisty má veliký potenciál, říká ředitel hotelu Mandarin Oriental

Zkušenosti v hotelovém byznysu sbírá Werner Anzinger už zhruba dvacet let, během nichž prošel různými pozicemi v několika zemích světa. Rakouský rodák, který vystudoval v Austrálii a USA, teď necelý rok šéfuje pražskému hotelu Mandarin Oriental a už stihl vypozorovat, co by tuzemskému turistickému ruchu pomohlo.

„Krásami Prahy jsou hosté unešeni, ale vnímají ji jako levnější alternativu významných evropských měst. Má přitom daleko větší potenciál.

Prospělo by, kdyby vláda vytvořila speciální ministerstvo, které by koordinovalo všechny snahy o propagaci Prahy a Česka po celém světě,“ je přesvědčen Anzinger.

* Všiml jsem si, že na stránkách hodnotících hotely jsou odpovědi podepsané vaším jménem. Opravdu je píšete vy?

Ano, píšu. A nereagujeme tak jen na komentáře na internetových stránkách, ale na jakékoli připomínky našich hostů. Náš byznys se točí okolo lidí, takže zpětná vazba je pro náš úspěch rozhodující. Jakékoli postřehy – ať už jsou pozitivní nebo méně – jsou sdíleny uvnitř týmu, který tak má šanci zjistit, co se nám daří a kde potřebujeme přidat. Hosté k nám budou loajální, pokud se nám bude dařit neustále překonávat jejich očekávání. Podle statistik totiž 90 procent zákazníků změní dodavatele, pokud jsou se službami „pouze“ spokojeni.

* V oboru luxusního hotelnictví jste strávil dvacet let. Jak se za tu dobu změnil? A jaké jsou v něm trendy?

Zdá se, že byznys analyzujeme podstatně více než dříve. Způsob prodávání pokojů samozřejmě změnil internet. Také velmi zprůhlednil cenovou politiku. Základy, kterými jsou pro nás personalizované služby, se ale nezměnily. Každý den se setkám až s desítkou hostů, kteří přijíždějí nebo odjíždějí, abych je osobně uvítal a získal od nich reakce. Největší dopad mají detaily, například každý host dostává personalizovanou uvítací kartičku, v případě apartmá je psaná rukou. Obecně si myslím, že na důležitosti znovu získá osobní kontakt s hosty. Generální ředitel by měl působit jako hostitel, a ne jako manažer z kanceláře.

* U skupiny Mandarin Oriental pracujete patnáct let, byl jste mimo jiné v Londýně, Mnichově či Hongkongu. Jak je na tom ve srovnání s těmito městy Praha?

Praha je prostě krásná. I díky Hradu nabízí jeden z nejúžasnějších pohledů na město na světě a takovým způsobem by také měla být propagována. Ohromuje samozřejmě i naše hosty.

* A jak se tu líbí vám a vaší rodině? Co vás v Česku překvapilo?

Zbožňujeme to tady. Našli jsme si nádherný byt na Praze 6 a o víkendech si užíváme víkendové procházky po Stromovce nebo navštívíme některé z výborných golfových hřišť, která tu máte. Co mě opravdu překvapilo, je, že šéf restaurace v hotelu vaří naprosto stejně jako moje matka. Máme tam jídla, která jsem znal jedině z domova. Možná to ale není tak překvapivé, vzhledem k tomu, že moje rodiště je jen 280 kilometrů od Prahy.

* Jaká jsou specifika českého hotelového trhu?

Místní trh procházel boomem od sametové revoluce až do finanční krize. Situace ve většině evropských měst se už od té doby zlepšila. Praha ale potřebuje ještě o něco více času, vzhledem k tomu, že ceny za ubytování se ještě nevracejí na úroveň před rokem 2008, což vyžaduje veliké úsilí všech hoteliérů. Hotelnictví a turismu obecně by také prospělo speciální ministerstvo vytvořené k propagaci nejen Prahy, ale i celého Česka po světě.

* Je Mandarin mezi všemi pražskými hotely něčím výjimečný?

Jsme výjimeční v řadě ohledů. Naše budova, dříve klášter, má historii počítající se na tisíc let zpátky. Umístěni jsme snad v nejhezčí čtvrti ve střední Evropě. Maltézské náměstí má se svými útulnými vinárnami a restauracemi atmosféru jako krásná historická vesnička. Nemohu opomenout naše vynikající lázně či restauraci vedenou Jiřím Štiftem. Samozřejmě máme i výjimečné kolegy, kteří našim hostům poskytují vynikající služby.

* Co pro své hosty pro letošek připravujete za novinky?

Právě jsme do všech našich pokojů instalovali dokovací stanice na iPody a iPady. Koncem července budeme mít jediné pokoje v Praze se soukromými terasami vedoucími do klášterní zahrady. V srpnu bude dokončena „beautifikační místnost“ s řadou unikátních procedur. Také jsme spolu s Moserem udělali zajímavý projekt apartmá. Pro příští rok máme v plánu zlepšit celkovou atmosféru hotelu a také relaxační prostory v naší tělocvičně. A vlastně je to všechno začátek, během dalších let toho přijde ještě víc. l

O autorovi| Jakub Křešnička • kresnicka@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár…
BMW dnes odpoledne ukáže novou X3. Na první fotky se můžete podívat už teď
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín, ne na elektřinu
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Technologie
Spotify se více integruje. Seznamy skladeb můžete s přáteli tvořit i v Messengeru
Evleaks: Galaxy Note 8 posune cenovou laťku ještě výš, bude stát 1000 eur
Historická akvizice v oblasti GPU na obzoru. Firma vyvíjející grafiky PowerVR je na prodej
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít