Pavel Páral: Kurzarbeit a Ewig Schade

20. srpna 2014, 12:00 - Pavel Páral
20. srpna 2014, 12:00

Naši vládní inženýři lidských životů opět zachraňují zachráněné a oživují živé. Zavádění kurzarbeitu v souvislosti s ukrajinskou krizí a podobnými ekonomickými a obchodními maléry totiž není ničím jiným.

Firmy v malé, otevřené ekonomice musí být schopny se pružně vyrovnávat s vnějšími šoky a neustále hledat a nacházet nová a nová odbytiště pro své zboží, stále se adaptovat na měnící se podmínky, protože jinak jsou odsouzeny k brzkému, či pozdějšímu zániku. Není to vždy jednoduché, někdy to bolí, lidé přicházejí o práci a musí se rekvalifikovat, ale to není důvod, aby to toho zasahoval stát a tuto adaptaci zpomaloval. I když to má stát údajně jen 200 milionů korun.

Případ ruských zakázek je zcela zřetelným příkladem, proč stát nemá zasahovat a udržovat tato pracovní místa. Rusko totiž samo o sobě, už před vznikem krize, nastoupilo na cestu k recesi a odbyt tam bude horší a horší, i kdyby najednou zavládl mír a klid. Je to dáno mizernou správou státu, odlivem kapitálu a v neposlední řadě koncem astronomických cen energií.

Firmy silně závislé na obchodu s Ruskem se proto musí hodně snažit najít nové trhy a ne se starat o státní dotace pro své zaměstnance, jejichž využití v budoucnu je třeba daleko vhodnější v úplně jiné, státem nedotované firmě.

Obecně je velmi obtížné identifikovat, co je jen krátkodobý výpadek zakázek a co dlouhodobá záležitost v podobě změny trendů v ekonomice. Jediný, kdo je kompetentní se v tom zorientovat, je podnikatel a nikoli státní úředník, o jehož úplatkuvzdornosti se v českých podmínkách dá vždy pochybovat.

Čeští podnikatelé se bez kurzarbeitu obešli v daleko horších dobách poslední recese a vyvarovali jsme se tak dalšího nežádoucího zasahování státu do fungování trhu. Jeho zavádění nyní, byť ve skromné podobě je věčná škoda. Německy Ewig Schade.


Čtěte také:

Kurzarbeit má startovat od ledna. Stát přispěje na 30 procent mzdy

Nezdravé kapky doktora Kurzarbeita

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít