Podzim v modrém

15. října 2012, 00:00 - (red)
15. října 2012, 00:00

palubní deník

Škatulata už se třesou Na konci října prý nemá padat jenom listí.

Podle zvěstí trousících se z politických kuloárů by mohla Nečasova vláda padnout na schůzi Poslanecké sněmovny, která zahajuje jednání 23. října. Jistě čistě shodou náhod se koná ve stejném týdnu zasedání zastupitelstva Prahy, kde by se měla rozpadnout koalice TOP 09 a ODS. O týden později má být převrat v ODS dokonán na sněmu ODS v Brně.

A co pak? Vzbouřenci kolem Petra Tluchoře věří, že se jim podaří udržet koalici v současné podobě, jen proběhnou jakási škatulata.

Někteří z nich tvrdí dokonce v neoficiálních rozhovorech, že mají pod rukou už celých 105 poslaneckých hlasů, takže vše už je uděláno, vše už je hotovo.

Leč politici míní a život mění. Jistě bude velmi záležet na výsledku krajských voleb.

Pokud se místní funkcionáři neudrží v pozicích na krajské úrovni, protože výsledek bude tak špatný, že socialisté s komunisty ovládnou hejtmanství a odstřihnou modré muže a ženy od vlivu, bude na brněnském sněmu Nečasovi asi hodně horko. Ale po pravdě řečeno, po zkušenostech s politickou obratností Petra Nečase z dvou let jeho vládnutí by bylo chybou ho podceňovat. Mimochodem stejně jako primátora Svobodu. Každopádně podzimu povládne modrá barva.

Skryto v metanolu Metanolová aféra nepřinesla jen zlé, jakkoli Palubní deník nechce v nejmenším zlehčovat utrpení jejích obětí. Na ministerstvu zdravotnictví si mohli mnout ruce. Šestice rebelujících poslanců ODS, z nichž tři jsou exponenty správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), se pokouší národu vnutit, že si zčistajasna vzpomněla na ideály liberálního konzervatismu, a proto bojuje proti růstu daní.

Jenže jak se špitá v kuloárech, nesmiřitelné postoje by údajně rádi vyměnili za hlavy ministrů Hegera, Kubiceho a pražské vrchní žalobkyně Bradáčové. Metanolová aféra však zaplnila média, a tím narušila jejich plány. Promptní řešení situace vyneslo ministru Leoši Hegerovi politické body, nicméně aféra již odezněla a pravá mediální bitka vypukla. Nikomu z aktérů přitom nepřekáží, že se před volbami spolu mlátí členové vládní koalice.

Poslanci Boris Šťastný a Marek Šnajdr veřejně vykopali válečnou sekeru a ministra Leoše Hegera obviňují z destabilizace systému veřejného zdravotnictví. Jenže trochu zapomínají, že v problémech je především VZP. Vadí jim to? Nikoli. Šťastný se Šnajdrem si v mediálních prohlášeních notují s ředitelem pojišťovny Pavlem Horákem a zdatně jim zpovzdálí sekunduje premiér Petr Nečas, který již sedmý měsíc torpéduje snahu ministra zdravotnictví doplnit členy správní rady VZP za stát. V současné době tak zástupci státu stojí v radě de facto proti léta utužované koalici ODS a ČSSD. Palubní deník jenom nechápe, koho se premiér bojí? Šťastného? Šnajdra? l

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít