Pojištění IT a TELCO rizik není jen lobbing, ale NUTNOST

07. září 2015, 00:00 - MICHAEL ISSA
07. září 2015, 00:00

Rizika počítačové kriminality se zvyšují v souvislosti s novými technologickými trendy

Jaká zásadní rizika ohrožují oblast IT a telekomunikací? Lze vůbec ochránit firemní data před nebezpečnými spamy, hackery nebo před selháním vlastního systému? Mějte data přístupná odkudkoli a kdykoli, ale mějte je pojištěna. Jak ochránit podklady a informace ve firemních datech, nám sdělil Ing. Michael Issa, broker specialista na pojištění IT & TELCO rizik společnosti RESPECT, a.s.

Obecně lze říci, že pojištění segmentu IT a telekomunikací vyžaduje speciální pojistný program, který musí chránit zásadní rizika, jako např. porušení nebo zanedbání povinnosti, omyl, opomenutí v souvislosti s vývojem, výrobou, správou a implementací softwaru, hardwaru nebo telekomunikační techniky.

Dalším, poměrně častým rizikem jsou škody způsobené nebezpečnými spamy, počítačovými viry, hackery, kteří se nabourávají do systémů či si stahují data ve svůj prospěch, a provádějí tak trestnou činnost. Rizikem je i výpadek vlastního systému, nečestné nebo podvodné jednání zaměstnanců nebo nezávislých pracovníků, kteří mají přístup k firemním datům.

Rizika se zvyšují také v souvislosti s novými technologickými trendy, jako jsou např.

cloudy, chytré mobilní technologie, agresivní konkurenční prostředí, zneužití informací ze sociálních sítí, krádeže kabelů, defekty hardwaru např. v důsledku přepětí, zkratu nebo přehřátí.

Konkrétní příklady škod

Pokud bych měl být konkrétní, tak si jistě všichni pamatujeme hackerské útoky na vybrané banky v ČR, které způsobily škody v řádech milionů korun a nejenom to, došlo i ke ztrátě důvěry a dobrého jména bankovních společností. Dalším příkladem je i výpadek softwarového systému letištního odbavení, v tomto případě byly uplatňovány vícenáklady na manuální odbavování ve výši 100 tisíc eur. Chybný servisní zásah operátora IS stál jeho zákazníka přes dva miliony Kč a vytopení datahousu kvůli prasklému potrubí přerušilo provoz provozovatele i jeho zákazníků, výše škody přesáhla tři miliony Kč.

Z toho je patrné, že pokud dojde ke škodě, tak se pohybujeme řádově v milionových částkách a to už může být pro některé společnosti i likvidační.

Co lze všechno pojistit

Kromě pojištění odpovědnostních nároků na náhradu škody a pojištění nákladů spojených s právním zastoupením v případě sporů lze dále pojistit i vlastní škody z kybernetických rizik, dále lze pojistit technická rizika, přerušení provozu a náklady na obnovu dat. Také musím uvést, že rozsah pojistného programu je variabilní a jednotlivé části pojistné ochrany je možné do finálního programu selektovat. Výhodou pojištění je kromě zajištění pro případ odpovědnostních, majetkových a finančních škod i zvýšení ratingu u dodavatelů a financujících bank, profesionální konzultační servis a pomoc při likvidaci následků případných pojistných událostí. l

O autorovi| MICHAEL ISSA • specialista na pojištění IT & TELCO rizik

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít