Policie jde po odpadcích

04. srpna 2014, 00:00 - (boř)
04. srpna 2014, 00:00

PRAŽSKÉ SLUŽBY V budově Pražských služeb zasahovali v minulém týdnu detektivové Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality. Protikorupční policie v souvislosti s hospodařením společnosti v letech 2010 a 2011 obvinila dvě osoby. Další čtyři lidé byli obviněni kvůli zakázce malého rozsahu, kterou zadal pražský magistrát v roce 2011. Trestní stíhání obviněných je vedeno na svobodě, uvedl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Server Lidovky.cz informoval, že po razii byl obviněn bývalý obchodní ředitel Pražských služeb Tomáš Kolinger. Stopy údajně vedou ke společnosti Ekolion, jejíž jednatelkou je Kateřina Korbelíková, Kolingerova švagrová. Tato firma se měla podílet na obchodech s tříděným plastovým dopadem.

Podivné hospodaření s plasty, na něž Pražské služby vynakládaly kolem 30 milionů korun ročně, místo aby za surovinu inkasovaly, bylo v roce 2012 důvodem odchodu Kolingera z firmy, kterou majoritně ovládá město Praha.

Policisté si nepřišli do firmy pro dokumenty poprvé. Už na začátku roku je zaujaly miliardové zakázky, které město zadalo Pražským službám prostřednictvím jednacího řízení bez uveřejnění, tedy bez tendru. Vyžádali si i podklady, které připravoval bývalý radní pro životní prostředí Radek Lohynský (ODS). Ten chtěl za 803 milionů korun vykoupit zhruba 19 procent akcí novozélandské firmy Northward Holdings Limited, za kterou se podle spekulací skrývá PPF. Město ovšem mělo minoritnímu akcionáři vyplatit ještě „opční prémii“ 165 milionů korun, jíž novozélandská firma transakci podmiňovala. Rada už návrh neprojednala; koalice TOP 09 a ODS se krátce předtím rozpadla.

Obchod s akciemi se odehrává až nyní – v jiných, přesto neobvyklých konturách.

Pražské služby zaplatí za 19,3 procenta akcií novozélandské firmě zhruba 800 milionů korun, ale jelikož se akvizice údajně nestihne dokončit do konce října, kdy vyprší smlouva na svoz a likvidaci odpadů, podíl si nejprve za dalších 15,6 milionu korun zapůjčí. Od listopadu chce radnice zadat novou zakázku Pražským službám bez výběrového řízení, což je smyslem celé této složité transakce. Ta podle vyjádření radního Jiřího Vávry, který za ni odpovídá, rozhodně není v hledáčku policie.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít