Památkáři v Itálii jsou přísnější než v Praze

20. května 2013, 00:00 - Božena Hažová
20. května 2013, 00:00

Italští developeři vlastní velké množství budov v Praze 1 a 2, říká šéfka italské obchodní komory

Italsko-česká obchodní a průmyslová komora byla založena v roce 2001 a dnes sdružuje více než 300 členů, kteří podnikají v rozmanitých oborech od realitního sektoru, kde je jich aktivní čtvrtina, až po obchodní společnosti. Silné zastoupení mají podniky v odvětví hotelnictví, restaurací a cateringu. Činné jsou italské společnosti také v průmyslu. „V neposlední řadě patří mezi naše členy také přední hráči na poli bankovnictví a pojišťovnictví, jako jsou UniCredit Bank či Assicurazioni Generali,“ vypočítává Livia Romani, generální tajemnice komory.

* Jak dlouho v Česku funguje Italsko-česká obchodní a průmyslová komora, kolik má v současné době členů a z jakých oblastí byznysu se rekrutují?

Naše komora byla založena v roce 2001 a dnes sdružuje více než 300 členů. Naši členové podnikají v rozmanitých oborech od realitního sektoru, kde je jich aktivní čtvrtina, až po obchodní společnosti. Silné zastoupení mají podniky v odvětví hotelnictví, restaurací, cateringu či v průmyslu a v neposlední řadě jsou našimi členy i lídři v bankovnictví a pojišťovnictví, jako jsou UniCredit Bank či Assicurazioni Generali.

* Podepsala se ekonomická recese na vzájemné obchodní spolupráci italských a českých firem? Co momentálně této kooperaci vévodí?

Krize dolehla především na český export do Itálie, jenž se v roce 2012 snížil o 9,6 procenta, zatímco import do ČR od roku 2009 neustále roste. Mezi hlavní odvětví vzájemného zahraničního obchodu pak patří strojírenský a automobilový průmysl. Jeho objem mezi oběma zeměmi zůstává stabilní a do budoucnosti lze předpokládat, že se Itálie udrží v top 10 obchodních partnerů ČR, ačkoli vzestup rychle rostoucích zemí ještě může s tímto pořadím zamíchat.

* Můžete prosím popsat konkrétní pomoc ze strany komory vůči jejím členům působícím v Česku?

Komora je především místo, kde je možné se setkat s dalšími podnikateli a navázat nové osobní a obchodní kontakty. Mnozí Italové podnikající v ČR také oceňují naše odborné dvojjazyčné semináře s aktuálními ekonomickými a právními tématy a zároveň zprostředkování informací o dění v České republice prostřednictvím našich stránek a newsletteru. Komora je důležitá i pro začínající firmy, kterým dokáže poradit s celou řadou administrativních, právních a daňových záležitostí. Komora má také důležitou roli pro ty firmy, které chtějí proniknout na italský či český trh.

* Je známo, že poměrně silně jsou italské firmy zastoupeny v Moravskoslezském kraji, mohla byste uvést, o které firmy jde a čím se zabývají?

Naši členové v Moravskoslezském kraji podnikají především v automobilovém průmyslu. Mezi největší tamní italské firmy patří výrobci brzdových destiček Brembo a ITT či výrobce litých kol Cromodora Wheels. Důležitá je také přítomnost společnosti Comdata, jež poskytuje rozvinuté služby business process outsourcingu. A právě posledně zmíněná investice je v souladu se snahou Magistrátu města Ostravy, která chce přilákat do regionu i investory v odvětví rozvinutých služeb.

* V Praze 1 a 2 působí italští developeři, kteří se zasloužili o renovaci těchto dvou městských částí, na co naráželi a kde zajišťovali finance na rekonstrukce?

Italští developeři vlastní velké množství historické zástavby v těchto čtvrtích. Díky tomu, že Italové jsou přítomni na místním trhu již od začátku 90. let, tak zásadním dílem přispěli k oživení a rekonstrukci centra Prahy. Nezaznamenala jsem nějaké zásadní obtíže už proto, že v Itálii je památkový dozor a legislativní prostředí přísnější než v Praze. V posledních letech je však i v centru Prahy cítit krize, která dolehla na celý realitní sektor.

* Daří se italským gastronomickým firmám a dovozcům vína vyrovnávat se s konkurencí na českém trhu?

Italské potraviny a víno si vytvořily na českém trhu specifickou niku, o kterou je stále větší zájem, jak také dokazuje stále větší počet obchodů zaměřených exkluzivně na italskou gastronomii. Hlavní konkurence tak není s českými potravinami či s výrobky z dalších důležitých zemí, například z Francie, ale mezi jednotlivými dovozci a italskými výrobci, jejichž zájem o český trh kvůli oslabené poptávce v Itálii stále roste.

O autorovi| Božena Hažová, hazova@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít