Podezřelý obchod s pražskými nemovitostmi přinesl osm obviněných

14. ledna 2013, 00:00 - (hrb)
14. ledna 2013, 00:00

Korupce

Detektivové protikorupční policie minulý týden zatkli a obvinili osm lidí v souvislosti s nákupem nemovitostí v centru Prahy. Podezřívají je z podvodu, křivé výpovědi, nepravdivého znaleckého posudku a legalizace výnosů z trestné činnosti. Případ se týká bývalých budov Českých drah (ČD) v pražské Opletalově ulici, nedaleko hlavního vlakového nádraží. Mezi obviněnými jsou dva zaměstnanci Univerzity Karlovy.

Nemovitosti koupila od Českých drah v roce 2007 obchodní společnost Apuro za 203 milionů korun. Firmu, která je nyní v likvidaci, vlastnili podle údajů z databáze Čekia podnikatelé ve stavebnictví Pavel Kabát a Otakar Otta. Apuro následně domy prodalo s výrazným ziskem Univerzitě Karlově.

Detektivové tvrdí, že cenu nemovitostí podhodnotil nepravdivý znalecký posudek. České dráhy prý kvůli němu přišly o 73 milionů

korun. „V roce 2010 došlo k odprodeji budov Univerzitě Karlově v Praze za částku 402,5 milionu korun. U této sumy 372,5 milionu korun činila dotace ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Podle našich závěrů celková škoda způsobená České republice činí 445,5 milionu korun,“ sdělil mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Policie stíhá čtyři znalce, které obvinila z trestných činů křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku. Detektivové zatkli také dva pracovníky Univerzity Karlovy a stíhají je pro podvod. Ze stejného trestného činu detektivové viní dva zástupce společnosti Apuro. Tři osoby jsou ještě stíhány za legalizaci výnosů z trestné činnosti. „Trestní stíhání všech obviněných je vedeno na svobodě. Při prověřování věci s našimi kriminalisty spolupracoval Finanční analytický útvar ministerstva financí,“ dodal Ibehej.

Univerzita v minulosti zmiňovanou realitní investici hájila. Koupí dvou propojených nemovitostí údajně škola řešila mnohokrát popsanou tíživou prostorovou situaci Filozofické fakulty. „UK věděla, že prodejce nemovitosti koupil v dražbě v roce 2007 od Českých drah za 203 milionů korun. Proto byly znalecké posudky celkem tři, jakkoli by formálně stačil jeden, a cenu stejně jako všechny dokumenty ověřovalo i ministerstvo školství,“ uvedla univerzita. „Všechny kroky, které v souvislosti s nákupem nemovitostí v Opletalově ulici univerzita uskutečnila, byly činěny ve spolupráci se dvěma renomovanými advokátními kancelářemi. Vše bylo nejen v souladu se zákonem, ale i nad rámec zákonných povinností,“ dodal její mluvčí Václav Hájek.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít