Polom v lesním marketingu

03. března 2014, 00:00 - Pavel Páral
03. března 2014, 00:00

Lesy ČR uzavřely penězovod, který na přání ministrů neprůhledně odsával ze státního podniku stamiliony na kulturu a sport

Lesy České republiky před týdnem zastavily veškeré marketingové výdaje na akce nesouvisející přímo s byznysem firmy. Odskákal to Český olympijský výbor, který vyjednal s předcházejícím ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem podporu pro sportovní marketing, která měla v následujících letech dosáhnout až 250 milionů korun. Je to první krok, který zasáhne i další příjemce podpory od státních podniků z oblasti sportu a kultury od nejrůznějších sportovních reprezentací až třeba po karlovarský filmový festival. Pro organizátory těchto aktivit je to špatná zpráva. Je ovšem fakt, že za takto utracené miliony si Lesy ČR stejně jako další státní a polostátní firmy vysloužily obvykle jen kritiku a podezírání z financování nějakých korupčních aktivit.

Ať rozhodne ministr Krokem k transparentnějšímu hospodaření s penězi na marketing se sice chlubil současný ministr zemědělství Marián Jurečka, nicméně iniciativa vzešla od vedení firmy. Dozorčí rada také zároveň navrhla způsob, jak by Lesy mohly podporovat bohulibé aktivity v budoucnu. Mimochodem, přes všechny možné pochybnosti tuto podporu státním firmám ukládá jedno vládní usnesení. Je sice z roku 2002, ale pořád platí.

V uplynulých čtyřech letech došlo ve financování marketingových aktivit, které nesouvisely se základním byznysem Lesů, k významným změnám. Desítky takto utracených milionů byly pravidelně předmětem diskusí v dozorčí radě. Ta často žádala zakladatele, tedy ministra zemědělství, aby rozhodnutí, zda jde o zájem státu a má být příslušná akce financována z lesní kasy, vzal na sebe. V těchto případech totiž nejde o podnikatelské rozhodování, ale o podporu aktivit, na nichž záleží státu, ale firma z nich neprofituje. Ovšem získat stanovisko ministrů bylo často velmi obtížné.

V případě loňského Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, kdy byla ze strany ministerstva zcela zjevná snaha převést odpovědnost za toto rozhodnutí na dozorčí radu Lesů České republiky, došlo dokonce k tomu, že radní sponzoring festivalu v první fázi odmítli. Peníze byly uvolněny až po ministerské intervenci.

A takový byl nakonec i případ ventilovaný ministrem Jurečkou. Dozorčí rada měla sice ukládací dopis bývalého ministra Tomana, nicméně po výměně vlády požádala nového ministra zemědělství o stanovisko znovu s tím, že pokud žádné nebude, dohodu s ČOV neschválí. Výsledkem bylo, že ministr Jurečka toho využil ke své propagaci a z jeho výroků vznikalo v médiích a ve veřejnosti podezření vůči vedení Lesů z nějakého nekalého chování.

Vládní transparentnost Zda to souvisí se záměrem změnit obchodní model Lesů, který vynáší miliardy, a nezákonně zvýhodnit některé dřevaře – jak ministr v některých výrocích naznačil a jak je možné vyčíst i z vládního prohlášení – se lze jen dohadovat. Realitou však zůstává, že bez peněz státních firem se obrovské množství kulturních a sportovních akcí prostě neobejde. Dozorčí rada Lesů proto při diskusi o příspěvku olympionikům navrhla, aby ministr zemědělství inicioval vznik zvláštních fondů při ministerstvech kultury a školství a tělovýchovy, do nichž by firmy pod kontrolou státu přispívaly. Z těch by pak byly bohulibé aktivity financovány zcela průhledně a pod kontrolou veřejnosti.

Vláda si mimochodem podporu těchto aktivit vetkla i do svého prohlášení, v němž je doslova uvedeno, že „se zasadí o transparentní financování sportu, stanoví kritéria pro veřejnou podporu mezinárodních sportovních akcí v České republice a předloží zákon o podpoře sportu“.

Podle nového zákona o státním podniku dnes fakticky ani Lesy, ani žádný jiný státní podnik nemají volné finanční prostředky, protože všechny – až na balík peněz přesně definovaný finančním plánem a schválený ministerstvem zemědělství – patří státu. Nicméně zakladatel může rozhodnout jinak a vytvořit si svůj vlastní paralelní skrytý rozpočet. Bude proto velmi zajímavé, jak se ministr Jurečka k iniciativě dozorčí rady Lesů nyní postaví. A také to, jak se na věc bude dívat ministr financí Andrej Babiš, který by musel být dosti hloupý, aby takové skryté rozpočty v několika resortech dovolil. Ovšem dokud nebude rozhodnuto, budou mít jak olympionici, tak třeba organizátoři kulturních a dalších obdobných akcí asi dost těžkou hlavu.

O autorovi| Pavel Páral, paralp@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan…
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
Technologie
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít