Policisté bez tajemství

23. června 2014, 00:00 - (hrb)
23. června 2014, 00:00

Monitor Náměstkovi policejního prezidenta Zdeňkovi Laubemu, který před rokem 1990 sloužil u Státní bezpečnosti, proplouvají rukama ty nejcitlivější informace. Když týdeník Euro před časem žádal bližší informace o jeho dřívějším působení, byl slušně odkázán do příslušných mezí. Jenže pražský městský soud minulý týden rozhodl, že policie tyto informace tajit nesmí. Občan má právo se o policistech dozvědět, jaké posty u komunistické tajné policie zastávali nebo na jakých případech pracovali.

„Profesní kariéra úředních osob správních orgánů či policistů je věcí veřejnou a veřejnost má právo být o ní informována,“ rozhodl soud ve sporu mezi vyšetřovaným mužem a Krajským ředitelstvím policie hlavního města Prahy.

Na verdikt upozornil deník Aktuálně.cz.

Muž si stěžoval na chování a postup příslušníků kriminální policie, kteří ho vyšetřovali.

Jeho stížnost dostal na starost pracovník skupiny stížností a kontroly jedné z obvodních policejních stanic. Stížnost podle něj nebyla uspokojivě vyřízena, a tak dotčený muž požádal mimo jiné o informaci, jestli policisté vyřizující jeho stížnost byli v minulosti trestáni za nějaké pochybení v práci. A ptal se také na případnou spolupráci s komunistickou Státní bezpečností. Pražské policejní ředitelství informace odmítlo vydat s tím, že nejde o veřejné informace, ale osobní údaje o policistech.

Policie navíc tvrdila, že informace o tom, kdo byl příslušníkem nebo spolupracovníkem Státní bezpečnosti nemá k dispozici. Což je zřejmá lež, protože všechny údaje jsou zaneseny v personálních kartách příslušníků sboru.

Laube pracoval od roku 1984 ve IV. správě Sboru národní bezpečnosti. Tato složka měla na starost tajné sledování lidí. Týdeník Euro zjistil, že byl příslušníkem druhého odboru uvedené správy, který sledoval menší ambasády – zjišťoval, kdo je navštěvuje, a monitoroval provoz zastupitelských úřadů. Tento odbor se podle několika nařízení ministra vnitra před rokem 1989 podílel také na sledování disidentů.

U policie pracuje zhruba 800 bývalých příslušníků Státní bezpečnosti. Přestože prošli lustracemi i prověrkami Národního bezpečnostního úřadu, o některých se stále objevují nové informace, že za předchozího režimu se podíleli na nezákonných perzekucích.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít