Papírování už je digitální

02. prosince 2013, 00:00 - Jakub Křešnička
02. prosince 2013, 00:00

Firmy se častěji zajímají o pronájem zařízení místo koupě. Věnovat se outsourcingu IT byl logický krok, říká obchodní ředitel české pobočky Konica Minolta

Skupina Konica Minolta je globálně třetí největší prodejce produkčních tiskáren. Na trhu si drží podíl 16,7 procenta.

V Česku si místní pobočka udržuje pozici jedničky v oboru s podílem přes 56 procent. Na nejvyšší příčce zůstává i v segmentu kancelářských multifunkčních zařízení. Na byznysu tiskárenského gigantu se ale projevují změny na trhu s výpočetní technikou. V Česku loni firma ukončila prodej osobních laserových tiskáren. Firmy se místo nakupování strojů začínají stále více ohlížet po outsourcingu. „Správa firemního IT patří k nejnovějšímu rozšíření našeho outsourcingu. Jde jen o další logický krok k poskytování ucelenějších služeb,“ říká Jiří Limburský, obchodní ředitel divizí Key Account a státní správy Konica Minolta Business Solution Czech.

* Odrážejí se propady prodejů počítačů na poptávce po tiskárnách? I proto jste loni v Česku ukončili prodej osobních laserových tiskáren?

Odchod ze segmentu domácností byl pozvolný, vývoj a výrobu jsme utlumovali několik posledních let. Navíc záruční servis poskytujeme nadále. Příčinou ukončení našich aktivit v oblasti domácích tiskáren byly zejména nízké výnosy z prodeje, které nekompenzoval ani následný prodej spotřebního materiálu a dalších služeb. Proto jsme se více zaměřili na oblast podnikových řešení, nejen v oblasti tisku, ale i dalšího zpracování dokumentů, jako je digitalizace, vytěžování, oběh, indexace a vyhledávání dokumentů, tvorba formulářů a firemních portálů. Také díky tomu se odchod ze segmentu domácností nijak negativně neodrazil na našem hospodaření.

* Kromě tiskáren podnikům nabízíte digitalizaci dokumentů, správu jejich oběhu i obsahu. Prosazují se takové služby v konzervativním Česku, kde je stále oblíbenější papír?

Text na papíře je vhodný pro vpisování poznámek nebo ke studiu materiálů tam, kde člověk nemá k dispozici počítač. Většina dokumentů se však dnes již nepředává z ruky do ruky, ale cestuje v digitální podobě. To platí téměř stoprocentně v komunikaci mezi obchodními partnery a čím dál více také ve vnitrofiremní komunikaci. Jsme schopni propojit naše zařízení s firemními systémy tak, aby byl například skenovaný dokument přímo vložen do účetního systému firmy již správně indexovaný. Z tohoto dokumentu zároveň dokážeme vytěžit potřebné informace, takže zaměstnanci již nemusejí ručně přepisovat údaje z faktur, smluv, dotazníků či objednávek. Dokumenty dokážeme dlouhodobě archivovat nebo sdílet v rámci společného datového úložiště. Služby řízení dokumentů však nezajišťují jen vyšší efektivitu procesů. Zvyšují bezpečnost a nakládání s dokumenty, šetří čas, napomáhají k dodržování termínů vyřízení a významně snižují provozní náklady firem. A právě zvyšování efektivity a snižování nákladů je v současné době celosvětovým tématem, i v Česku roste zájem o tyto služby.

* Taková řešení se však hodí spíše pro velké firmy, co malí podnikatelé?

Již dávno neplatí, že by tato řešení byla vhodná jen pro velké společnosti. Naopak. Poptávka v současné době roste i mezi středními a malými firmami. Alespoň některé z digitalizačních služeb využívá minimálně několik set z našich zákazníků. Jde hlavně o digitalizaci faktur, příjmových dokladů, dodacích listů, projektové dokumentace, výplatních pásek a podobně. Tento trend podporují nové legislativní možnosti a požadavky, které využívání elektronické podoby dokumentů mnohdy nepřímo nařizují. Dalším důvodem je klesající cena technologií a výhodné nabídky, jako je pronájem zařízení či outsourcing služeb.

* Od srpna nabízíte i správu IT. Je pro takový outsourcing na českém trhu místo?

Zhruba na počátku hospodářské krize jsme začali zaznamenávat rostoucí poptávku po pronájmu našich zařízení namísto přímé koupě. Dnes outsourcing produktů a služeb naprosto dominuje, díky čemuž podle našich analýz dosahují zákazníci průměrného snížení nákladů na tisk o více než 20 procent. V oblasti outsourcingu se však posouváme stále dál. Nekončíme u pronájmu samotných zařízení, ale nabízíme i mnoho dalších služeb, nově například správu firemního IT. Za tímto účelem jsme vytvořili síť techniků po celé České republice. Již od roku 2010 dodáváme svým zákazníkům rovněž tisková a dokumentová řešení včetně serverů, jejich monitoringu a vzdálené správy. Služby outsourcingu a správy serverů realizuje Konica Minolta již u více než třiceti zákazníků z různých oborů.

O autorovi| Jakub Křešnička, kresnicka@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít