Pomoc bez újmy

03. září 2012, 00:00 -
03. září 2012, 00:00

Může se drahý profesionál uplatnit v neziskovce? Cesty existují

Společensky odpovědný přístup je dnes již téměř standardní součástí strategie větších firem. Klasická individuální filantropie se přenáší na firmy, a ty si pečlivě vybírají oblasti, které budou sponzorovat dlouhodobě, nebo je podpoří jednorázově.

Tento trend nevychází z touhy, po zviditelnění firmy, ale je především výrazem společenské odpovědnosti majitelů a zaměstnanců. Ti ženou svou společnost k odpovědnosti nejen k prostředí firmy, kvalitě života zaměstnanců nebo zákazníků, ale také k podpoře neziskových projektů. Jsem přesvědčený, že jen společensky odpovědná firma má šanci obstát u svých zákazníků a dává touto činností i smysl svému obchodnímu poslání.

Většina firem i jejich zaměstnanců již v dnešní době podporuje neziskový sektor, nebo se různými způsoby zapojuje do sponzoringu neziskových organizací či sociálních podniků. Ty postupně získávají podporu veřejnosti i médií a tento trend se stále žene kupředu. Jediné, co je může občas zbrzdit, je absence profesionálních pracovníků, jejich znalostí a zkušeností.

V komerční sféře je oproti tomu mnoho profesionálů, kteří představují pro firmu nenahraditelné zkušenosti, a ta si jich váží a odpovídajícím způsobem je odměňuje. Takový pracovník si pak možná uvědomí, že by rád své znalosti a zkušenosti využil na pomoc neziskové organizaci, která si ho ale nemůže ve většině případů dovolit zaměstnat. Stojí pak před poměrně závažným rozhodnutím, zda opustit svou dobře placenou práci a vrhnout se po hlavě do neziskového sektoru, kde se mu mzda sníží o desítky procent.

Z těchto důvodů jsme před čtyřmi lety odstartovali v České republice celosvětově úspěšný grantový program Rok jinak, který umožňuje přenos profesionálního know-how do neziskového sektoru. V rámci Roku jinak se zkušení pracovníci z různých oborů přesouvají na rok do neziskové organizace, kterou si sami zvolí, a pokračují tam ve své odbornosti za stejný plat, který měli ve svém předchozím zaměstnání. Nemusí se tedy obávat poklesu životní úrovně a zároveň si mohou splnit přání pomáhat a předávat zkušenosti a vědomosti v oblasti, kde by se pro takového pracovníka pravděpodobně nenašla finanční kapacita. Mají dokonce možnost vycestovat s neziskovou organizací do zahraničí. l

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu…
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na nerovnosti i riziko kolize
Technologie
Seznam zruší své legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Intel zlevnil všechny Xeony Phi. Nejvýkonnější modely víc než o polovinu
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít