Pod praporcem svatého Jiří

15. října 2012, 00:00 - Milan Ballík
15. října 2012, 00:00

Vína ze San Giorgio a Lapi zvláště umocňují prožitek při kombinaci s pokrmy

Stráně v okolí Castelnuovo Berardenga, srdci oblasti Chianti Classico, kde odrůda Sangiovese dává nejlepší hrozny s otiskem místního terénu a klimatu, jsou domovem révy od druhého tisíciletí. Patří ostatně k nejlepším polohám, které tato mikrooblast nabízí vinařům k dispozici. V roce 1977 se tam usídlila vinařská rodina Simoniů, přičemž Aldo Simoni zúročil své zkušenosti s vínem, kterých nabyl v oblasti Trentino.

Šťastný lup Název vinařství San Giorgio a Lapi i etiketa jeho vín odkazuje k příběhu z historie. Někdy v sedmnáctém století byla na troskách dávného kláštera postavena kaple svatého Jiří, údajně vyzdobena freskami. Pozdějšími úpravami byly fresky zničeny, alespoň se tak všichni domnívali. Jenže potom se do kaple vloupali zloději a ukradli svatý obraz nad oltářem. Vytrhli skobu, na níž byl zavěšen, a pod omítkou se ukázaly fragmenty původní výzdoby kaple – fresky svatého Jiří bojujícího s drakem.

Za podpory rodiny Simoniů byla kaple restaurována a motiv na stěně obnoven. Obrázek fresky stejně jako kopec s kaplí se následně staly součástí etikety vín rodinného vinařství. Nevím, kolik je na tomto „šťastném lupu“ pravdy. Nad stohektarovým panstvím, kde jen ty opravdu nejlepší plochy jsou vyhrazeny vinicím, však nejspíš bdí svatý Jiří. Vína s jeho obrázkem zná celý vinařský svět a jsou ceněna pro svou preciznost, jakost a věrný obraz terroiru i vinařského citu svých tvůrců.

Využití tisícileté tradice a včlenění dávných zkušeností do současné produkce je úhelným kamenem věhlasu sklepa. Na úspěch Simoniovi nepospíchali, první opravdu velká vína pustili na trh až v roce 1999.

Do té doby se snažili získat z budoucích vín ty nejlepší vlastnosti – hrozny z jednotlivých poloh jsou zpracovávány a vinifikovány odděleně – a vnímavým scelováním je akcentovat ve výsledných produktech. O vínech San Giorgio a Lapi tvrdí jak odborníci, tak jejich skalní milovníci, že zvláště stimulují emoce a umocňují prožitek z jídla. Ze řady Chianti Classico, Chianti Classico Poggio Orlando, Igt Leremo, Chianti Colli Senesi nebo Chianti Classico Riserva Bandecca si jako ukázku produkce San Giorgio a Lapi představíme posledně jmenované.

Punc nejvyšší ligy Sytě rubínová, brilantně jiskřivá barva Chianti Classico Riserva „Bandecca“ DOCG charakterizuje mimořádné víno. Buket nabízí vůně červených bobulí, peckovin, vše obkroužené intenzivními, ne ovšem uzurpujícími odéry dřeva, což dodává vůni ušlechtilého až aristokratického nádechu. Robustní tělo se chlubí obsažnou chutí, v níž se zpočátku prosazují nejvíce ovocné akordy. Po vydechnutí se však k velkému gestu rozmáchnou i tříslo a vanilkovo-dřevitý nádech. To gesto je na miligram přesné, dřevo není drakonické ani upejpavé a skryté kdesi za oponou. Svůj podíl odvede a vínu dodá punc produktu nejvyšší ligy, přičemž prvenství přenechává výrazným, živým valérům červeného ovoce.

V posledním dovětku se přidá stopa pecky a na síle získá rybízový přídech. Celý doušek odchází v honosném hávu, přitom však v až rozpustile veselém doznění, plném ovoce. l

Chianti Classico Riserva „Bandecca“ DOCG 2004 – San Giorgio a Lapi, Toscana Použité odrůdy Sangiovese 95 %, Colorino 5 % Školení jemné lisování ručně sebraných plně vyzrálých hroznů, poté tradiční dlouhá rmutace; zrání 24 měsíců v dřevěných sudech velikostí 10 hektolitrů a 225 litrů; po stočení dalších šest měsíců ležení na lahvi Alkohol 14 % Vývojový potenciál určitě alespoň deset let Prodejce www.vinopro.me

O autorovi| Milan Ballík • spolupracovník redakce

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít