Podezřelý obchod s pražskými nemovitostmi přinesl osm obviněných

14. ledna 2013, 00:00 - (hrb)
14. ledna 2013, 00:00

Korupce

Detektivové protikorupční policie minulý týden zatkli a obvinili osm lidí v souvislosti s nákupem nemovitostí v centru Prahy. Podezřívají je z podvodu, křivé výpovědi, nepravdivého znaleckého posudku a legalizace výnosů z trestné činnosti. Případ se týká bývalých budov Českých drah (ČD) v pražské Opletalově ulici, nedaleko hlavního vlakového nádraží. Mezi obviněnými jsou dva zaměstnanci Univerzity Karlovy.

Nemovitosti koupila od Českých drah v roce 2007 obchodní společnost Apuro za 203 milionů korun. Firmu, která je nyní v likvidaci, vlastnili podle údajů z databáze Čekia podnikatelé ve stavebnictví Pavel Kabát a Otakar Otta. Apuro následně domy prodalo s výrazným ziskem Univerzitě Karlově.

Detektivové tvrdí, že cenu nemovitostí podhodnotil nepravdivý znalecký posudek. České dráhy prý kvůli němu přišly o 73 milionů

korun. „V roce 2010 došlo k odprodeji budov Univerzitě Karlově v Praze za částku 402,5 milionu korun. U této sumy 372,5 milionu korun činila dotace ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Podle našich závěrů celková škoda způsobená České republice činí 445,5 milionu korun,“ sdělil mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Policie stíhá čtyři znalce, které obvinila z trestných činů křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku. Detektivové zatkli také dva pracovníky Univerzity Karlovy a stíhají je pro podvod. Ze stejného trestného činu detektivové viní dva zástupce společnosti Apuro. Tři osoby jsou ještě stíhány za legalizaci výnosů z trestné činnosti. „Trestní stíhání všech obviněných je vedeno na svobodě. Při prověřování věci s našimi kriminalisty spolupracoval Finanční analytický útvar ministerstva financí,“ dodal Ibehej.

Univerzita v minulosti zmiňovanou realitní investici hájila. Koupí dvou propojených nemovitostí údajně škola řešila mnohokrát popsanou tíživou prostorovou situaci Filozofické fakulty. „UK věděla, že prodejce nemovitosti koupil v dražbě v roce 2007 od Českých drah za 203 milionů korun. Proto byly znalecké posudky celkem tři, jakkoli by formálně stačil jeden, a cenu stejně jako všechny dokumenty ověřovalo i ministerstvo školství,“ uvedla univerzita. „Všechny kroky, které v souvislosti s nákupem nemovitostí v Opletalově ulici univerzita uskutečnila, byly činěny ve spolupráci se dvěma renomovanými advokátními kancelářemi. Vše bylo nejen v souladu se zákonem, ale i nad rámec zákonných povinností,“ dodal její mluvčí Václav Hájek.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít