Parádní podvod

09. května 2016, 00:00 - PETRA PELANTOVA
09. května 2016, 00:00

Nezvratné důkazy o tom, že australský podnikatel Craig Steven Wright je autorem bitcoinu, zatím chybějí

Bitcoin už je zase středem obrovské pozornosti. O rozruch se postaral australský podnikatel Craig Steven Wright, který se označil za tvůrce této kryptoměny.

Bitcoin lze označit za nejpopulárnější virtuální platidlo, lidé po celém světě do něj investovali už miliardy dolarů. Postavu jeho tvůrce ale obestírá tajemno. Skutečná identita muže skrývajícího se dlouhé roky pod pseudonymem Satoshi Nakamoto dosud nebyla odhalena. A zřejmě se bude spekulovat dál.

Důkazy, které Wright předložil veřejnosti, bitcoinová komunita rozcupovala a označila za neprůkazné.

COMING OUT

Počítačový vědec Wright publikoval důkazy na svém blogu. Jde o dva řetězce znaků, o nichž tvrdí, že jsou digitálními podpisy spojenými s vůbec prvními bitcoinovými transakcemi. O těch se ví, že je nemohl udělat nikdo jiný než Nakamoto. Bitcoinová komunita začala okamžitě upozorňovat, že jde o podvrh. „Podrobnější zkoumání ukazuje, že jeden řetězec obsahuje jen část věty z článku a druhý kopíruje informaci, která je již sedm let veřejně známá,“ říká expert na oblast kryptoměn Petr Sobotka.

„Nejnovější zpráva o coming outu údajného tvůrce bitcoinu je zajímavá především rychlostí, kterou světová média tuto informaci opět přebírají bez ověření,“ poznamenal Sobotka.

Ještě před zveřejněním Wright předložil důkazy televizi BBC, týdeníku Economist a časopisu GQ. Britská BBC následně uvedla, že Wright je skutečným tvůrcem bitcoinu. Economist o něco vlažněji napsal, že Wright může být skutečným autorem, některé důležité otázky ale zůstávají nezodpovězené. Novináři nedostali od Wrighta dostatek času, aby mohli veškerá data plně ověřit. „Wright připravil parádní podvod. Všichni známe digitální podpis, který může použít jen Satoshi Nakamoto. Dokud ho Wright nepoužije, není průkazné, že právě on je Satoshi,“ myslí si další z českých expertů na bitcoin Marek Palatinus z ’ rmy Satoshi Labs.

NE SKUTEČNÝ NAKAMOTO

Jediným člověkem, který údajně viděl nezvratný důkaz potvrzení Wrightovy identity coby Satoshiho, je Gavin Anderson. Jde o vlivného člena bitcoinové komunity, kterému prý Wright ukázal více než veřejnosti. Anderson časopisu Wired popsal své setkání s Wrightem a důvod, proč si myslí, že jde o pravého Satoshiho Nakamota. Wright údajně přímo před ním podepsal text úplným klíčem, který souvisí s prvními vytěženými bloky bitcoinů. Použil přitom nově zakoupený počítač. Anderson následně podpisový klíč ověřil. První pokus se nezdařil, ale napodruhé to prý vyšlo. Anderson novinářům řekl, že nechápe, proč Wright nezveřejnil i tento důkaz. To ale posiluje spekulace, že Wright dokázal Andersona obelstít. Pokud je Australan skutečným Nakamotou, jeho bitcoinové jmění by aktuálně činilo zhruba deset mi liard dolarů.

ÚTĚK PŘED DAŇAŘI

O Wrightovi je známo, že se dostal do hledáčku australských daňových orgánů. „Možná je tento pokus o odhalení součástí jeho strategie, jak se hájit a uniknout postihu,“ naznačuje Sobotka. Wright se také během minulých měsíců netajil tím, že se pro svůj byznys snaží získat investory. Jak moc a zda vůbec to může souviset s jeho odhalením, se určitě ukáže během několika následujících měsíců.

Pokud Australan lhal, cílem mohlo být rozhýbání diskuse o budoucnosti této měny.

O dalším směřování bitcoinu se teď dohadují dva názorové proudy. Jeden reprezentuje skupina, která se snaží používání této měny rozšířit mezi co nejširší spektrum uživatelů. Druhá je naopak pro zachování exkluzivity.

Tu zajišťuje omezený počet bitcoinových transakcí, který lze za určitý časový úsek udělat, což brání masivními zvýšení počtu dalších uživatelů. Wright v rozhovoru pro BBC prohlásil, že nechce peníze, slávu ani uznání a že si přeje to, aby ho veřejnost nechala na pokoji. Tím, že si přisvojí autorství bitcoinu, se ale snaží spíše o opak.

MILIARDY V BITCOINECH

Celkový počet bitcoinů v oběhu 15 504 125

Tržní kapitalizace (v USD) 6 904 447 335

Počet transakcí za posledních 24 hodin 239 563

Průměrný počet transakcí za hodinu 9981,79

Zdroj: Bitcoinwatch.com, stav k 4. 5. 2016, 10.15 hod.

CO JE BITCOIN Bitcoin lze získat buď nákupem, nebo tak, že zájemce poskytne část výkonu svého počítače systému, na kterém tato virtuální měna funguje. Někdy se této činnosti říká, že bitcoiny lze těžit. Systém stojí na algoritmu, jenž přesně určuje, jak, kdy, komu a kolik bitcoinů se postupně z celkového množství 21 milionů virtuálních mincí rozdělí. Za tuto službu jsou dobrovolníci – majitelé počítačových kapacit – odměňováni v bitcoinech. Jelikož počet zájemců, kteří se s vidinou bitcoinového výdělku připojují do sítě, roste, výdělek – tedy počet bitcoinů, které lze získat – se postupně zmenšuje, zatímco jejich cena roste. Nároky na těžbu se tudíž zvyšují a pro řadového uživatele má smysl těžit v podstatě už jen ve spolcích, protože cena elektřiny, kterou počítač „těžící“ bitcoiny spotřebuje, daleko převyšuje hodnotu takto získaných bitcoinů.

O autorovi| PETRA PELANTOVA, pelantova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na první ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Malá dávka oprav a možnost pokračovat ve čtení článků na počítači [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít