Policie: Manažeři Krajské zdravotní

24. února 2014, 00:00 - (hrb)
24. února 2014, 00:00

Korupce zmanipulovali zakázky Protikorupční policie dotáhla do konce lov na manažery ústecké Krajské zdravotní, pod kterou spadá pět severočeských nemocnic.

Podle detektivů došlo při nákupu lékařské techniky za necelých 420 milionů korun z unijních dotací jednoznačně k trestné činnosti. Policie stíhá pět manažerů za pletichy při veřejné soutěži a porušování povinností při správě cizího majetku. Nyní policie finalizuje přípravu obžaloby.

Policisté obviněným kladou za vinu, že v roce 2008 v rámci veřejné zakázky ohledně nákupů přístrojů a zdravotnického zařízení měli stanovit kvalifikační kritéria, která vedla k zásadnímu omezení účasti uchazečů. „Cenovou nabídku v celkové výši cca 417 milionů korun pak měli akceptovat, přestože měli vědět, že Krajská zdravotní mohla provést nákup zdravotnických přístrojů vlastními silami, ve stejné rychlosti a ekonomicky efektivněji. Svým jednáním měli způsobit škodu ve výši cca 82 milionů korun,“ tvrdí mluvčí Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej.

Detektivům se nezdají ani zjednodušená podlimitní řízení k výběru expertních poradců při přípravě dotačních žádostí do ROP Severozápad. Podle kriminalistů byla obvyklá cena za vypracování projektové dokumentace výrazně nižší. Obvinění měli souhlasit s proplacením nedůvodně vysokých faktur a způsobit škodu ve výši zhruba 38,5 milionu korun.

Vyšetřování stojí na jednom klíčovém znaleckém posudku. Přitom však samotní autoři posudku závěry interpretují odlišně od formulace detektiva Jiřího Bednáře, který případ vyšetřuje. „Náš názor je, že za podmínek, za jakých byl nákup uskutečněn, nelze cenu označit za vybočující z možného rozpětí tržních cen při dodávce prostřednictvím kompletátora (firmy, která zajišťovala dodávky veškerého nakupovaného artiklu),“ řekl před časem týdeníku Euro šéf American Appraisal Jiří Krch. A podotkl: „Je velmi pravděpodobné, že pokud by se nákup uskutečnil v konkurenčním prostředí nebo vlastními silami Krajské zdravotní, závěr by se lišil.“

Zvolení dodavatelů Krajská zdravotní od počátku odůvodňovala tím, že obě společnosti Hospimed i Puroklima samy některé přístroje výhradně dodávají, a rychlostí a komplexností celé zakázky. Kdyby prý Krajská zdravotní vypisovala jednotlivá výběrová řízení postupně, mohly by se dodací lhůty fatálně prodloužit a některá zdravotnická zařízení by byla bez životně důležitých přístrojů.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít