Podnikání bez papíru

23. června 2014, 00:00 - MARTIN VONDROUŠ
23. června 2014, 00:00

Nová evropská direktiva slibuje elektronické doklady a smlouvy s plnou jistotou. Firmám se otevřou nové příležitosti

Digitální dokument má stejnou hodnotu jako listina s podpisem a razítkem. Žádný úřad v žádné zemi Evropské unie nesmí odmítnout dokument jen proto, že není papírový. Žádný úřad v žádné zemi unie přitom nesmí stanovit přísnější požadavky na náležitosti digitálních dokumentů, než jaké stanoví normy vydané Evropským institutem pro telekomunikační normy (ETSI). To jsou některé z hlavních bodů direktivy, která konečně prošla výbory Evropského parlamentu, v červenci bude předložena plénu a v říjnu by měla být vydána ve sbírce listin. Výbory navrhly řadu změn, takže na finální text budeme s napětím čekat, nicméně o výše uvedených principech existuje shoda.

Díky dokumentům s elektronickým podpisem se má každá firma snadno účastnit tendru v jiném členském státě a každý občan ucházet o studium kdekoli. Je samozřejmě velká otázka, zda mohou digitální dokumenty něčeho takového dosáhnout. Ale zcela jistě ukončí současnou praxi, kdy jsou dokumenty vytvářeny v počítači, posílají se e­mailem a uchovávají v digitálních archivech, ale kvůli formálním záležitostem se ještě navíc tisknou a ukládají do šanonu. Otázka pouze zní, jak rychle si firmy změny všimnou a jak rychle na ni zareagují.

Členské státy budou mít na implementaci nové direktivy dva roky, ale k rozhodující změně dojde už ve chvíli jejího přijetí. Kdo chtěl uchovat digitální dokument v právně použitelném stavu rok nebo dva, ten to mohl učinit už dosud. Problém vznikal spíše u dlouhodobějších dokumentů. Bude možné je za 15 nebo 20 let bez problémů zobrazit na budoucích zařízeních? Bude možné snadno prokázat, kdo byl kdysi jejich původcem, že k tomu měl potřebné oprávnění a že během archivace nebyl pozměněn obsah? Pokud na podzim letošního roku vytvoříte dokument přesně odpovídající specifikacím, budete mít jistotu, že české úřady budou takový dokument akceptovat a nejpozději od ledna 2017 jej budou akceptovat úřady ve všech zemích EU.

NOVÉ ZKRATKY PRO ZAPAMATOVÁNÍ „Magické“ normy, podle kterých se vše točí, upravují skupiny formátů rozšířené specifikace elektronického podpisu PAdES, CAdES a XAdES. Na tato nová slova si budeme muset zvyknout, nejspíš se stanou stejně běžnými jako třeba PDF (PDF speci? kuje formát vlastního dokumentu a vyplývá z něj možnost jej správně zobrazit, PAdES a další specifikují způsob připojení elektronického podpisu a vyplývá z nich možnost prokázat pravost dokumentu „nade vši pochybnost“).

Podle toho, co víme o vývoji IT odvětví, je vysoce pravděpodobné, že se v nabídkách firem objeví informační systémy pro dodržení dokumentových norem za miliony nebo desítky milionů korun. Již dnes jsou běžně dostupné nástroje umožňující vyhovět všem novým předpisům v rámci stávajících informačních systémů s minimálním přizpůsobením a minimálními náklady. O to zajímavější je současná změna.

Direktiva o elektronické identifikaci a důvěryhodných službách pro elektronické transakce (tak zní celý název) navíc zasazuje práci s digitálními dokumenty s právním účinkem do širšího kontextu. Zároveň s nimi řeší také otázky elektronických dokladů, vydávání certifikátů a důvěryhodného doručování. Což například znamená, že elektronická doručenka vydaná českým systémem datových schránek bude úřady ve všech evropských zemích respektována jako nezpochybnitelný důkaz (datové schránky totiž mají všechny náležitosti, které direktiva požaduje, a technologie vyhovují normě CAdES).

DELETE MÍSTO SKARTOVAČKY Možná si vybavíte scénu ve filmu Hvězdná pěchota, kdy důstojník armády budoucnosti vybavený vědecko­fantastickými zbraněmi roztrhne papírovou smlouvu podepsanou plnicím perem. Již dnes víme, že tak budoucnost vypadat nebude a že likvidace dokumentu by probíhala nudným stiskem klávesy „delete“ (nebo odpovídajícího ovládacího prvku budoucích počítačů). Nebude to trvat až do dalšího století. Plnohodnotné a všeobecné nahrazení papírů s razítkem je otázkou nejpozději nejbližších let.

O autorovi| MARTIN VONDROUŠ, ředitel divize Long­Term Docs ve společnosti Software602

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít