Article, show

Pojištění IT a TELCO rizik není jen lobbing, ale NUTNOST

07. září 2015, 00:00 - MICHAEL ISSA
07. září 2015, 00:00

Rizika počítačové kriminality se zvyšují v souvislosti s novými technologickými trendy

Jaká zásadní rizika ohrožují oblast IT a telekomunikací? Lze vůbec ochránit firemní data před nebezpečnými spamy, hackery nebo před selháním vlastního systému? Mějte data přístupná odkudkoli a kdykoli, ale mějte je pojištěna. Jak ochránit podklady a informace ve firemních datech, nám sdělil Ing. Michael Issa, broker specialista na pojištění IT & TELCO rizik společnosti RESPECT, a.s.

Obecně lze říci, že pojištění segmentu IT a telekomunikací vyžaduje speciální pojistný program, který musí chránit zásadní rizika, jako např. porušení nebo zanedbání povinnosti, omyl, opomenutí v souvislosti s vývojem, výrobou, správou a implementací softwaru, hardwaru nebo telekomunikační techniky.

Dalším, poměrně častým rizikem jsou škody způsobené nebezpečnými spamy, počítačovými viry, hackery, kteří se nabourávají do systémů či si stahují data ve svůj prospěch, a provádějí tak trestnou činnost. Rizikem je i výpadek vlastního systému, nečestné nebo podvodné jednání zaměstnanců nebo nezávislých pracovníků, kteří mají přístup k firemním datům.

Rizika se zvyšují také v souvislosti s novými technologickými trendy, jako jsou např.

cloudy, chytré mobilní technologie, agresivní konkurenční prostředí, zneužití informací ze sociálních sítí, krádeže kabelů, defekty hardwaru např. v důsledku přepětí, zkratu nebo přehřátí.

Konkrétní příklady škod

Pokud bych měl být konkrétní, tak si jistě všichni pamatujeme hackerské útoky na vybrané banky v ČR, které způsobily škody v řádech milionů korun a nejenom to, došlo i ke ztrátě důvěry a dobrého jména bankovních společností. Dalším příkladem je i výpadek softwarového systému letištního odbavení, v tomto případě byly uplatňovány vícenáklady na manuální odbavování ve výši 100 tisíc eur. Chybný servisní zásah operátora IS stál jeho zákazníka přes dva miliony Kč a vytopení datahousu kvůli prasklému potrubí přerušilo provoz provozovatele i jeho zákazníků, výše škody přesáhla tři miliony Kč.

Z toho je patrné, že pokud dojde ke škodě, tak se pohybujeme řádově v milionových částkách a to už může být pro některé společnosti i likvidační.

Co lze všechno pojistit

Kromě pojištění odpovědnostních nároků na náhradu škody a pojištění nákladů spojených s právním zastoupením v případě sporů lze dále pojistit i vlastní škody z kybernetických rizik, dále lze pojistit technická rizika, přerušení provozu a náklady na obnovu dat. Také musím uvést, že rozsah pojistného programu je variabilní a jednotlivé části pojistné ochrany je možné do finálního programu selektovat. Výhodou pojištění je kromě zajištění pro případ odpovědnostních, majetkových a finančních škod i zvýšení ratingu u dodavatelů a financujících bank, profesionální konzultační servis a pomoc při likvidaci následků případných pojistných událostí. l

O autorovi| MICHAEL ISSA • specialista na pojištění IT & TELCO rizik

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Transfăgărășan s Mazdou MX-5 je zážitek, na jaký se jen tak…
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První majitelé se dočkají v říjnu
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Technologie
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít