Počty po anglicku

22. září 2014, 00:00 - Blahoslav Hruška
22. září 2014, 00:00

Neúspěch separatistů povede zřejmě ke změně v hlasování Dolní sněmovny. Pro labouristy je to těžká rána

Tenhle chyták dostává každý student politické geografie. Skotové mají svůj parlament v Edinburghu, Velšané v Cardiffu, obyvatelé Severního Irska v Belfastu.

A kde je anglický parlament? Správná odpověď je – nikde. Historicky to bylo v londýnském Westminsterském paláci. Jenže tam od roku 1707 zasedá Dolní sněmovna, která je společným parlamentem Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Angličané tím o svoji národní sněmovnu ve jménu unie přišli.

A tak zatímco Skotové, Velšané nebo Irové ze severu hlasují alespoň o některých zákonech separátně, Angličanům se to nepoštěstí. Nejde jen o legislativu. Také ve vládě mají jednotlivé země Británie své státní tajemníky. Opět s výjimkou Anglie.

Neúspěšné skotské referendum o nezávislosti ovšem Angličanům ve znovuzískání jejich práv může posloužit. Britský premiér David Cameron přislíbil Skotům více pravomocí. U zákonů by se měl přesněji určovat jejich dopad, a některé normy by tak z Dolní sněmovny zmizely.

Znamená to ovšem automaticky i to, že se znovu otevře takzvaná anglická otázka. Tedy mechanismus, který by zařídil, že by poslanci Dolní sněmovny zvolení za anglické okrsky hlasovali separátně, zatímco ostatní by zůstali za dveřmi. Týkalo by se to například zákonů o státní zdravotní pojišťovně NHS, vzdělávání, ochrany životního prostředí, ale i části daňové legislativy.

Konzervativci na koni Taková situace by nahrála konzervativcům. Zatímco labouristé by se museli obejít bez 40 poslanců za Skotsko, 26 za Wales a tří za severoirskou odnož sociální demokracie, konzervativci by oproti kompletnímu složení v Dolní sněmovně tratili pouhých sedm hlasů. Například ztráta Skotska při hlasování by jim vůbec nevadila – mají tu totiž jediného poslance. Na rozdíl od čistě anglických okrsků, kde mají konzervativci pohodlnou většinu.

Cameronův plán na posílení Anglie navíc podporuje i místopředseda vlády a vůd44 ce liberálních demokratů Nick Clegg. „Pokud přesuneme pravomoci skotskému parlamentu, pak nemá žádný smysl říkat, že skotští poslanci Dolní sněmovny mají úplně stejná práva mluvit do anglických otázek jako poslanci zvolení za Anglii. Je třeba začít přemýšlet nad tím, jak hlasy v Dolní sněmovně rozdělit,“ prohlásil. Příslib dát více pravomocí Skotům tak může být dobrým tahem, jak nejen „poangličtit“ Dolní sněmovnu, ale zároveň v ní posílit roli konzervativců. Tím spíše, že plán podporuje také lídr Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage. Jeho euroskeptici letos vyhráli volby do Evropského parlamentu, a i když mají zatím jen dva zástupce ve Sněmovně lordů, očekává se, že příští rok v květnu zaútočí na křesla v Dolní sněmovně.

Stará dobrá Anglie Cameron má první plány na „devolution revolution“, jak se proces decentralizace ve prospěch Skotska nazývá, předložit v listopadu.

Očekává se, že budou obsahovat také něco pro „jeho“ Angličany, kteří jako by v několikaměsíční debatě o osudu Skotska v unii zůstali stranou.

Vzhledem k blížícím se volbám by to bylo jen rozumné. K anglické mentalitě se totiž podle sociologických studií hlásí čím dál více Britů. Zatímco v roce 1997 o sobě každý čtvrtý obyvatel Anglie prohlašoval, že se cítí více Angličanem než Britem, předloni to bylo už 40 procent. Sounáležitost s Británií naopak ve stejném období o deset procentních bodů poklesla.

Cameronovi mohou Skotové zazlívat, že takový přesun pravomocí mohl nabídnout mnohem dříve, a posílit tak snažení unionistů. Neměl ale mnoho důvodů, proč by to dělal. Ono počítat po anglicku se vyplatí mnohem víc než po britsku.

Dolní sněmovna Jen poslanci za Anglii

Konzervativci 303 / 296 křesel

ostatní

Liberální demokraté 56 / 42 křesel Labouristé 257 / 188 křesel

Zdroj: House of Commons

Zatímco v roce 1997 o sobě každý čtvrtý obyvatel Anglie prohlašoval, že se cítí více Angličanem než Britem, předloni to bylo už 40 procent.

O autorovi| Blahoslav Hruška, hruskab@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít