Article, show

Podzemní zásobníky se naplnily s předstihem

29. září 2014, 00:00 - Beata Holečková
29. září 2014, 00:00

Nynější zásoby by České republice měly vydržet přes celou zimu. Dodavatelé plynu jsou podle svých prohlášení schopní v nadcházejících měsících plynule zásobovat domácnosti i firmy

Politický konflikt na Ukrajině bezprostředně neohrozí zásobování plynem v příštím období. Český plynárenský svaz začátkem září uvedl, že se před letošní zimou podařilo zásobníky naplnit o měsíc dřív než v předchozích letech. „Jsme připraveni i na případné problémy s dodávkami zemního plynu centrálním koridorem z Ukrajiny do Evropy,“ uvedl Miloslav Zaur, předseda Rady Českého plynárenského svazu. Odběratele plynu uklidňují i politici. Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka je Česko v komfortní situaci. Zastavení dodávek se nemusí bezprostředně obávat. „Můj úřad provedl ve spolupráci s Evropskou komisí zátěžové testy, které ukázaly, že Česká republika bez jakýchkoli omezení zvládne měsíční i půlroční výpadek přepravy plynu přes Ukrajinu,“ uvedl v rozhovoru pro LN.

Přípravy na topnou sezonu Předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková v reakci na Mládkovo prohlášení upozornila, že naplnění skladovací kapacity nemusí ještě znamenat stoprocentní komfort pro české odběratele. I když velké podzemní zásobníky provozují v ČR pouze tři společnosti, RWE Gas Storage, MND Gas Storage a SPP Storage, plyn skladují i pro jiné dodavatele plynu. V Česku je jich kolem třiceti a skladovacích prostor v ČR mohou využívat i jiní, zahraniční zákazníci. „RWE skladuje plyn také pro obchodníky, kteří ho mají určený třeba pro Německo,“ uvedla.

Čeští dodavatelé plynu mají povinnost držet zásobu nejméně na měsíc, což díky výhodným nákupům během minulé mírné zimy většina z nich překročila. Největší hráč, RWE Gas Storage, který v ČR provozuje více než devadesát procent skladovací kapacity, ohlásil naplnění zásobníku už začátkem září. „Zásoby jsou už dnes takové, že by chránění odběratelé včetně domácností přežili zimu bez výpadků i v případě krizového scénáře, tj. úplného zastavení dodávek plynu z Ruska,“ uvedl energetický expert Jiří Gavor z poradenské firmy ENA. Kdyby bylo nutné, například kvůli dlouhotrvajícímu mrazivému počasí, dodávky omezovat, dotklo by se to v nadcházející topné sezoně nejspíš jen průmyslu.

Česko má nyní osm obřích podzemních zásobníků.

Podle aktuálních informací v nich skladuje téměř tři miliardy metrů krychlových plynu. To podle běžné spotřeby – kolem osmi miliard kubíků – stačí na více než třetinu roční spotřeby.

Operátor trhu s elektřinou i plynem, společnost OTE, ve své loňské zprávě uvádí, že kapacita zásobníků na území ČR dosahuje 3,5 miliardy metrů krychlových. Velké zásobníky se s výjimkou jediného nacházejí na severu a jihu Moravy. Rozmístění je podle zprávy nevýhodné z provozního hlediska, a navíc omezuje možnosti pro výraznější zvyšování jejich kapacity. OTE eviduje plány na rozšíření stávajících zásobníků o 55 milionů metrů krychlových, čímž by se však celkový objem plynu skladovaného na území ČR mohl zvýšit o méně než dvě procenta. Existují však i záměry na vybudování nových podzemních zásobníků v rozsahu 1,5 miliardy metrů krychlových, s nimi by celková skladovací kapacita dokázala pokrýt polovinu české spotřeby plynu.

První zásobník oslaví padesátku Největší zásobník se nachází pod úpatím Pavlovských vrchů v katastrech obcí Dolní Dunajovice, Horní Věstonice a Březí. Leží v místech dřívější těžby, a využívá tak uvolněné prostory po odtěženém plynu. Ke skladování slouží od konce devadesátých let

Vůbec nejstarší podzemní zásobník, v Lobodicích u Přerova, je v provozu od roku 1965. Na území ČR jde o jediný zásobník typu aquifer, tj. původně zaplněný vodou. Plyn se v něm skladuje v hloubce 400 až 500 metrů.

Česko se podílem skladovací kapacity na roční spotřebě řadí mezi evropskou špičku. Z hlediska tohoto ukazatele, který vyjadřuje flexibilitu země při nerovnoměrném zásobování, je podle OTE pozice České republiky nejen lepší než unijní i evropský průměr, ale výhodnější i ve srovnání s Německem, Itálií nebo Francií.

Vlastnické poměry Společnost RWE Gas Storage, která disponuje největšími zásobami plynu, vlastní na území ČR celkem šest podzemních zásobníků – Lobodice u Přerova, Dolní Dunajovice u Mikulova, Štramberk u Nového Jičína, Třanovice u Českého Těšína, Tvrdonice u Břeclavi a Háje u Příbrami.

Jejich celková kapacita představuje zásobu 2,6 miliardy metrů krychlových zemního plynu. Firma je součástí nadnárodní skupiny RWE a vznikla v roce 2007 při restrukturalizaci české části skupiny RWE. Ta privatizovala české plynárenství v roce 2002 a je dodnes v ČR plynárenskou jedničkou.

Vlastníkem zásobníků v Uhřicích na Hodonínsku, Uhřice a Uhřice jih, je skupina KKCG podnikatele Karla Komárka. Zásobníky provozuje společnost MND Gas Storage. Jediný zásobník, který slouží hlavně zahraničním zákazníkům, je v Bojanovicích. Provozuje ho společnost SPP Storage, součást společnosti Slovenský plynárenský priemysel (SPP). Tento podzemní zásobník má nicméně i české vlastníky a české zákazníky. Minoritních 49 procent ve firmách SPP, jež skladují plyn, drží i nadále česká společnost EPH, kde jsou většinovými vlastníky podnikatelé Daniel Křetínský a Patrik Tkáč.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít