Polská rána pro Babiše

13. dubna 2015, 00:00 - Václav Drchal
13. dubna 2015, 00:00

Agrofert ministra financí prohrál dvacetimiliardový soudní spor s petrochemickou společností PKN Orlen o privatizaci Unipetrolu

Agrofert ministra financí Andreje Babiše utrpěl minulé úterý nepříjemnou prohru. Vrchní soud v Praze definitivně zamítl žalobu zemědělsko-potravinářskochemického koncernu Agrofert na polský PKN Orlen (Polski Koncern Naftowy).

V jednom z největších korporátních sporů minulých let jde o takřka 20 miliard korun.

Předmětem sporu je privatizace Unipetrolu.

Zamítnutí žaloby potvrdil týdeníku Euro soudce vrchního soudu Jiří Macek.

Spor Agrofertu s PKN Orlen o dvacetimiliardové odškodné řešil nejprve rozhodčí soud při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR. Nároky Agrofertu však zamítl, a Babiš se proto obrátil na „klasický“ soud, po kterém chtěl, aby nepříznivé rozhodčí nálezy zrušil. Městský soud v Praze ale jeho žalobu na začátku loňského roku zamítl. Následovalo odvolání k vrchnímu soudu, ani ten však pro argumenty Agrofertu neměl pochopení. Věc sice v úterý skončila pravomocným rozsudkem, spor však bude s největší pravděpodobností pokračovat u dalších soudních instancí. „Čekáme na písemné vyhotovení rozsudku. Poté zvážíme možnost podat dovolání k Nejvyššímu soudu,“ řekl týdeníku Euro bez dalších podrobností mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Za 15 a nazdar

Také vítězní Poláci byli struční. „Rozhodnutí Vrchního soudu v Praze vyhlášené v úterý 7. dubna potvrzuje postoj PKN Orlen, že rozsudek vydaný rozhodčím soudem dne 21. října 2010 byl správný a že tu není žádný prostor pro jeho revizi,“ zní oficiální stanovisko společnosti s dodatkem, že postup vůči Agrofertu byl „v souladu s právem a v nejlepším zájmu firmy“.

Spory Agrofertu se společností PKN Orlen mají kořeny ve více než deset let staré privatizaci Unipetrolu. Vláda současného prezidenta Miloše Zemana v prosinci 2001 rozhodla, že prodá třiašedesátiprocentní státní podíl v Unipetrolu za 361 milionů eur (tehdy asi 11,7 miliardy korun) Babišovu Agrofertu. Jenže Babiš tolik platit nechtěl a snažil se ze státu „vyrazit“ dodatečnou slevu. Vláda to však odmítla a z prodeje sešlo. „Byl jsem hlupák, když jsem Unipetrol nekoupil. Měl bych to za jedenáct miliard a s výkupem drobných akcionářů za patnáct – a nazdar. Z dnešního pohledu se mi to už zdá levné,“ okomentoval své rozhodnutí Babiš po letech.

Jenže chyba se stala a vláda – tehdy už Špidlova – se do privatizace pustila znovu. Ministři v dubnu 2004 přiklepli Unipetrol za celkem 14,7 miliardy korun polskému Orlenu, který úzce spolupracoval s Agrofertem a americkou ropnou společností Conoco. Pro další vývoj příběhu je důležitý fakt, že Orlen Agrofertu slíbil, že mu výhodně odprodá kontrolní balíky v pěti dcerách Unipetrolu: Kaučuku, Agrobohemii, Aliachemu, Paramu a Chemopetrolu. Ovšem Orlen po úspěšné privatizaci Babiše z domluveného byznysu „vyšoupl“ a nic mu neprodal. Z ekonomického hlediska to nejspíš bylo velmi rozumné rozhodnutí – například Kaučuk (dnes Synthos Kralupy) byl ve smlouvách s Babišem oceňován na 1,6 miliardy korun, Orlen jej však v létě 2007 prodal polské chemičce Dwory za 5,5 miliardy.

Náhrada škody

Výsledkem bylo několik arbitráží iniciovaných Agrofertem. V nich Babišův holding uspěl pouze jednou – v roce 2009 mu musel Orlen za odstoupení od smluv zaplatit zhruba 2,45 miliardy korun. Ostatní dopadly pro Agrofert špatně a soudy pak začaly řešit, zda arbitráže zrušit, či ne. Tu nejdůležitější z nich – dvacetimiliardovou o náhradu utrpěné škody – Babiš v úterý u vrchního soudu ztratil.

Babišův holding uspěl pouze jednou. V roce 2009 mu musel Orlen za odstoupení od smluv zaplatit zhruba 2,45 miliardy korun.

O autorovi| Václav Drchal • drchal@mf.cz Jiří Zatloukal • zatloukal@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se…
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Kvíz na pátek: Poznáte auta podle fotografie?
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás vrátí zpět na zem
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni dají minimálně 12 milionů
Technologie
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilních zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít