Podíly a akcie úplně jinak – nové možnosti vlastníků firem

05. srpna 2013, 00:00 - Ivan Karpják
05. srpna 2013, 00:00

Nový zákon o obchodních korporacích je základem pro kreativní strukturování privátních investic, změn akcionářských poměrů i získávání nového kapitálu

Zvažujete přibrat do svého podnikání finančního investora, ale máte strach ze ztráty kontroly nad řízením společnosti? Chcete své zaměstnance motivovat účastí na zisku společnosti? Neodpovídají práva vašich spolu-akcionářů vytvořená při založení firmy před mnoha lety dnešní realitě ve firmě? Plánujete jiné změny ve vaší společnosti, byznysu nebo mezi partnery?

Pokud ano, zapomeňte na všechno, co jste kdy slyšeli o podílech na s. r. o. nebo akciích a. s. Máte zcela nové možnosti! Budeme dále hovořit jen o akciích, ale vše platí podobně pro podíly na s. r. o.

Hlasovací práva Asi nejzajímavější novinkou nového právního režimu bude odchýlení se od pravidla, že s jednou akcií může být spojen pouze jeden hlas. Zatímco vydávání akcií s rozdílnou váhou hlasů je zcela běžné ve Spojených státech, evropské právní úpravy jsou v tomto ohledu zdrženlivější a mnohdy vydávání akcií s rozdílnými hlasovacími právy omezují (Francie) nebo zcela vylučují (Německo).

Český zákon nově stanoví, že s akciemi může být spojena rozdílná váha hlasů. Stanovy tak mohou určovat, že akcie vlastněné akcionářem, který se má na starost každodenní řízení společnosti, ponesou vyšší počet hlasů ve srovnání s akciemi vlastněnými někým, jehož účast ve společnosti je čistě finanční investicí.

Podíl na zisku Nově se lze dohodnout na rozdělení podílu na zisku mezi majitele jednotlivých druhů akcií. Například bude možno vydat akcie s pevným podílem na zisku společnosti. Tento by mohl být stanoven pevnou částkou zisku nebo procentem z investované částky.

Tato varianta se nabízí jako řešení pro investory, kteří mají zájem dosáhnout určité (fixní) minimální návratnosti své investice. V této souvislosti je ale potřeba dbát na to, že stejně jako dnes i dle nové úpravy s akciemi nebude moci být spojené právo na určitý úrok bez ohledu na hospodářské výsledky společnosti.

Nebo bude možno vydat akcie s podřízeným podílem na zisku či na likvidačním zůstatku. Dividenda na akcie s podřízeným podílem na zisku by se vyplácela až poté, co svou dividendu obdrželi akcionáři všech ostatních druhů akcií. To by umožňovalo vrátit kapitál finančnímu investorovi přednostně a pak začít dělit zisk podle dohody mezi všechny akcionáře. V případě akcií s odloženým vznikem nároku na dividendu by nový druh akcií mohl přispět ke snížení fluktuace klíčových zaměstnanců.

Divizní akcie Nově bude možnost vydat tzv. divizní akcie, u kterých se dividenda bude odvíjet od výkonnosti části společnosti (divize) nebo dceřiné společnosti, pokud vlastní společnost dosáhla zisku. V případě použití těchto akcií pro divizi si společnosti ušetří práci s rozdělením podnikání na základě korporátní přeměny.

Tato úprava vychází z akcií známých v USA jako „tracking stock“. V Evropě byly obdobné akcie použity pro restrukturalizaci ABN AMRO Bank (dnes RBS). Smyslem vydání takových akcií může být snaha získat finanční investory pro rostoucí nebo nový segment byznysu bez jeho oddělení.

Nedávno jsme právě tuto možnost doporučili významné české IT společnosti, která vyvinula určitý patent mimo svůj hlavní předmět podnikání. Divizní akcie může tato společnost vydat zaměstnancům, kteří dosáhli patentovaného vynálezu, stejně tak jako novým finančním a strategickým investorům, které hledá pro tuto novou oblast.

Kusové akcie Bude také možno vydávat tzv. kusové akcie, které nemají žádnou jmenovitou hodnotu.

Podíl na základním kapitálu bude určen poměrně k celkovému počtu vydaných akcií.

Kusové akcie se hodí pro společnosti plánující častý přístup nových investorů. Bude totiž jednodušší měnit základní kapitál. Kusové akcie nelze vydat společně s akciemi se jmenovitou hodnotou.

Hlavně kreativně Výše uvedené možnosti se nesmějí zneužívat.

Obecné principy nové právní úpravy chrání investory proti znevýhodnění. Flexibilita, kterou tyto možnosti dávají, bude výborným základem pro kreativní strukturování privátních investic, změn daných akcionářských poměrů a získávání nového kapitálu pro rozvoj podnikání.

Ostatně malé a střední podniky jsou základem každé ekonomiky a volnost v možnostech zajištění kapitálu pro jejich další růst je podmínkou nastartování tak dlouho očekávaného ekonomického růstu.

Asi nejzajímavější novinkou nového právního režimu bude odchýlení se od pravidla, že s jednou akcií může být spojen pouze jeden hlas.

O autorovi| Ivan Karpják, advokát Squire Sanders

Mohlo by vás zajímat

Finance
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Auta
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace.…
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
Technologie
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít