Polská rána pro Babiše

13. dubna 2015, 00:00 - Václav Drchal
13. dubna 2015, 00:00

Agrofert ministra financí prohrál dvacetimiliardový soudní spor s petrochemickou společností PKN Orlen o privatizaci Unipetrolu

Agrofert ministra financí Andreje Babiše utrpěl minulé úterý nepříjemnou prohru. Vrchní soud v Praze definitivně zamítl žalobu zemědělsko-potravinářskochemického koncernu Agrofert na polský PKN Orlen (Polski Koncern Naftowy).

V jednom z největších korporátních sporů minulých let jde o takřka 20 miliard korun.

Předmětem sporu je privatizace Unipetrolu.

Zamítnutí žaloby potvrdil týdeníku Euro soudce vrchního soudu Jiří Macek.

Spor Agrofertu s PKN Orlen o dvacetimiliardové odškodné řešil nejprve rozhodčí soud při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR. Nároky Agrofertu však zamítl, a Babiš se proto obrátil na „klasický“ soud, po kterém chtěl, aby nepříznivé rozhodčí nálezy zrušil. Městský soud v Praze ale jeho žalobu na začátku loňského roku zamítl. Následovalo odvolání k vrchnímu soudu, ani ten však pro argumenty Agrofertu neměl pochopení. Věc sice v úterý skončila pravomocným rozsudkem, spor však bude s největší pravděpodobností pokračovat u dalších soudních instancí. „Čekáme na písemné vyhotovení rozsudku. Poté zvážíme možnost podat dovolání k Nejvyššímu soudu,“ řekl týdeníku Euro bez dalších podrobností mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Za 15 a nazdar

Také vítězní Poláci byli struční. „Rozhodnutí Vrchního soudu v Praze vyhlášené v úterý 7. dubna potvrzuje postoj PKN Orlen, že rozsudek vydaný rozhodčím soudem dne 21. října 2010 byl správný a že tu není žádný prostor pro jeho revizi,“ zní oficiální stanovisko společnosti s dodatkem, že postup vůči Agrofertu byl „v souladu s právem a v nejlepším zájmu firmy“.

Spory Agrofertu se společností PKN Orlen mají kořeny ve více než deset let staré privatizaci Unipetrolu. Vláda současného prezidenta Miloše Zemana v prosinci 2001 rozhodla, že prodá třiašedesátiprocentní státní podíl v Unipetrolu za 361 milionů eur (tehdy asi 11,7 miliardy korun) Babišovu Agrofertu. Jenže Babiš tolik platit nechtěl a snažil se ze státu „vyrazit“ dodatečnou slevu. Vláda to však odmítla a z prodeje sešlo. „Byl jsem hlupák, když jsem Unipetrol nekoupil. Měl bych to za jedenáct miliard a s výkupem drobných akcionářů za patnáct – a nazdar. Z dnešního pohledu se mi to už zdá levné,“ okomentoval své rozhodnutí Babiš po letech.

Jenže chyba se stala a vláda – tehdy už Špidlova – se do privatizace pustila znovu. Ministři v dubnu 2004 přiklepli Unipetrol za celkem 14,7 miliardy korun polskému Orlenu, který úzce spolupracoval s Agrofertem a americkou ropnou společností Conoco. Pro další vývoj příběhu je důležitý fakt, že Orlen Agrofertu slíbil, že mu výhodně odprodá kontrolní balíky v pěti dcerách Unipetrolu: Kaučuku, Agrobohemii, Aliachemu, Paramu a Chemopetrolu. Ovšem Orlen po úspěšné privatizaci Babiše z domluveného byznysu „vyšoupl“ a nic mu neprodal. Z ekonomického hlediska to nejspíš bylo velmi rozumné rozhodnutí – například Kaučuk (dnes Synthos Kralupy) byl ve smlouvách s Babišem oceňován na 1,6 miliardy korun, Orlen jej však v létě 2007 prodal polské chemičce Dwory za 5,5 miliardy.

Náhrada škody

Výsledkem bylo několik arbitráží iniciovaných Agrofertem. V nich Babišův holding uspěl pouze jednou – v roce 2009 mu musel Orlen za odstoupení od smluv zaplatit zhruba 2,45 miliardy korun. Ostatní dopadly pro Agrofert špatně a soudy pak začaly řešit, zda arbitráže zrušit, či ne. Tu nejdůležitější z nich – dvacetimiliardovou o náhradu utrpěné škody – Babiš v úterý u vrchního soudu ztratil.

Babišův holding uspěl pouze jednou. V roce 2009 mu musel Orlen za odstoupení od smluv zaplatit zhruba 2,45 miliardy korun.

O autorovi| Václav Drchal • drchal@mf.cz Jiří Zatloukal • zatloukal@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít