Politika internetem nepolíbená

02. září 2013, 00:00 - RICHARD STONAVSKÝ
02. září 2013, 00:00

Doufejme, že volební programy budou počítat i s rozvojem moderních technologií

Nová dálnice či železnice je vnímána jako věc záslužná a pro rozvoj regionu i státu nadmíru přínosná. Možná proto je o rozvoji dopravní infrastruktury ve vládních prohlášeních a volebních programech napsáno mnoho. O rychlém internetovém připojení (broadbandu), nebo dokonce o rozvoji optických sítí pro něj nezbytných však české politické i vládní agendy většinou mlčí. Na rozdíl od České republiky se přitom v mnoha jiných státech Evropy i mimo ni stal broadband regulérním politikem.

Proč se telekomunikační politika a broadband nikdy nestaly důležitými tématy? Jedná se o tak složitou a obtížně popularizovatelnou problematiku? O souvislosti mezi konkurenceschopností a dobrou dopravní infrastrukturou pochybuje málokdo. Proč však manifesty pomíjejí infrastrukturu pro rychlé internetové připojení, které je pro většinu ? rem již nyní nezbytností a neoddělitelnou součástí života velké části voličů?

Ledy se již lehce pohnuly. Vláda na návrh MPO schválila Digitální Česko, plán, jak přispět k rozvoji digitální ekonomiky. Dokument říká, že penetrace optických sítí v Česku je velmi malá, a deklaruje, že nejméně polovina domácností má mít do roku 2020 připojení o rychlosti 100 Mb/s. Tato rychlost je dosažitelná pouze přes optickou sít. Podpora broadbandu přitom není ani tak o veřejných výdajích, což by mohlo být v době státního šetření citlivé. Dotace na budování optických sítí z veřejných zdrojů by měla být až ta poslední forma státní podpory. Daleko efektivnější je omezování bariér jejich rozvoje – méně komplikovaný povolovací proces, umírněné finanční a administrativní nároky obcí při schvalování výkopových prací (excesivní věcné břemeno může investiční záměr překazit) či větší informovanost a koordinace při instalaci i opravách liniových infrastruktur.

Možná ještě důležitějším opatřením je sdílení již existující podzemní pasivní infrastruktury, která je využitelná pro optické vedení bez ohledu na to, zda jejím vlastníkem je firma, obec nebo stát. Otevření pasivní infrastruktury investorům by významně podpořilo rozšíření vysokorychlostního broadbandu prostřednictvím optiky i do míst, kde nyní není dostupný. Tento krok by motivoval ty, kteří s investicemi zatím nepospíchají a využívají existující metalické sítě, které již narážejí na svůj kapacitní strop.

Praktickému využívání sdílení infrastruktury pomůže i vytvoření registru existujícího vedení vhodného pro instalaci optiky, které je jedním z úkolů Digitálního Česka.

Ať už budou volby do Poslanecké sněmovny v jakémkoli termínu, doufejme, že volební programy budou počítat s moderními technologiemi pro 21. století.

O autorovi| RICHARD STONAVSKÝ, ředitel pro regulaci a vnější vztahy společnosti Vodafone

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít