Pán pražského fantasy světa

01. července 2013, 00:00 - Petr Weikert
01. července 2013, 00:00

Prahu začal řídit tančící matematik s tváří dítěte, kterého na radnici drží v šachu ČSSD. Je to sňatek z donucení, přiznává

Bylo den poté, co pražská koalice svrhla primátora Bohuslava Svobodu z ODS, a tehdy zastupující primátor Tomáš Hudeček zveřejnil na svém facebookovém profilu fotku Gluma, postavy z knihy Pán prstenů. Napsal k ní, že primátorský řetěz je jako prsten z Tolkienovy knihy, svého nositele prý tíží a jen velmi těžce se sundává. Už 20. června měl sám primátorský řetěz na krk dostat. Odmítl to. Přesto se neubrání tomu, že se bude muset v určitém fantasy světě pohybovat. Ba co víc, řídit ho.

Nový vládce Prahy, který má palec na astronomických výdajích přesahujících 44 miliard korun, přišel do hlavního města až v roce 2002 z Olomouce. Teprve 34letý primátor se tam narodil a vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Palackého v oboru učitelství, matematika a geografie, v Praze ve studiích pokračoval v oboru sociální geografie a regionální rozvoj na Přírodovědecké fakultě UK.

V hlavním městě se hned zapojil do politiky. Byl mezi prvními, kdo zakládal v Praze 8 místní buňku TOP 09. Už tehdy přistupoval k politice spíše matematicky. „Vždy byl člověkem, který je schopen dobře argumentovat, ale zároveň, je-li to nutné, bouchnout do stolu či zvýšit hlas,“ vzpomíná na něj Markéta Adamová, dnes radní z Prahy 8, kterou Tomáš Hudeček k politice přivedl.

Ten, který tančí s opozicí Kolegové na magistrátu o Tomáši Hudečkovi potichu říkají, že někdy připomíná neřízenou střelu. Markéta Adamová to vysvětluje jeho zapáleností. „Je jedním z těch, kteří politiku opravdu dělají proto, že chtějí věci měnit, chtějí je dávat do pořádku, a jsou ochotni se obětovat i přesto, že je to v naší politice poměrně vzácným jevem,“ říká.

Tomáš Hudeček, mimochodem člen České geografické společnosti, se při svých začátcích v Praze 8 věnoval územnímu plánování a dopravě. Téma si přinesl v roce 2010 i na magistrát. Dodnes je prý se starými kolegy v kontaktu a chodí na jejich schůze.

Tomáš Hudeček je předsedou dozorčí rady Českého svazu tanečního sportu a sám také závodně tančil. Mezi jeho silné tance patří prý slowfox. „Zvládal skvěle teorii, patřil k těm, kdo u tancování hodně přemýšlejí a myšlenkou jsou o krok napřed,“ vzpomíná Linda Božková, která se s ním potkávala na tanečních parketech coby soupeřka. „Ale nikdy jsme doopravdy nesoupeřili, je to přátelský člověk,“ doplňuje. Dnes má pražský primátor dokonce licenci na rozhodčího tanečních sportů.

Hudečkovi oponenti k němu ale nemají příliš vlídných slov. Převrat, který TOP 09 pod Hudečkovým vedením spustila, jako by ani neseděl k jeho uhlazené vizáži svobodného mládence. Odvolaný primátor Bohuslav Svoboda ho označuje za přehnaně ambiciózního. Starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS) zase Hudečkovi vyčítala zmatek při povodních. „Okřikoval nás jako malé děti,“ popisovala hustou atmosféru na jednání krizového štábu.

Ač si Hudečkovi soupeři myslí opak, on sám říká, že lidé pod jeho vedením pracovali při záplavách správně. „V krizové situaci jsem si ověřil, že náš tým pracuje dobře. Následně se začaly ozývat hlasy, že bychom v tom měli pokračovat,“ popisuje.

Při povodních se také rozhodl, že se stane primátorem, i když předtím říkal, že práce náměstka mu vyhovuje a že se nemá od rozdělané práce odcházet. V primátorském křesle měl původně usednout někdo z dua Jiří Vávra – Václav Novotný. Oba se nakonec stali Hudečkovými náměstky.

Knížecí kůň Velkým rádcem i zastáncem Tomáše Hudečka je sám šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg. Tomáš Hudeček se s ním také radil v době, kdy začal přemýšlet o rozpuštění svazku TOP 09 s ODS, tedy na konci dubna. „Řekl mi, že jestli to opravdu nejde dohromady, tak nemá smysl v tom pokračovat,“ vzpomíná primátor Hudeček. Teprve v druhém sledu se o jeho plánech dozvěděl místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Až dosud na sebe Tomáš Hudeček upozorňoval spíše pověstí šikovného usměvavého kluka z Moravy, který umí dobře mluvit a práce je pro něj téměř vším. Žádný velký počin za sebou ale nemá, tedy kromě toho, že zbořil územní plán z Bémovy éry a zasazuje se o tvorbu nového dokumentu. „Začal jsem dělat všechno znovu, protože jinak jsem měl pocit, že se z toho nelze vyhrabat. To, co se chystalo, bylo neschvalitelné,“ říká. Územní plán bude nicméně schvalovat až zastupitelstvo po příštích volbách a Tomáš Hudeček stejně nemá jistotu, jak bude nakonec vypadat.

Výhodou Tomáše Hudečka je, že si ještě nestačil zadat se světem pražských kmotrů.

„Každý halíř, který se ušetří, když se odstaví od zakázek, je dobrý,“ prohlašuje.

Má za sebou i zkušené lidi, kteří mu radí, jak si udělat správnou propagaci a PR. Mnozí z nich pracovali v PR agentuře Ogilvy. Jedním z hlavních Hudečkových imagemakerů je pak Roman Frkous, který má například zkušenosti z pozice ředitele marketingu a komunikace společnosti Siemens.

Naděje pro TOP 09 Tvář Tomáše Hudečka se hodí i TOP 09, která ho potřebuje nyní co nejvíc vystavit a prodat. Její volební preference v Praze jsou totiž velmi nízko poté, co odešel do pozadí někdejší volební lídr Zdeněk Tůma. Z průzkumů, které si nechala udělat konkurenční ODS, dokonce vyplývá, že preference TOP 09 oscilují jen kolem pěti procent.

Tomáš Hudeček ale říká, že výsledek příštích voleb vůbec nechce odhadovat. Času prý už promarnil dost. „Někteří mi vyčítali, že jsme neopustili koalici dřív. Teď je před námi rok a půl práce,“ říká. Stejně tak nechce přemýšlet o tom, že pro pražskou ODS udělal to nejlepší, co mohl. Občanští demokraté mohou nyní TOP 09 v klidu ostřelovat z opozičních řad.

Strana Tomáše Hudečka má navíc nevýhodu v tom, že v posledních pěti stech dnech své vlády prosadí jen to, co jí dovolí ČSSD.

„Nejsem nakloněn tomu, abych říkal, jaké je to úžasné řešení. Na druhou stranu, když ODS nabízí plus minus pár hlasů, které nestačí ani na většinu, tak není jiná možnost. Nikdo z nás to nedělá s nadšením. Je to sňatek z donucení,“ popisuje primátor.

Vydělat by na nepohodlné situaci mohl jen tehdy, pokud by jeho post byl přestupní stanicí do vyšších pater politiky. Ale stejně jako u každé jiné nepříjemné otázky primátor říká, že to není aktuální věc. „Já už jsem ani nepočítal s tímhle patrem, takže to nechávám na vývoji,“ říká. Kromě politiky má ještě křeslo člena dozorčí rady společnosti Český Aeroholding, která sdružuje státem vlastněné firmy působící v oblasti letecké přepravy.

Pražská koalice ODS a TOP 09 se rozpadla oficiálně 23. května, kdy byl na návrh Tomáše Hudečka odvolán primátor Bohuslav Svoboda. TOP 09 odůvodnila rozpad koalice tím, že ODS má vnitřní problémy, kvůli kterým koalice nefunguje a neřeší problémy, jako je dostavba tunelu Blanka, odkup akcií Pražské plynárenské nebo zadluženost města a dopravního podniku.

„Návrh koaliční smlouvy ODS, která odmítala řešit dvě třetiny problémů Prahy, byl tou příslovečnou poslední kapkou, kdy pohár trpělivosti přetekl,“ uvedl tehdy Tomáš Hudeček. ODS oponovala tím, že se problémy řeší a rozpad koalice je jen touhou TOP 09 po získání většího vlivu na magistrátu. l •

Výhodou Tomáše Hudečka je, že si ještě nestačil zadat se světem pražských kmotrů. Vydělat na nepohodlné situaci by Hudeček mohl jen tehdy, pokud by jeho post byl přestupní stanicí do vyšších pater politiky.

O autorovi| Petr Weikert, weikert@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Auta
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon…
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Technologie
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít