Penzijní zpátečka

23. června 2014, 00:00 - PAVEL PĺRAL
23. června 2014, 00:00

Všechny kroky, které tato vláda provádí v penzijním systému, jsou nejen nesprávné, ale navíc hloupé

Penze se zase budou valorizovat postaru, tedy o celou inflaci a třetinu růstu mezd. Sněmovna na konci minulého týdne povolila opasek utažený Miroslavem Kalouskem a učinila další krok ke zničení všeho, co v penzijní oblasti zavedla vláda Petra Nečase.

Pokračováním má být opětovné zastropování věku odchodu do důchodu a zrušení druhého pilíře. Co bude s penzemi dál, má navrhnout nová důchodová komise. Tu nepovede ani ekonom, ani demograf, nýbrž profesor Martin Potůček – bývalý parťák Vladimíra Špidly v jeho snění o světě, v němž „zdroje jsou“. Takže o praktické nepoužitelnosti čehokoli, co z této komise vzejde, není asi třeba příliš pochybovat.

Že tahle vláda zcela rezignuje na řešení demografické krize a jejího dopadu na penzijní systém, je jasné i z pátečního rozhodnutí sněmovny. Nebylo sice pochyb, že razantní utažení valorizací není dlouhodobě udržitelné, ale poskytovalo možnost akceptovat realitu a nastavit podle ní nové valorizační schéma. Bylo by jen elementárně zodpovědné a rozhodně politicky průchodné, kdyby byly penze valorizovány pouze podle inflace či podle růstu životních nákladů domácností penzistů. To by každému důchodci garantovalo setrvání životní úrovně na současné hladině.

Zajistit reálný růst kupní síly důchodů z průběžně financovaného pilíře prostě nelze. Demografický trend je zcela jasný a fiskální dopady stárnutí populace se stále zhoršují.

Pochopila to už i naprostá většina té části obyvatelstva, jíž se tento problém osobně dotýká. ČSSD je zřejmě přesvědčena, že ta bystřejší část populace ji stejně volit nebude, a Andrej Babiš má zase moc práce s obsazováním ČEZ a Českého aeroholdingu zaměstnanci Agrofertu, takže mu na skutečnou politiku jaksi nezbývá čas. Když se to ukáže jako průšvih a slepá ulička a nebude se to líbit jeho voličům, sebekriticky připustí, že to byla chyba, a navrhne, aby se tím koalice znovu zabývala. Prostě takové malé opáčko slziček kvůli rušení druhého penzijního pilíře. A výsledek komedie pro masy bude stejný, tedy žádný.

Ono to rušení druhého pilíře má také své kouzlo nechtěného. Potůčkova komise si totiž vytkla jako jeden z cílů své činnosti zvýšení zásluhovosti v penzijním systému. Což bez kapitálového spoření znamená jediné – výrazně snížit penze lidem, kteří přispívali málo z malých platů, a zvýšit je těm, kteří z velkých platů přispívali hodně. Jenže to neudělá ani ta nejpravicovější vláda, protože by dlouho nevládla. Druhý pilíř neřešil demografický problém, ale právě zvyšoval ekvivalenci mezi platbami do systému a získanými dávkami. Byl postaven mizerně, ale byl reformovatelný. Jistě je možné dál zvyšovat daně a sociální pojištění, které i tak je u nás nejvyšší na světě. Jeho další růst pak jen zvýší nezaměstnanost, zpomalí ekonomický růst, a tím místo navýšení příliv peněz do penzijního systému v delším horizontu spíše sníží.

Demografický problém řešilo minulou vládou zavedené automatické prodlužování odchodu do důchodu podle vývoje průměrného věku dožití. Což je jediný průchodný systém, pokud většina odmítá masivní přechod na kapitálové pojištění. I to má však být zrušeno a nahrazeno nějakou pevnou hranicí, která bude podle politických uvážení někdy v budoucnu možná zvyšována. Místo průběžného a klidného posunu budeme svědky úspěšných i neúspěšných pokusů o politicky nepopulární a bolestivé kroky, na nichž budou špidlovští populisté sbírat politické body.

Všechny kroky, které tato vláda nyní provádí v penzijním systému, jsou tak nejen nesprávné, ale navíc hloupé. Nečasova a předtím i Topolánkova vláda se pokusily otočit tu naši penzijní káru před demografickou propastí.

Nešikovní řidiči přitom rozbili světlomety a pořádně sedřeli lak, ale kára stojí zadkem těsně před propastí a je možné s ní vyjet na další cestu. Jak ale říkat šoférovi, který v takové situaci zařadí zpátečku Slávku? Andreji?

O autorovi| paralp@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Bývalý výkonný ředitel Central Group Aleš Novotný u soudu

Soud snížil tresty za daňové úniky v kauze Central Group

Výlov největšího českého rybníka Rožmberk

Zelená nafta i pro rybníkáře. Novela zákona o spotřebních daních míří do Senátu

 Karlovarská korunní

Krúpova Arca kupuje Korunní. Stává se dvojkou trhu

 Právník Martin Aschenbrenner (PRK Partners).

Finance do firmy, to je jako transfuze krve

Sídlo společnosti British American Tobacco (divize pro Západní Evropu) v bavorském Bayreuthu

Rodí se tabákový gigant. BAT za zbytek Reynoldse nabízí přes bilion korun

 ilustační foto

Euro kleslo vůči dolaru na sedmiměsíční minimum

  • Anastázie Harris: Anglii zbývá už jen královna

  • Vratislav Strašil: Auta sice milujeme a žijeme z nich,…

  • Vladimír Beneš: Jediný neurochirurg, po kterém…

  • Jan Vančura: krejčí miliardářů

  • Lenka Vejválková: Jak funguje zákulisí fashion byznysu

  • Euro Business Express

  • Josef Bernard: Stát Škodovce hodně pomohl

  • James Cusumano: Pochybuji, že Elvis žije

  • Vlastimil Harapes: Nemám rád cyklostezky a nejraději bych…

Hry pro příležitostné hráče