Penzijní zpátečka

23. června 2014, 00:00 - PAVEL PĺRAL
23. června 2014, 00:00

Všechny kroky, které tato vláda provádí v penzijním systému, jsou nejen nesprávné, ale navíc hloupé

Penze se zase budou valorizovat postaru, tedy o celou inflaci a třetinu růstu mezd. Sněmovna na konci minulého týdne povolila opasek utažený Miroslavem Kalouskem a učinila další krok ke zničení všeho, co v penzijní oblasti zavedla vláda Petra Nečase.

Pokračováním má být opětovné zastropování věku odchodu do důchodu a zrušení druhého pilíře. Co bude s penzemi dál, má navrhnout nová důchodová komise. Tu nepovede ani ekonom, ani demograf, nýbrž profesor Martin Potůček – bývalý parťák Vladimíra Špidly v jeho snění o světě, v němž „zdroje jsou“. Takže o praktické nepoužitelnosti čehokoli, co z této komise vzejde, není asi třeba příliš pochybovat.

Že tahle vláda zcela rezignuje na řešení demografické krize a jejího dopadu na penzijní systém, je jasné i z pátečního rozhodnutí sněmovny. Nebylo sice pochyb, že razantní utažení valorizací není dlouhodobě udržitelné, ale poskytovalo možnost akceptovat realitu a nastavit podle ní nové valorizační schéma. Bylo by jen elementárně zodpovědné a rozhodně politicky průchodné, kdyby byly penze valorizovány pouze podle inflace či podle růstu životních nákladů domácností penzistů. To by každému důchodci garantovalo setrvání životní úrovně na současné hladině.

Zajistit reálný růst kupní síly důchodů z průběžně financovaného pilíře prostě nelze. Demografický trend je zcela jasný a fiskální dopady stárnutí populace se stále zhoršují.

Pochopila to už i naprostá většina té části obyvatelstva, jíž se tento problém osobně dotýká. ČSSD je zřejmě přesvědčena, že ta bystřejší část populace ji stejně volit nebude, a Andrej Babiš má zase moc práce s obsazováním ČEZ a Českého aeroholdingu zaměstnanci Agrofertu, takže mu na skutečnou politiku jaksi nezbývá čas. Když se to ukáže jako průšvih a slepá ulička a nebude se to líbit jeho voličům, sebekriticky připustí, že to byla chyba, a navrhne, aby se tím koalice znovu zabývala. Prostě takové malé opáčko slziček kvůli rušení druhého penzijního pilíře. A výsledek komedie pro masy bude stejný, tedy žádný.

Ono to rušení druhého pilíře má také své kouzlo nechtěného. Potůčkova komise si totiž vytkla jako jeden z cílů své činnosti zvýšení zásluhovosti v penzijním systému. Což bez kapitálového spoření znamená jediné – výrazně snížit penze lidem, kteří přispívali málo z malých platů, a zvýšit je těm, kteří z velkých platů přispívali hodně. Jenže to neudělá ani ta nejpravicovější vláda, protože by dlouho nevládla. Druhý pilíř neřešil demografický problém, ale právě zvyšoval ekvivalenci mezi platbami do systému a získanými dávkami. Byl postaven mizerně, ale byl reformovatelný. Jistě je možné dál zvyšovat daně a sociální pojištění, které i tak je u nás nejvyšší na světě. Jeho další růst pak jen zvýší nezaměstnanost, zpomalí ekonomický růst, a tím místo navýšení příliv peněz do penzijního systému v delším horizontu spíše sníží.

Demografický problém řešilo minulou vládou zavedené automatické prodlužování odchodu do důchodu podle vývoje průměrného věku dožití. Což je jediný průchodný systém, pokud většina odmítá masivní přechod na kapitálové pojištění. I to má však být zrušeno a nahrazeno nějakou pevnou hranicí, která bude podle politických uvážení někdy v budoucnu možná zvyšována. Místo průběžného a klidného posunu budeme svědky úspěšných i neúspěšných pokusů o politicky nepopulární a bolestivé kroky, na nichž budou špidlovští populisté sbírat politické body.

Všechny kroky, které tato vláda nyní provádí v penzijním systému, jsou tak nejen nesprávné, ale navíc hloupé. Nečasova a předtím i Topolánkova vláda se pokusily otočit tu naši penzijní káru před demografickou propastí.

Nešikovní řidiči přitom rozbili světlomety a pořádně sedřeli lak, ale kára stojí zadkem těsně před propastí a je možné s ní vyjet na další cestu. Jak ale říkat šoférovi, který v takové situaci zařadí zpátečku Slávku? Andreji?

O autorovi| paralp@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít