Policie: Manažeři Krajské zdravotní

24. února 2014, 00:00 - (hrb)
24. února 2014, 00:00

Korupce zmanipulovali zakázky Protikorupční policie dotáhla do konce lov na manažery ústecké Krajské zdravotní, pod kterou spadá pět severočeských nemocnic.

Podle detektivů došlo při nákupu lékařské techniky za necelých 420 milionů korun z unijních dotací jednoznačně k trestné činnosti. Policie stíhá pět manažerů za pletichy při veřejné soutěži a porušování povinností při správě cizího majetku. Nyní policie finalizuje přípravu obžaloby.

Policisté obviněným kladou za vinu, že v roce 2008 v rámci veřejné zakázky ohledně nákupů přístrojů a zdravotnického zařízení měli stanovit kvalifikační kritéria, která vedla k zásadnímu omezení účasti uchazečů. „Cenovou nabídku v celkové výši cca 417 milionů korun pak měli akceptovat, přestože měli vědět, že Krajská zdravotní mohla provést nákup zdravotnických přístrojů vlastními silami, ve stejné rychlosti a ekonomicky efektivněji. Svým jednáním měli způsobit škodu ve výši cca 82 milionů korun,“ tvrdí mluvčí Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej.

Detektivům se nezdají ani zjednodušená podlimitní řízení k výběru expertních poradců při přípravě dotačních žádostí do ROP Severozápad. Podle kriminalistů byla obvyklá cena za vypracování projektové dokumentace výrazně nižší. Obvinění měli souhlasit s proplacením nedůvodně vysokých faktur a způsobit škodu ve výši zhruba 38,5 milionu korun.

Vyšetřování stojí na jednom klíčovém znaleckém posudku. Přitom však samotní autoři posudku závěry interpretují odlišně od formulace detektiva Jiřího Bednáře, který případ vyšetřuje. „Náš názor je, že za podmínek, za jakých byl nákup uskutečněn, nelze cenu označit za vybočující z možného rozpětí tržních cen při dodávce prostřednictvím kompletátora (firmy, která zajišťovala dodávky veškerého nakupovaného artiklu),“ řekl před časem týdeníku Euro šéf American Appraisal Jiří Krch. A podotkl: „Je velmi pravděpodobné, že pokud by se nákup uskutečnil v konkurenčním prostředí nebo vlastními silami Krajské zdravotní, závěr by se lišil.“

Zvolení dodavatelů Krajská zdravotní od počátku odůvodňovala tím, že obě společnosti Hospimed i Puroklima samy některé přístroje výhradně dodávají, a rychlostí a komplexností celé zakázky. Kdyby prý Krajská zdravotní vypisovala jednotlivá výběrová řízení postupně, mohly by se dodací lhůty fatálně prodloužit a některá zdravotnická zařízení by byla bez životně důležitých přístrojů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít