Pacienti levnější vězňů

02. června 2014, 00:00 - Daniel Deyl
02. června 2014, 00:00

Snižovat ceny nemocničního jídla a udržet přitom jeho nutriční hodnotu lze, vědí v Británii. Jen se to nedá jíst

Když se Jane Kellyová, redaktorka listu Salisbury Review, poprvé ocitla v kantýně jihoanglické nemocnice, kam se loni na podzim vydala zkoumat kvalitu nemocniční stravy, pomyslela si: „Do sýrové omáčky sice dávají vodu namísto mléka a trochu to chutná chemicky, ale není to tak zlé, jak se říká.“ Svou zkušenost s horkým tématem současné Británie popsala novinářka v týdeníku The Spectator (nemocnici nejmenovala): „Saláty, dobré brambory, ovoce – žádná tragédie.“

Vtip byl v tom, že Kellyovou vzali do kantýny pro personál, zatímco pacienti dostávali jídlo úplně jiné. Na první pohled připomínalo balíčky, jež servírují letecké společnosti na palubách letadel: prefabrikované levné pokrmy určené k ohřátí v mikrovlnné troubě. „Na papíře to vypadá výborně, na výběr je asijský halal, arabský halal, asijská veganská strava…

Ale zkuste najít něco, co by mělo jakoukoli chuť.“

Systém outsourcovaného vaření, k němuž se uchýlila zhruba každá třetí britská nemocnice provozovaná v rámci státního zdravotního systému NHS, umí přinést úspory až dvoutřetinové (viz rámeček). Sleva však není zadarmo. „Nejhorší je fish and chips, ryba s hranolky,“ řekl letos deníku Daily Mail zkušený nemocniční šéfkuchař (jeho jméno ani totožnost ústavu, v němž pracuje, list nezveřejnil). „Ryba potřebuje prohřívat daleko déle než hranolky, takže podáváte polostudenou rybu s polorozvařenými hranolky,“ upozornil. Mikrovlnka vládne Každý den přichází do práce do nablýskané, výborně vybavené kuchyně, kde vařil déle než dvě desetiletí. Dnes však hrnce, plotny i gril zůstávají celý den nepoužité. V permanenci je pouze sada obřích mikrovlnných trub. Do nich vjíždějí servírovací vozíky, kam lze naskládat třicet porcí prefabrikovaného jídla. „Pak vozík vytáhnete a rozvezete. Může to dělat každý, kdo umí stisknout knoflík,“ stýská si kuchař, jehož odbornost je najednou přebytečná.

Stav nemocničního stravování je v Británii evergreenem od roku 1984. Tehdy v léčebně pro duševně nemocné staré lidi v severoanglickém Wakefieldu zemřelo na otravu jídlem 19 pacientů. Následná kontrola odhalila strašlivé hygienické podmínky, všudypřítomnými šváby počínaje a salmonelou konče.

Z tragédie se stalo politikum a nemocniční strava jedním z mnoha témat, jimž se během celoživotního čekání na trůn věnuje princ Charles. „Samo jídlo může být lékem,“ prohlásil letos při zakládání Výboru pro příkladné zavádění kvality a inovací v nemocničním stravování (Hospital Food Exemplar Commissioning for Quality and Innovation). Iniciativa vznikla na základě zjištění, že některé nemocnice vyhazují až třetinu podávaných porcí. Systém NHS totiž podléhá mírnějšímu režimu státní kontroly než například věznice, které nesmějí vězně živit za méně než pět liber denně (asi 170 korun). Některé nemocnice to však zvládnou za částku těsně nad dvě libry.

Jestli tady pomůže více byrokracie, je druhá věc. „Potkala jsem hrozně vyhublého pacienta, který nesnáší fazole a moc by si přál dostat pečenou bramboru samotnou, bez fazolí,“ napsala novinářka Kellyová, „personál však byl neoblomný: bramboru můžete dostat jen s fazolemi, nebo nic.“

Jídlo a peníze v britských nemocnicích (1 GBP = 33,8 CZK)

2,07 gbp Tolik denně vydá na výživu každého svého pacienta nejúspornější britská nemocnice, psychiatrická léčebna Mytton Oak Community Unit (zřizovatel South Staffordshire and Shropshire NHS Foundation Trust, 2013).

5 gbp Ze zákona nejnižší možný výdaj britských věznic na denní výživu jednoho vězně (2013).

9,77 gbp Průměrná cena denní nemocniční výživy na osobu; 95 z 262 zřizovatelů nemocnic výdaje za jídlo v posledním roce (2013) snížilo.

4,89 gbp (z 15,26 gbp) Nejrazantnější meziroční snížení výdajů na výživu jednoho pacienta (londýnský Lambeth, 2012–2013).

19 důchodců zemřelo a 300 jich onemocnělo v roce 1984 po otravě jídlem v nemocnici Stanleyho Royda ve Wakefieldu.

32 % vyhozených porcí jídla Negativní rekord drží The Tees, Esk and Wear Valleys NHS Trust, jenž provozuje léčebnu pro duševně choré na severovýchodě Anglie (2013).

49 % pacientů nemocnic zřizovaných v rámci NHS označilo podávané jídlo za „nevyhovující“ nebo „hrozné“ (2012). Ovšem 98 % týchž jídel má od svých zřizovatelů hodnocení „výborný“ nebo „velmi dobrý“ (2012).

8000 britských pacientů opouští nemocnice v podvyživeném stavu, ačkoli při přijetí problémy s výživou netrpělo; to je nárůst o 16,5 % v meziročním srovnání, dvojnásobek ve srovnání s rokem 1997 (2011).

10,7 mil. porcí nemocničního jídla, to je 8 % procent z celkového počtu 129,2 milionu, se ročně vyhodí (2013).

Zdroj: U. K. Department of Health, The Daily Telegraph, The Daily Mail

O autorovi| Daniel Deyl • deyl@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít