Pomoc bez újmy

03. září 2012, 00:00 -
03. září 2012, 00:00

Může se drahý profesionál uplatnit v neziskovce? Cesty existují

Společensky odpovědný přístup je dnes již téměř standardní součástí strategie větších firem. Klasická individuální filantropie se přenáší na firmy, a ty si pečlivě vybírají oblasti, které budou sponzorovat dlouhodobě, nebo je podpoří jednorázově.

Tento trend nevychází z touhy, po zviditelnění firmy, ale je především výrazem společenské odpovědnosti majitelů a zaměstnanců. Ti ženou svou společnost k odpovědnosti nejen k prostředí firmy, kvalitě života zaměstnanců nebo zákazníků, ale také k podpoře neziskových projektů. Jsem přesvědčený, že jen společensky odpovědná firma má šanci obstát u svých zákazníků a dává touto činností i smysl svému obchodnímu poslání.

Většina firem i jejich zaměstnanců již v dnešní době podporuje neziskový sektor, nebo se různými způsoby zapojuje do sponzoringu neziskových organizací či sociálních podniků. Ty postupně získávají podporu veřejnosti i médií a tento trend se stále žene kupředu. Jediné, co je může občas zbrzdit, je absence profesionálních pracovníků, jejich znalostí a zkušeností.

V komerční sféře je oproti tomu mnoho profesionálů, kteří představují pro firmu nenahraditelné zkušenosti, a ta si jich váží a odpovídajícím způsobem je odměňuje. Takový pracovník si pak možná uvědomí, že by rád své znalosti a zkušenosti využil na pomoc neziskové organizaci, která si ho ale nemůže ve většině případů dovolit zaměstnat. Stojí pak před poměrně závažným rozhodnutím, zda opustit svou dobře placenou práci a vrhnout se po hlavě do neziskového sektoru, kde se mu mzda sníží o desítky procent.

Z těchto důvodů jsme před čtyřmi lety odstartovali v České republice celosvětově úspěšný grantový program Rok jinak, který umožňuje přenos profesionálního know-how do neziskového sektoru. V rámci Roku jinak se zkušení pracovníci z různých oborů přesouvají na rok do neziskové organizace, kterou si sami zvolí, a pokračují tam ve své odbornosti za stejný plat, který měli ve svém předchozím zaměstnání. Nemusí se tedy obávat poklesu životní úrovně a zároveň si mohou splnit přání pomáhat a předávat zkušenosti a vědomosti v oblasti, kde by se pro takového pracovníka pravděpodobně nenašla finanční kapacita. Mají dokonce možnost vycestovat s neziskovou organizací do zahraničí. l

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
SpaceX představuje vlastní skafandr. V tomhle se bude létat na ISS
Desky pro procesory Intel Coffee Lake se začaly objevovat, unikl seznam prvních modelů
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít