Pomoc bez újmy

03. září 2012, 00:00 -
03. září 2012, 00:00

Může se drahý profesionál uplatnit v neziskovce? Cesty existují

Společensky odpovědný přístup je dnes již téměř standardní součástí strategie větších firem. Klasická individuální filantropie se přenáší na firmy, a ty si pečlivě vybírají oblasti, které budou sponzorovat dlouhodobě, nebo je podpoří jednorázově.

Tento trend nevychází z touhy, po zviditelnění firmy, ale je především výrazem společenské odpovědnosti majitelů a zaměstnanců. Ti ženou svou společnost k odpovědnosti nejen k prostředí firmy, kvalitě života zaměstnanců nebo zákazníků, ale také k podpoře neziskových projektů. Jsem přesvědčený, že jen společensky odpovědná firma má šanci obstát u svých zákazníků a dává touto činností i smysl svému obchodnímu poslání.

Většina firem i jejich zaměstnanců již v dnešní době podporuje neziskový sektor, nebo se různými způsoby zapojuje do sponzoringu neziskových organizací či sociálních podniků. Ty postupně získávají podporu veřejnosti i médií a tento trend se stále žene kupředu. Jediné, co je může občas zbrzdit, je absence profesionálních pracovníků, jejich znalostí a zkušeností.

V komerční sféře je oproti tomu mnoho profesionálů, kteří představují pro firmu nenahraditelné zkušenosti, a ta si jich váží a odpovídajícím způsobem je odměňuje. Takový pracovník si pak možná uvědomí, že by rád své znalosti a zkušenosti využil na pomoc neziskové organizaci, která si ho ale nemůže ve většině případů dovolit zaměstnat. Stojí pak před poměrně závažným rozhodnutím, zda opustit svou dobře placenou práci a vrhnout se po hlavě do neziskového sektoru, kde se mu mzda sníží o desítky procent.

Z těchto důvodů jsme před čtyřmi lety odstartovali v České republice celosvětově úspěšný grantový program Rok jinak, který umožňuje přenos profesionálního know-how do neziskového sektoru. V rámci Roku jinak se zkušení pracovníci z různých oborů přesouvají na rok do neziskové organizace, kterou si sami zvolí, a pokračují tam ve své odbornosti za stejný plat, který měli ve svém předchozím zaměstnání. Nemusí se tedy obávat poklesu životní úrovně a zároveň si mohou splnit přání pomáhat a předávat zkušenosti a vědomosti v oblasti, kde by se pro takového pracovníka pravděpodobně nenašla finanční kapacita. Mají dokonce možnost vycestovat s neziskovou organizací do zahraničí. l

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny volání v České republice, Německu, Polsku a u dalších sousedů
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Auta
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta…
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200 exemplářů
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných aut se zmenšuje
Technologie
Threadrippery budou nakonec bez chladiče. Možná jich nebude dost a další informace
Opera 48 developer přidává snímání webů. Nezvládne ale vyfotit celou stránku
Telegram 4.2 nabízí přepracovaný editor fotografií a samozničení multimédií po zobrazení
Které funkce budou odebrány z Windows 10 Fall Creators Update?
Seagate se vrací na trh běžných SSD, s diskem Nytro 141 pro PC, NAS a levné servery
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít