Podezřelý obchod s pražskými nemovitostmi přinesl osm obviněných

14. ledna 2013, 00:00 - (hrb)
14. ledna 2013, 00:00

Korupce

Detektivové protikorupční policie minulý týden zatkli a obvinili osm lidí v souvislosti s nákupem nemovitostí v centru Prahy. Podezřívají je z podvodu, křivé výpovědi, nepravdivého znaleckého posudku a legalizace výnosů z trestné činnosti. Případ se týká bývalých budov Českých drah (ČD) v pražské Opletalově ulici, nedaleko hlavního vlakového nádraží. Mezi obviněnými jsou dva zaměstnanci Univerzity Karlovy.

Nemovitosti koupila od Českých drah v roce 2007 obchodní společnost Apuro za 203 milionů korun. Firmu, která je nyní v likvidaci, vlastnili podle údajů z databáze Čekia podnikatelé ve stavebnictví Pavel Kabát a Otakar Otta. Apuro následně domy prodalo s výrazným ziskem Univerzitě Karlově.

Detektivové tvrdí, že cenu nemovitostí podhodnotil nepravdivý znalecký posudek. České dráhy prý kvůli němu přišly o 73 milionů

korun. „V roce 2010 došlo k odprodeji budov Univerzitě Karlově v Praze za částku 402,5 milionu korun. U této sumy 372,5 milionu korun činila dotace ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Podle našich závěrů celková škoda způsobená České republice činí 445,5 milionu korun,“ sdělil mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Policie stíhá čtyři znalce, které obvinila z trestných činů křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku. Detektivové zatkli také dva pracovníky Univerzity Karlovy a stíhají je pro podvod. Ze stejného trestného činu detektivové viní dva zástupce společnosti Apuro. Tři osoby jsou ještě stíhány za legalizaci výnosů z trestné činnosti. „Trestní stíhání všech obviněných je vedeno na svobodě. Při prověřování věci s našimi kriminalisty spolupracoval Finanční analytický útvar ministerstva financí,“ dodal Ibehej.

Univerzita v minulosti zmiňovanou realitní investici hájila. Koupí dvou propojených nemovitostí údajně škola řešila mnohokrát popsanou tíživou prostorovou situaci Filozofické fakulty. „UK věděla, že prodejce nemovitosti koupil v dražbě v roce 2007 od Českých drah za 203 milionů korun. Proto byly znalecké posudky celkem tři, jakkoli by formálně stačil jeden, a cenu stejně jako všechny dokumenty ověřovalo i ministerstvo školství,“ uvedla univerzita. „Všechny kroky, které v souvislosti s nákupem nemovitostí v Opletalově ulici univerzita uskutečnila, byly činěny ve spolupráci se dvěma renomovanými advokátními kancelářemi. Vše bylo nejen v souladu se zákonem, ale i nad rámec zákonných povinností,“ dodal její mluvčí Václav Hájek.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Chcete hlasovat v českých volbách ze zahraničí? Tak si pospěšte!
Auta
Audi A7 Sportback nové generace se představí ve čtvrtek.…
Kolik stojí provoz auta na daních? Stát si z vás ročně vezme desítky tisíc
Může být Volkswagen Amarok rychlejší než Golf GTI? Australané dokázali, že ano
Pět hrubých řidičských chyb, které vás mohou na silnici stát život
Opel Crossland X dostal originální verzi na LPG. Sportovec to ale nebude
Technologie
Nahotinky jako vědecký projekt. PornHub na třídění videí využije umělou inteligenci
Navštivte jiné světy. V Google Mapách najdete i planety a měsíce
Sedm dopravních značek, které řidiči nejčastěji ignorují nebo chápou špatně
Huawei představil špičkové telefony Mate 10 a dělal si srandu z Applu i Samsungu
Ryzen Mobile aneb APU Raven Ridge na cestě, objevil se v laptopu HP i s parametry
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít