Politická investice

01. prosince 2014, 00:00 - Miroslav Zámečník
01. prosince 2014, 00:00

Největší užitek z milionů První česko-ruské banky nebude mít Le Penová, nýbrž ruský prezident

Když obskurní ruská banka s centrálou v Moskvě, celkem dvěma pobočkami a ratingem Moody’s B3 zničehonic poskytne úvěr francouzské nacionalistické straně Národní fronta (FN), musí to vyvolat pozornost všude, ovšem v Česku zvlášť. Bodejť by ne, když se jmenuje První česko-ruská banka (PČRB) a v Praze sídlí Evropsko-ruská banka, s níž je PČRB personálně a majetkově propojená. Stoprocentním akcionářem PČRB je čtyřicátník Roman Popov, který podle všeho není žádným Putinovým důvěrníkem ani není na seznamu sankcionovaných osob. O to více překvapuje, že se pustil do financování politické strany s extremistickým programem ve Francii.

Česká spojka Národní fronta vedená Marinou Le Penovou nabírá politicky na váze a půjčka bezmála čtvrt miliardy korun od PČRB se jí bude – vzhledem k restriktivním pravidlům pro financování politických stran ve Francii – velmi hodit.

Popova s Le Penovou spojil podle dostupných informací vlivný poslanec ruské Dumy Alexandr Michajlovič Babakov, který je mimo jiné i zvláštním vyslancem prezidenta Putina pro spolupráci s ruskými krajany žijícími v zahraničí, jinak řečeno má pod palcem diasporu.

Babakov má velmi dobré kontakty na české politiky a v Česku před časem i podnikal.

Samotná PČRB vznikla již v roce 1996 jako společný podnik dnes už neexistující Investiční a Poštovní banky (IPB) a ruské banky Vozrožděnije, která ovšem svoji účast za dva roky poté za ruské finanční krize prodala IPB. O další dva roky později zkrachovalou IPB převzala ČSOB – za podmínky, že aktiva, která nebude chtít, může postoupit tehdejší Konsolidační bance, což se stalo i v případě PČRB.

Konsolidační agentura se snažila najít pro banku kupce. Našla jej v Moskvě v podobě Strojtransgazu, stavební firmy specializované na plynovody pro obří ruský koncern Gazprom. V Strojtransgazu byl Roman Jakubovič Popov finančním ředitelem a následně spolu s prezidentem Strojtransgazu Viktorem Lorencem vykoupil podíl ČKA i ruského stavebního podniku.

Vstupenka do Ev ropy Již krátce nato se začal Popov snažit o získání bankovní licence, která by PČRB umožnila operovat nejen v Česku, ale i v celé Evropské unii. Česká národní banka se licenci dlouho zdráhala poskytnout, údajně kvůli nejasnostem ve vlastnických vztazích. Nakonec ji ale na třetí pokus v roce 2008 vydala ve prospěch Evropsko-ruské banky, a. s.

Banka, respektive samotný Popov musel ovšem tehdy ČNB řádně nakrknout, když se holedbal, jak mu k získání „evropské licence“ pomohly politické konexe v Česku. Tehdejší viceguvernér a dnešní guvernér ČNB Miroslav Singer v tiskovém prohlášení napomenul banku, aby respektovala skutečnost, že operuje v právním státě a že by bylo velmi vhodné, aby uznávala politickou nezávislost regulátora. No, když se podíváte třeba na tuhle charakteristiku, kterou o sobě PČRB uvádí v internetové bankovní databázi BanksDaily.com a kde zdůrazňuje svoje „rozsáhlé styky v hospodářských i politických kruzích v Česku a na Slovensku“, moc si to k srdci nevzala. A teď ještě k tomu ta Marine… Velké sousto Na banku s bilanční sumou nějakých 15 miliard korun, kapitálem něco málo přes dvě miliardy a loňským ziskem 35 milionů korun si v moskevské ulici Lobačevského číslo 27 troufají docela dost. Že je potenciálním hlavním beneficientem téhle půjčky nejen Národní fronta, ale především Vladimir Vladimirovič Putin, který má v Le Penové nejen velkou zastánkyni, ale i obdivovatelku, je zřejmé.

Uznejte, že Marinina slova „EU vede vůči Rusku studenou válku… je ukazováno s ďábelskými rysy jako nějaká diktatura a uzavřená země. To ale neodpovídá skutečnosti. Cítím se bližší s tímto modelem ekonomického patriotismu než s modelem Evropské unie“, musejí Vladimiru Vladimiroviči znít pomalu líp než ruská hymna. l

První česko-ruská banka se chlubí „rozsáhlými styky v hospodářských i politických kruzích v Česku a na Slovensku“.

O autorovi| Miroslav Zámečník • zamecnik@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black…
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce je ve hvězdách
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Technologie
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Honor 9 je v Česku. Přetahuje se s OnePlus 5, kdo toho za 13 tisíc nabídne víc
Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít