Plzeňská karta, vzor pro Prahu

30. června 2014, 00:00 - Petr Weikert
30. června 2014, 00:00

Plastová kartička nemusí být jen drahou jízdenkou, ukazují zkušenosti ze západních Čech

Existuje místo, kde mají lidé v peněžence plastovou kartu, která jim slouží jako jízdenka, elektronická peněženka, identifikační karta nebo potvrzení o studiu.

Vývoj té karty neprovází policejní vyšetřování ani obavy z toho, že může kdykoli přestat fungovat. To místo se jmenuje Plzeň a právě tam se konalo další odborné setkání Euro Regional pod hlavičkou týdeníku Euro.

Vlastní trnitá cesta Plzeň by mohla sloužit jako příklad toho, jak má městská karta fungovat. Zatímco v Praze padlo rozhodnutí postavit vlastní systém, v Plzni se opřeli o zkušenosti společnosti MasterCard a po deseti letech praxe fungování Plzeňské karty se to ukazuje jako lepší řešení. Zatímco pražská Opencard stále za vydanou více než miliardu korun čeká na svůj rozvoj, v Plzni plánují novinky v propojení s chytrými telefony.

V Praze lze jít s Opencard coby s průkazkou do městské a technické knihovny, zaplatit s ní za parkování nebo zjistit aktuální počet trestných bodů udělených magistrátem, pokud je tedy služba dostupná, což v minulém týdnu neplatilo.

V Plzni mají vydaných přes 300 tisíc karet (více než polovina z nich je aktivních), jež umí mnohé. Studentům slouží třeba jako elektronické potvrzení o studiu, které nahraje systém ve škole. Pro firmy nebo větší podniky je připravena plnit funkci v docházkovém nebo stravovacím systému. Díky ní se také na jedné z benzinek evidují řidiči autobusů tankující pohonné hmoty. Karta je i elektronickou peněženkou, tedy nosičem peněz s možností výpisu z účtu i kontroly posledních transakcí. Hotovost z Plzeňské karty akceptují některá parkoviště nebo zoologická a botanická zahrada. Plzeňané svou kartu uplatňují i v rezervačním systému na kulturní či sportovní akce.

Hlavní funkcí je samozřejmě doprava.

I tam Plzeňská karta předčí tu pražskou. Alespoň komfortem. Dobíjet ji lze v bankomatech České spořitelny a služba je bez potíží dostupná i klientům ostatních bank. Bankomaty fungují i jako validátory, kartu stačí jen přiložit. V Praze musely vyrůst ve stanicích metra samostatné sloupky pro validaci zakoupených elektronických kuponů. Karta také postupně expanduje z města do dalších dopravních systémů v kraji.

Komfortní je Plzeňská karta i pro revizory.

Nemusejí nosit velké čtečky v hodnotě desítek tisíc korun za jednu, stačí jim upravený mobilní telefon, kterým ověří platnost kuponu nahraného na kartě. „Využíváme i technologii GPS, která v telefonu je, abychom měli přehled o pohybu revizorů,“ přidává další výhodu Martin Chval, ředitel úseku Plzeňská karta z Plzeňských městských dopravních podniků.

Budoucnost v telefonu Právě v mobilních technologiích tkví podle něj rozvoj karty. Díky technologii NFC je už nyní možné v Plzni jako v jednom z mála měst v Evropě přenést městskou kartu do mobilního telefonu. Zatímco pro zjištění obsahu Plzeňské karty je třeba využít služeb speciálního terminálu s displejem nebo navštívit prodejní místo, technologie NFC umožní díky Java aplikaci v telefonu zobrazení všech informací přímo na displeji mobilu. Mobil kromě svých běžných funkcí zastane také roli elektronické peněženky.

Velkou budoucnost karet podobného typu v mobilních telefonech předpovídá i Martina Kirchrathová, commerce development director společnosti MasterCard pro Česko a Slovensko. „V horizontu zhruba půl roku provedeme důležité úpravy naší aplikace MasterCard mobile. Už nyní se setkává s velkým ohlasem, lidé si ji našli sami, i když ji zatím nijak zásadněji nepropagujeme,“ řekla Martina Kirchrathová.

Příkladem Praze může být i Bratislava.

Tam se stal malý zázrak, když se dokázalo spojit v jednom projektu několik bankovních domů a Bratislavská městská karta je tak díky tomu vydána rovnou na standardu platební karty. Jde tedy o mezinárodní platební čipovou kartu s přidanými funkcemi, podobnými těm v Plzni.

O autorovi| Petr Weikert, weikert@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít