Pár grafů, nad nimiž se dá přemýšlet

16. října 2014, 12:54 - Miroslav Zámečník
16. října 2014, 12:54

Číst pár set stran Světového ekonomického výhledu (WEO) od Mezinárodního měnového fondu (MMF) je docela heroický výkon, který nelze dost dobře zvládat jinak než po večerech a díky tíži textu jen po malých dávkách. Koho ovšem světová ekonomika zajímá, má to jako povinné čtení, které je navíc volně ke stažení.

Vybírám jenom tři grafy, které krásně ilustrují, co se dělo s majetkovými a dlužnickými poměry domácností, a jak může úvěrový kontrakt a forma zajištění vést k poměrně dramatickým rozdílům mezi eurozónou a Spojenými státy.

Po velkém propadu se čisté jmění amerických domácností opět přibližuje předkrizové úrovni, což zvyšuje ochotu k utrácení, zatímco v Evropě a v Japonsku sice nezaznamenalo za krize propad srovnatelný s USA, ale od té doby v podstatě stagnuje. V poměru k disponibilním příjmům jsou však domácnosti v Japonsku i v eurozóně stále bohatší než v USA. Vysvětlení najdeme v následujícím grafu, a to ve vývoji zadluženosti domácností. Ty se výrazně oddlužily pouze v případě USA, kde byla zadluženost v předvečer finanční krize nejvyšší, ale od té doby nejvýrazněji klesla a dnes se dostala pod úroveň eurozóny.

Velmi to souvisí s konstrukcí hypoték a jejich zajištění. V USA výrazně převládají „non-recourse“ hypotéky, jež jsou zajištěné pouze samotnou nemovitostí a banka nemá nárok na jiné příjmy a majetek dlužníka. Jsou pochopitelně zatíženy vyšší úrokovou sazbou, ale zároveň tato konstrukce znamená, že americké domácnosti se dovedou zbavit hypotečního dluhu relativně snadno – a také to masově dělaly.

Když tržní hodnota nemovitostí klesla pod hodnotu jistiny, Američané prostě odevzdávají klíče zástavnímu věřiteli a vystěhují se, nemovitost propadne zástavnímu věřiteli, ale zároveň klesne zadluženost domácností. Rychlý pád cen nemovitostí se následně promítne do poklesu tržního nájemného. Trh najde svoje dno poměrně velmi rychle a při hloubce amerického kapitálového trhu se také najdou investoři, kteří poklesu cen využívají k nákupům po balících.

Kdo si vzpomene na přelom let 2009/2010, nemůže pominout velmi agresivní tlak americké vlády na rychlou rekapitalizaci bank (náklady programu TARP na rekapitalizaci bank jsou mezitím zpátky s úrokem). V Evropě, kde se hypotečního dluhu domácnosti typicky mohou zbavit jen za cenu osobního úpadku, žádný pokles zadluženosti nenastal – lidé se zoufale snaží splácet, i když jejich zastavená nemovitost má nižší hodnotu než jistina. Jak na tom jsou evropské banky, snad nakonec ukáží dokončované hloubkové prověrky kvality aktiv, nad nimiž teď bdí Evropská centrální banka a dost na tom závisí její důvěryhodnost. V Japonsku je sice vysoká zadluženost, ale ruku v ruce s ní jde vysoká hodnota čistého jmění domácností. Majetek je výrazně větší než USA i v eurozóně, a to přesto, že ceny nemovitostí jsou hluboko pod úrovní dosaženou na přelomu 80. a 90. let.

Impuls pro spotřebitelskou poptávku

Z grafu reálných cen rezidenčních nemovitostí vyplývá, že v USA se za poslední dva roky jejich ceny pozoruhodně vzchopily. A zase: vzhledem k fungování amerického trhu, kde jsou běžné spotřebitelské půjčky zajištěné nemovitostí (tzv. home equity loans, jako druhá zástava v pořadí), znamená oživení cen domů významný impuls pro spotřebitelskou poptávku, protože velká většina lidí bydlí ve vlastním. V Německu, kde je rozšířené nájemní bydlení, se růst cen nemovitostí v posledních letech se promítá do růstu nájemného a spotřebitelskou poptávku (vzhledem k jeho váze ve spotřebitelském koši) spíše tlumí.

Dobré je zaznamenat také zelenou křivku na posledním grafu, která dokumentuje, že cenová korekce na trhu rezidenčního bydlení zdaleka nenastala všude. Třeba v Norsku, Švédsku nebo v Austrálii ceny dále rostly, a nadále drahé je i sousední Rakousko nebo Francie. Britský trh se oklepal a Londýn je dražší než kdy v minulosti, k malé radosti nájemníků nebo těch, kteří si chtějí bydlení teprve pořídit.


Čtěte další Makrooka:

Chudák Jančura, aneb co jsou to marginální náklady

Dobré a špatné zprávy

Tlačit, co se dá

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít