Policisté bez tajemství

23. června 2014, 00:00 - (hrb)
23. června 2014, 00:00

Monitor Náměstkovi policejního prezidenta Zdeňkovi Laubemu, který před rokem 1990 sloužil u Státní bezpečnosti, proplouvají rukama ty nejcitlivější informace. Když týdeník Euro před časem žádal bližší informace o jeho dřívějším působení, byl slušně odkázán do příslušných mezí. Jenže pražský městský soud minulý týden rozhodl, že policie tyto informace tajit nesmí. Občan má právo se o policistech dozvědět, jaké posty u komunistické tajné policie zastávali nebo na jakých případech pracovali.

„Profesní kariéra úředních osob správních orgánů či policistů je věcí veřejnou a veřejnost má právo být o ní informována,“ rozhodl soud ve sporu mezi vyšetřovaným mužem a Krajským ředitelstvím policie hlavního města Prahy.

Na verdikt upozornil deník Aktuálně.cz.

Muž si stěžoval na chování a postup příslušníků kriminální policie, kteří ho vyšetřovali.

Jeho stížnost dostal na starost pracovník skupiny stížností a kontroly jedné z obvodních policejních stanic. Stížnost podle něj nebyla uspokojivě vyřízena, a tak dotčený muž požádal mimo jiné o informaci, jestli policisté vyřizující jeho stížnost byli v minulosti trestáni za nějaké pochybení v práci. A ptal se také na případnou spolupráci s komunistickou Státní bezpečností. Pražské policejní ředitelství informace odmítlo vydat s tím, že nejde o veřejné informace, ale osobní údaje o policistech.

Policie navíc tvrdila, že informace o tom, kdo byl příslušníkem nebo spolupracovníkem Státní bezpečnosti nemá k dispozici. Což je zřejmá lež, protože všechny údaje jsou zaneseny v personálních kartách příslušníků sboru.

Laube pracoval od roku 1984 ve IV. správě Sboru národní bezpečnosti. Tato složka měla na starost tajné sledování lidí. Týdeník Euro zjistil, že byl příslušníkem druhého odboru uvedené správy, který sledoval menší ambasády – zjišťoval, kdo je navštěvuje, a monitoroval provoz zastupitelských úřadů. Tento odbor se podle několika nařízení ministra vnitra před rokem 1989 podílel také na sledování disidentů.

U policie pracuje zhruba 800 bývalých příslušníků Státní bezpečnosti. Přestože prošli lustracemi i prověrkami Národního bezpečnostního úřadu, o některých se stále objevují nové informace, že za předchozího režimu se podíleli na nezákonných perzekucích.

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní…
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Technologie
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Čtečky otisků schované v displejích přijdou příští rok. Umožní to tato technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít