Plzeňská karta, vzor pro Prahu

30. června 2014, 00:00 - Petr Weikert
30. června 2014, 00:00

Plastová kartička nemusí být jen drahou jízdenkou, ukazují zkušenosti ze západních Čech

Existuje místo, kde mají lidé v peněžence plastovou kartu, která jim slouží jako jízdenka, elektronická peněženka, identifikační karta nebo potvrzení o studiu.

Vývoj té karty neprovází policejní vyšetřování ani obavy z toho, že může kdykoli přestat fungovat. To místo se jmenuje Plzeň a právě tam se konalo další odborné setkání Euro Regional pod hlavičkou týdeníku Euro.

Vlastní trnitá cesta Plzeň by mohla sloužit jako příklad toho, jak má městská karta fungovat. Zatímco v Praze padlo rozhodnutí postavit vlastní systém, v Plzni se opřeli o zkušenosti společnosti MasterCard a po deseti letech praxe fungování Plzeňské karty se to ukazuje jako lepší řešení. Zatímco pražská Opencard stále za vydanou více než miliardu korun čeká na svůj rozvoj, v Plzni plánují novinky v propojení s chytrými telefony.

V Praze lze jít s Opencard coby s průkazkou do městské a technické knihovny, zaplatit s ní za parkování nebo zjistit aktuální počet trestných bodů udělených magistrátem, pokud je tedy služba dostupná, což v minulém týdnu neplatilo.

V Plzni mají vydaných přes 300 tisíc karet (více než polovina z nich je aktivních), jež umí mnohé. Studentům slouží třeba jako elektronické potvrzení o studiu, které nahraje systém ve škole. Pro firmy nebo větší podniky je připravena plnit funkci v docházkovém nebo stravovacím systému. Díky ní se také na jedné z benzinek evidují řidiči autobusů tankující pohonné hmoty. Karta je i elektronickou peněženkou, tedy nosičem peněz s možností výpisu z účtu i kontroly posledních transakcí. Hotovost z Plzeňské karty akceptují některá parkoviště nebo zoologická a botanická zahrada. Plzeňané svou kartu uplatňují i v rezervačním systému na kulturní či sportovní akce.

Hlavní funkcí je samozřejmě doprava.

I tam Plzeňská karta předčí tu pražskou. Alespoň komfortem. Dobíjet ji lze v bankomatech České spořitelny a služba je bez potíží dostupná i klientům ostatních bank. Bankomaty fungují i jako validátory, kartu stačí jen přiložit. V Praze musely vyrůst ve stanicích metra samostatné sloupky pro validaci zakoupených elektronických kuponů. Karta také postupně expanduje z města do dalších dopravních systémů v kraji.

Komfortní je Plzeňská karta i pro revizory.

Nemusejí nosit velké čtečky v hodnotě desítek tisíc korun za jednu, stačí jim upravený mobilní telefon, kterým ověří platnost kuponu nahraného na kartě. „Využíváme i technologii GPS, která v telefonu je, abychom měli přehled o pohybu revizorů,“ přidává další výhodu Martin Chval, ředitel úseku Plzeňská karta z Plzeňských městských dopravních podniků.

Budoucnost v telefonu Právě v mobilních technologiích tkví podle něj rozvoj karty. Díky technologii NFC je už nyní možné v Plzni jako v jednom z mála měst v Evropě přenést městskou kartu do mobilního telefonu. Zatímco pro zjištění obsahu Plzeňské karty je třeba využít služeb speciálního terminálu s displejem nebo navštívit prodejní místo, technologie NFC umožní díky Java aplikaci v telefonu zobrazení všech informací přímo na displeji mobilu. Mobil kromě svých běžných funkcí zastane také roli elektronické peněženky.

Velkou budoucnost karet podobného typu v mobilních telefonech předpovídá i Martina Kirchrathová, commerce development director společnosti MasterCard pro Česko a Slovensko. „V horizontu zhruba půl roku provedeme důležité úpravy naší aplikace MasterCard mobile. Už nyní se setkává s velkým ohlasem, lidé si ji našli sami, i když ji zatím nijak zásadněji nepropagujeme,“ řekla Martina Kirchrathová.

Příkladem Praze může být i Bratislava.

Tam se stal malý zázrak, když se dokázalo spojit v jednom projektu několik bankovních domů a Bratislavská městská karta je tak díky tomu vydána rovnou na standardu platební karty. Jde tedy o mezinárodní platební čipovou kartu s přidanými funkcemi, podobnými těm v Plzni.

O autorovi| Petr Weikert, weikert@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla…
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Galerie: Co všechno vás čeká v běžném provozu, když si pořídíte Ladu Niva?
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s novým tříválcem
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Shigeru Kumekawa: nová Bravia A1 je nabitá tou nejlepší technologií, říká prezident Sony Europe (rozhovor)
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít