Polská rána pro Babiše

13. dubna 2015, 00:00 - Václav Drchal
13. dubna 2015, 00:00

Agrofert ministra financí prohrál dvacetimiliardový soudní spor s petrochemickou společností PKN Orlen o privatizaci Unipetrolu

Agrofert ministra financí Andreje Babiše utrpěl minulé úterý nepříjemnou prohru. Vrchní soud v Praze definitivně zamítl žalobu zemědělsko-potravinářskochemického koncernu Agrofert na polský PKN Orlen (Polski Koncern Naftowy).

V jednom z největších korporátních sporů minulých let jde o takřka 20 miliard korun.

Předmětem sporu je privatizace Unipetrolu.

Zamítnutí žaloby potvrdil týdeníku Euro soudce vrchního soudu Jiří Macek.

Spor Agrofertu s PKN Orlen o dvacetimiliardové odškodné řešil nejprve rozhodčí soud při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR. Nároky Agrofertu však zamítl, a Babiš se proto obrátil na „klasický“ soud, po kterém chtěl, aby nepříznivé rozhodčí nálezy zrušil. Městský soud v Praze ale jeho žalobu na začátku loňského roku zamítl. Následovalo odvolání k vrchnímu soudu, ani ten však pro argumenty Agrofertu neměl pochopení. Věc sice v úterý skončila pravomocným rozsudkem, spor však bude s největší pravděpodobností pokračovat u dalších soudních instancí. „Čekáme na písemné vyhotovení rozsudku. Poté zvážíme možnost podat dovolání k Nejvyššímu soudu,“ řekl týdeníku Euro bez dalších podrobností mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Za 15 a nazdar

Také vítězní Poláci byli struční. „Rozhodnutí Vrchního soudu v Praze vyhlášené v úterý 7. dubna potvrzuje postoj PKN Orlen, že rozsudek vydaný rozhodčím soudem dne 21. října 2010 byl správný a že tu není žádný prostor pro jeho revizi,“ zní oficiální stanovisko společnosti s dodatkem, že postup vůči Agrofertu byl „v souladu s právem a v nejlepším zájmu firmy“.

Spory Agrofertu se společností PKN Orlen mají kořeny ve více než deset let staré privatizaci Unipetrolu. Vláda současného prezidenta Miloše Zemana v prosinci 2001 rozhodla, že prodá třiašedesátiprocentní státní podíl v Unipetrolu za 361 milionů eur (tehdy asi 11,7 miliardy korun) Babišovu Agrofertu. Jenže Babiš tolik platit nechtěl a snažil se ze státu „vyrazit“ dodatečnou slevu. Vláda to však odmítla a z prodeje sešlo. „Byl jsem hlupák, když jsem Unipetrol nekoupil. Měl bych to za jedenáct miliard a s výkupem drobných akcionářů za patnáct – a nazdar. Z dnešního pohledu se mi to už zdá levné,“ okomentoval své rozhodnutí Babiš po letech.

Jenže chyba se stala a vláda – tehdy už Špidlova – se do privatizace pustila znovu. Ministři v dubnu 2004 přiklepli Unipetrol za celkem 14,7 miliardy korun polskému Orlenu, který úzce spolupracoval s Agrofertem a americkou ropnou společností Conoco. Pro další vývoj příběhu je důležitý fakt, že Orlen Agrofertu slíbil, že mu výhodně odprodá kontrolní balíky v pěti dcerách Unipetrolu: Kaučuku, Agrobohemii, Aliachemu, Paramu a Chemopetrolu. Ovšem Orlen po úspěšné privatizaci Babiše z domluveného byznysu „vyšoupl“ a nic mu neprodal. Z ekonomického hlediska to nejspíš bylo velmi rozumné rozhodnutí – například Kaučuk (dnes Synthos Kralupy) byl ve smlouvách s Babišem oceňován na 1,6 miliardy korun, Orlen jej však v létě 2007 prodal polské chemičce Dwory za 5,5 miliardy.

Náhrada škody

Výsledkem bylo několik arbitráží iniciovaných Agrofertem. V nich Babišův holding uspěl pouze jednou – v roce 2009 mu musel Orlen za odstoupení od smluv zaplatit zhruba 2,45 miliardy korun. Ostatní dopadly pro Agrofert špatně a soudy pak začaly řešit, zda arbitráže zrušit, či ne. Tu nejdůležitější z nich – dvacetimiliardovou o náhradu utrpěné škody – Babiš v úterý u vrchního soudu ztratil.

Babišův holding uspěl pouze jednou. V roce 2009 mu musel Orlen za odstoupení od smluv zaplatit zhruba 2,45 miliardy korun.

O autorovi| Václav Drchal • drchal@mf.cz Jiří Zatloukal • zatloukal@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se…
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Toyota oslavila 20. výročí hybridů. Vůbec poprvé zavítala do ČR také vodíková Mirai
Technologie
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolar§
Nadupaný Asus ZenFone AR byl stvořen pro virtuální realitu a nacpané peněženky
Retro ThinkPad je hotová věc a budete jej milovat, vzkazuje Lenovo
„Počítači, chci rohlík, šunku a mléko.“ Obchod Kolonial.cz testuje hlasové nákupy
Mozilla přinesla svůj bezpečný prohlížeč i na Android. Stáhněte si Firefox Focus
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít