Pacient je rovnocenným partnerem

07. prosince 2015, 00:00 - Markéta Žižková
07. prosince 2015, 00:00

Budoucností stomatologie jsou moderní technologie a lidský přístup Jeden z nejvýraznějších posunů v moderní stomatologii nastal v samotném přístupu k pacientovi. Doba, kdy pacient vstoupil do ordinace, otevřel ústa a ve strachu čekal, co se bude odehrávat, je již dávno za námi. „Pacient je pro nás v podstatě partnerem, který by měl být vždy a o všem informován, musí také znát všechny možnosti léčby. Jen tak můžeme docílit vzájemné důvěry a spokojenosti,“ popisuje zubní lékař Jakub Studený z pražské The Clinic ve Florentinu. Neodmyslitelnou součástí dnešní stomatologie jsou podle něj také moderní technologie. Například dentální mikroskopy s až 22násobným zvětšením lékařům otevírají zcela nové obzory, a výrazně tak zkvalitňují jejich práci.

* V posledních letech došlo ve stomatologii k velkým změnám. Jaké jsou současné trendy?

K výrazným posunům došlo prakticky ve všech oblastech stomatologie. Rád bych ale zmínil některé nové technologie a samotný přístup k pacientovi. Co se týče nových technologií, kráčí vývoj ve stomatologii rozhodně trendem detailní vizualizace. Struktury v našich zubech, jako například kořenové kanálky, jsou pouhým okem téměř neviditelné. Říká se, že kvalitně se dá ošetřit pouze to, co opravdu vidíte. Osobně si proto ošetření bez dentálního mikroskopu již nedokážu představit. S mikroskopem se otevírá zcela nový svět, zákroky se stávají přesnějšími, a výrazně se tak prodlužuje celková životnost ošetření. Dentální mikroskopy jsou proto ve všech našich ordinacích a stávají se našim největším pomocníkem. Dále bych zmínil technologii Cerec, která nám umožní zhotovit keramické náhrady jako korunky nebo fazety bez čekání a nepříjemných otisků. Jedná se o systém optického skeneru a 3D frézy. Šetříme tak našim pacientům jejich drahocenný čas. Novinkou je také Digital smile design koncept, kdy se na výsledné podobě vašeho nového úsměvu podílíte spolu s lékařem ještě před započetím zákroku. K tomu všemu máme na klinice speciálně uzpůsobený fotoateliér a software, pomocí kterého vám nový úsměv virtuálně vytvoříme.

* A co se týče druhé oblasti? Tedy nového přístupu k pacientům?

Tento posun je možná nejzásadnější. Pacient už je v podstatě naším rovnocenným partnerem, který je o všem podrobně informován. Dnes už není doba, kdy přijdete do ordinace, zubař vás prohlédne a bez vysvětlení ošetří. Pacientovi by měly být detailně objasněny a ukázány všechny problémy, měl by znát možnosti léčby a bezesporu by měl znát i cenu celkového ošetření. To vše by měl pacient obdržet ve formě léčebného plánu. U nás vše probíhá tak, že s pacientem nejdříve probereme to, co ho k nám přivádí. Poté provedeme podrobné rentgenové a mikroskopické vyšetření, při kterém pacientovi vše ukážeme včetně detailních fotek z dentálního mikroskopu. Probereme následně zub po zubu a vše podrobně vysvětlujeme. Chceme docílit toho, aby pacient při pohledu na rentgenový snímek nebo fotografii sám poznal, kde je problém. Jedině kvalitně informovaný pacient je totiž správně rozhodnutý pacient.

* Všechny ordinace ale takhle nefungují. Jaký je poměr tradičních praxí vůči těm inovátorským?

Města, jako například Praha, v tomto pohledu velmi zkreslují průměr. V menších městech a na venkově je podobných praxí logicky daleko méně. Je to obecně dané kupní silou obyvatelstva. Moderní technologie stojí nemalé peníze a zvyšují tím cenu celkového ošetření, která je pro menší města či venkov méně akceptovatelná. Tímto ale nechci říci, že by praxe vybavené podobnými technologiemi byly jen otázkou velkoměst. Můj odhad je ten, že tak kolem pěti procent praxí je vybaveno těmi nejmodernějšími technologiemi.

* Jak výrazná je tedy konkurence v Praze?

Těžko říct. Moderní technologie nejsou všechno, důležitá je i samotná osobnost lékaře a jeho kvalitní vzdělání. V poměru počtu lékařů a pacientů oproti jiným městům logicky spíše větší. Pokud bych to měl vzít z pohledu počtu klinik, kde pracují kvalitní lékaři a mají k dispozici moderní vybavení, tak konkurence zase tak veliká není.

* Kvalita ordinací je daná nejen vybavením, důležité jsou i schopnosti zubařů. Jak dobře jsou připraveni, když vycházejí ze škol?

Lékařské fakulty patřící do státního sektoru mají oproti privátním klinikám limitované finance, které mohou použít na investici do moderních technologií a zaplacení dostatku kvalitních vyučujících. Na fakultě má tak student jen omezené možnosti pracovat s nejnovějšími technologickými trendy. Ideální je, pokud již při studiu dochází do privátních praxí nebo se vydá na zahraniční stáže či kurzy. Sice to stojí nemálo času a peněz, je třeba si ale uvědomit, že je to investice do vlastní budoucnosti.

* Zmínil jste školení v cizině. Jak byste srovnal zahraniční a tuzemskou péči?

Potěšující zprávou je, že naše špičkové kliniky jsou na velmi srovnatelné úrovni s těmi zahraničními. V některých oborech stomatologie jsme na tom dokonce i lépe, máme ale obecnou tendenci se spíše podceňovat. Vždy mám velkou radost z toho, když k nám na kliniku přijdou cizinci a řeknou, že podobnou péči ještě nikdy nezažili. Někteří čeští zubní lékaři dokonce vyučují nebo přednášejí na prestižních zahraničních univerzitách ve Švýcarsku či USA. A jsou to paradoxně lékaři z menších měst.

* Stomatologie se rychle vyvíjí. Jak náročné je držet krok s novinkami?

Vývoj ve stomatologii je velmi rychlý, a pokud se lékař neustále nevzdělává, nemůže s moderními trendy držet krok. Dnes existuje široké spektrum přednášek a kurzů, ať už u nás, nebo v zahraničí. Vybrat si ty opravdu kvalitní je tak velmi těžké. Navíc stojí nemálo peněz. V USA či Německu se ceny kvalitních několikadenních kurzů pohybují v řádech desetitisíců korun. Pokud se navíc přičte i čas, který strávíte mimo ordinaci, vyšplhají se náklady ještě výše. Kvalitní vzdělání lékaře se tak logicky často promítá do ceny jednotlivých zákroků. Je to ale jediná cesta, jak pacientům vždy nabídnout to nejkvalitnější ošetření. Spolu s mým kolegou dr. Pražákem jsme například tento rok absolvovali dva kurzy v Německu a hned na jaře se chystáme na další.

* Sám jste spoluautorem vzdělávacího cyklu pro zubní lékaře Zubař obecný. Čím je tento projekt výjimečný?

Jak už název sám vypovídá, naším prvotním cílem je zubním lékařům přiblížit obecné základy stomatologie. Protože jako bez kvalitních základů nelze postavit dobrý dům, tak bez kvalitních základů nelze dělat špičkovou stomatologii. Chceme lékaře naučit, že ne všechny moderní technologie jim usnadní práci a vždy je třeba klást hlavní důraz na dlouhodobou trvanlivost ošetření. Je proto dobré využívat osvědčené technologie od předních výrobců. Jedině kvalitně provedená a dlouhodobě spolehlivá práce je to, co z vás dělá dobrého lékaře se spokojenými pacienty.

MDDr. Jakub Studený • Spolu s kolegou MDDr. Tomášem Pražákem založil dentální kliniku The Clinic v Praze ve Florentinu, kliniku zaměřenou na mikroskopickou a komplexní stomatologii. • Vystudoval 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. • Absolvoval bezpočet vzdělávacích kurzů v ČR i zahraničí. • Je spoluautorem vzdělávacích kurzů pro zubní lékaře Zubař obecný. Vývoj ve stomatologii je velmi rychlý, a pokud se lékař neustále nevzdělává, nemůže s moderními trendy držet krok.

O autorovi| Markéta Žižková • zizkova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Poslední testovací kolo. Stáhněte si Android O Developer Preview 4
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít