Piráti z pražské zátoky

20. října 2014, 00:00 - Petr Weikert
20. října 2014, 00:00

Praha má nový úkaz. Nevypočitatelnou partu pirátských zastupitelů Kdyby je někdo náhodou potkal, řekne si, že je to parta divadelních teoretiků nebo šachistů řešících potíže, které jejich vrstevníci z ročníku 1989 určitě nemají. Jsou to ale lidé, jimž teď nadbíhají špičky pražské politické scény. Jde o Piráty, nový fenomén ve vyšších patrech politiky. Kluky, kterým atmosféra všeobecného vystřízlivění z mnohaleté vlády pražské ODS a zklamání z krátkého místodržitelství TOP 09 vynesla čtyři křesla na pražském magistrátu.

Přízrak ze sklepa Když se po volbách ukázalo, že 5,31 procenta hlasů vynese České pirátské straně v pražském zastupitelstvu čtyři křesla, bylo to překvapení. Těžko soudit, jestli jim nahoru pomohla přízeň studentů, nebo všeobecná nespokojenost a protestní hlasy proti ODS.

Čtveřice budoucích zastupitelů se teď rovnýma nohama ocitla v povolebních jednáních, na která chodí skoro vždycky dohromady.

„Je to zajímavá zkušenost. Už nám neříkají, že jsme hlupáci. Dolézají za námi, abychom jim dali své hlasy, abychom jim odhlasovali, co nám předloží,“ líčí lídr kandidátky pražských Pirátů Jakub Michálek.

Má vystudovanou právnickou fakultu, zároveň studoval i „matfyz“, který kvůli práci koncipienta a předvolební kampani přerušil. Zbývá mu už jen složit jednu státnici a vypořádat se s diplomovou prací.

Pražští Piráti sídlí v malém žižkovském sklepě, ve stejné části města, kde vyrůstají nové kavárny, hudební kluby nebo poloilegálně vyhlížející sídla politických stran.

Při debatách s nimi se nedá ubránit dvěma věcem. Jednak jsou poněkud opojeni nečekaným úspěchem a těší se na kariéru v politice, jednak mají z přístupu ostatních politiků trochu legraci. „Já bych řekl, že nás všichni z nového zastupitelstva milují. Alespoň to tak vypadá. Neřekl bych ale, že to s námi myslí nějak dobře, chtějí prostě naše hlasy,“ přemýšlí nahlas pražský lídr strany.

Česká pirátská strana zůstane s největší pravděpodobností v opozici, nechce totiž podporovat koalici, kde bude ČSSD, KSČM nebo ODS. V programových podmínkách pak například má, že chce přístup opozice na jinak uzavřená jednání městské rady, což zase zástupcům ostatních stran komplikuje náklonnost k Pirátům. „Jsme ochotni diskutovat o věcných návrzích, které budou procházet zastupitelstvem. Ty podmínky jsme zveřejnili, aby koalice věděla, co si může dát do programu a v čem u nás může hledat podporu. Pokud za námi přijdou, že budou mít v programu zveřejňování smluv nebo změněný systém obsazování dozorčích rad, tak určitě najdou podporu,“ říká Michálek.

Piráti dobře vědí, že na jejich hlasech bude záležet. Odmítají ale politické dohody typu něco za něco. Jakub Michálek by chtěl být třeba šéfem kontrolního výboru, nechává ale na zastupitelích, zda ho zvolí. „Zveřejnili jsme požadavek, sešli jsme se se všemi subjekty, ale dohoda typu, jak naznačuje Andrej Babiš, že za křeslo šéfa budeme jako hlasovací stroj, to by byla opoziční smlouva, to odmítáme,“ tvrdí lídr Pirátů.

Kdo se chytí na program Piráti přišli mimo jiné s tím, aby Praha nechala vyrobit analýzu hodnotící případné zavedení hromadné dopravy zdarma. Hned na první pohled je přitom jasné, že zadlužený dopravní podnik, který musí splácet nechtěné tramvaje, by něco takového sám o sobě neunesl. Navíc by studie určitě nebyla zadarmo.

„Na základě předsudků to není možné odsoudit. Piráti chtějí fakta, data a ověřitelné údaje,“ vyhlašuje Michálek. MHD zdarma by podle něj mohla znamenat méně aut, více parkovacích míst a lepší ovzduší. Piráti sice nejmenují ANO jako onu stranu, kterou v radě nepodpoří, ale vymezují se proti ní.

„ANO má právo koalici sestavit, na mě osobně ale nepůsobí jako jednotná strana a v naší programové diskusi to bylo hodně vidět. Paní Krnáčová a Kleslová vnímají odlišně věci jako třeba zveřejňování smluv či účast na dozorčích radách. Je třeba, aby si ujasnily, jestli budou prosazovat, co slibovaly v televizi, nebo jestli se jim klub rozdělí na dvě křídla,“ říká Michálek.

Piráti se sešli i s ODS, konkrétně s pražským šéfem Filipem Humplíkem. „Přesvědčoval mě, že ODS prošla obměnou. Pro nás je to ale trochu nesrozumitelné. Došlo tam k nějaké bratrovražedné válce, ale je těžké věřit tomu, že ze strany, která byla na celostátní úrovni mafiánská, se najednou stane nějaká opoziční

politická strana,“ říká pražský lídr Pirátů.

TOP 09 také nevěří snahu o transparentnost. „Nakoupili přístroje do místnosti rady, které zaznamenávají jmenovité hlasování radních; tak proč je nepoužívali? Teď když se vyšetřují kauzy, tak policie neví, kdo jak hlasoval. Proč nám tedy teď slibují něco, co dělali předtím opačně?“ klade Michálek řečnickou otázku.

Taktika Pirátů zní velmi opozičně, skoro až s touhou po politické izolaci. Jako protest spíš než jako smysluplný program. S nikým si nechtějí zadat; očekávají křeslo v kontrolním výboru, ale nic za něj neobětují. Mají navíc návrhy, z nichž neustoupí a které potenciální partneři v celé šíři jen těžko převezmou.

A i kdyby, nemohou za to od Pirátů nic čekat.

S postojem strany si ostatní nebudou vědět rady, ještě nikdy ho nezažili. Přesto by se mohli od nevyzrálé opozice něco naučit. Bojuje proti billboardům – proto je nepoužívala v kampani. Chce transparentní městské účty – proto je také sama má. Chce mít v opozici přístup do rady – její schůze zastupitelského klubu jsou veřejné.

O autorovi| Petr Weikert, weikert@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
SpaceX představuje vlastní skafandr. V tomhle se bude létat na ISS
Desky pro procesory Intel Coffee Lake se začaly objevovat, unikl seznam prvních modelů
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít