Paralely s rokem 1937

22. září 2014, 00:00 - ROBERT J. SHILLER
22. září 2014, 00:00

Nevýhodou sankcí uvalených na Rusko je to, že mohou vyvolat recesi, a to nejen napříč Evropou

Deprese propuknuvší po krachu burzy v roce 1929 se osm let nato zlomila k horšímu a oživení přinesla až obrovská hospodářská stimulace v důsledku druhé světové války, kon? iktu, který si vyžádal přes 60 milionů životů. Než se oživení dostavilo, značná část Evropy a Asie ležela v troskách.

Současný stav světa není ani zdaleka tak zoufalý, ale určité paralely tu jsou, zejména s rokem 1937. Lidé jsou dnes stejně jako tehdy už dlouho zklamaní a mnozí si zoufají. Narůstá v nich strach z vlastní dlouhodobé ekonomické budoucnosti. A takový strach může mít vážné důsledky.

Například dopady ? nanční krize roku 2008 na ukrajinskou a ruskou ekonomiku mohou být prapříčinou války, která tam v současnosti probíhá. Podle Mezinárodního měnového fondu v letech 2002 až 2007 Ukrajina i Rusko zaznamenaly úchvatný růst: během oněch pěti let reálný HDP na osobu vzrostl o 52 procent na Ukrajině a o 46 procent v Rusku. To je už teď pryč: růst reálného HDP na osobu dosáhl loni pouhých 0,2 procenta na Ukrajině a 1,3 procenta v Rusku. Nespokojenost vyvolaná takovým zklamáním může pomoct vysvětlit zlost ukrajinských separatistů, rozladěnost Rusů i rozhodnutí ruského prezidenta Vladimira Putina anektovat Krym a podpořit separatisty.

BEZNADĚJNĚ NORMÁLNÍ Beznaděj vyvolávající nespokojenost – nejen v Rusku a na Ukrajině – má od ? nanční krize své jméno. Říká se jí „nový normál,“ po dle dlouhodobě snížených vyhlídek na hospodářský růst; popularitu tomuto termínu získal Bill Gross, zakladatel ? rmy Pimco, gigantu v oblasti dluhopisů.

Beznaděj pociťovaná po roce 1937 také tehdy vedla ke vzniku podobných pojmů.

Jedním příkladem je „sekulární stagnace,“ poukazující na dlouhodobou hospodářskou malátnost. Slovo sekulární pochází z latinského saeculum, což znamená pokolení či století. Slovo stagnace evokuje bažinu, živnou půdu smrtonosných nebezpečí. Koncem 30. let minulého století lidé také měli strach z nespokojenosti v Evropě, která byla motorem vzestupu Adolfa Hitlera a Benita Mussoliniho. Dalším termínem, který kolem roku 1937 znenadání vystoupil do popředí, byla „teorie nedostatečné spotřeby“ – ta měla za to, že vystrašení lidé mohou přehnaně šetřit na horší časy. Objem úspor, po nichž lidé touží, navíc převyšuje dostupné investiční příležitosti. Touha šetřit tudíž nerozšíří agregátní úspory k zakládání nových podniků, výstavbě a prodeji nových budov a podobně. Investoři sice mohou šroubovat ceny za stávající kapitálová aktiva, ale jejich snahy ušetřit jen zpomalí ekonomiku.

„Sekulární stagnace“ a „nedostatečná spotřeba“ jsou pojmy prozrazující hluboko zakořeněný pesimismus, který zrazuje od výdajů a tím nejenže dále oslabuje ekonomiku, ale také vyvolává zlost, nesnášenlivost a sklony k násilí.

Benjamin M. Friedman ve svém stěžejním díle Morální důsledky hospodářského růstu předložil řadu příkladů, že uvadající růst ekonomiky s proměnlivými a občas dlouhými prodlevami vede k nástupu nesnášenlivosti, výbojného nacionalismu a války. Dospěl k tomuto závěru: „Hodnota stoupající životní úrovně netkví jen v konkrétních zlepšeních toho, jak žijí jednotlivci, ale také v tom, jak formuje sociální, politický a v posledku mravní charakter národa.“ KDO SE MÁ LÍP Najdou se tací, kteří budou o významu hospodářského růstu pochybovat. Možná že jsme, říkají mnozí, příliš ctižádostiví a měli bychom si užívat vyšší kvality života s větším množstvím volného času. Možná mají pravdu.

Skutečný problém ale představuje sebevědomí a procesy sociálního srovnávání, jež psycholog Leon Festinger vysledoval jako obecný lidský rys. Ač to mnozí popřou, vždy se srovnáváme s ostatními a doufáme, že se na společenském žebříčku dostaneme výš.

Lidé nebudou nikdy spokojeni s nově nalezenými příležitostmi k trávení volného času, pokud se zdá, že to ve srovnání s ostatními signalizuje jejich neúspěch.

Naděje, že hospodářský růst podporuje mír a snášenlivost, se zakládá na tendenci lidí srovnávat se nejen s ostatními v přítomnosti, ale i s tím, co si o úspěších lidí – včetně sebe samých – pamatují z minulosti. Friedman uvádí: „Pochopitelně že nic nemůže většině populace zajistit, aby se měla lépe než všichni ostatní. Je však možné, aby se většině lidí dařilo lépe než dřív; právě to je podstatou hospodářského růstu.“

Nevýhodou sankcí uvalených na Rusko za jeho chování na východní Ukrajině je to, že mohou vyvolat recesi, a to nejen napříč Evropou. Svět se pak bude potýkat s nespokojenými Rusy, nespokojenými Ukrajinci a nespokojenými Evropany s nalomeným sebevědomím a slábnoucí podporou pro mírové demokratické instituce.

Přestože se zdá, že určitá forma sankcí za mezinárodní agresi je nezbytná, musíme mít na paměti rizika spojená s krajními či odvetnými opatřeními. Bylo by velice žádoucí dospět k dohodě o ukončení sankcí, integrovat Rusko (a Ukrajinu) těsněji do světové ekonomiky a spojit tyto kroky s expanzivními hospodářskými politikami. Nic jiného současný kon? ikt uspokojivě nevyřeší.

Z angličtiny přeložil David Daduč

O autorovi| ROBERT J. SHILLER, laureát Nobelovy ceny za ekonomii z roku 2013 a profesor ekonomie na Yaleov univerzit , spole n s Georgem Akerlofem napsal knihu Animal Spirits s podtitulem Jak lidská psychologie ovliv uje ekonomiku

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít