Ozvěny

06. června 2016, 00:00 -
06. června 2016, 00:00

Válka o kapitánovo ucho Před 285 lety vplula do ústí Temže pašerácká loď Rebecca. Její kapitán Robert Jenkins několik dalších let obcházel Londýn se svým (v rumu či soli) naloženým levým uchem a vyprávěl, jak mu ho nedaleko Havany usekl mečem kapitán španělské pobřežní stráže. Roku 1738 Jenkinse vyslechla parlamentní komise a o rok později vyústily vyhrocené anglo-španělské vztahy do války. Ta později přešla do konfliktu o rakouské dědictví a stála obě země tisíce mrtvých. O tom, kde skončilo dotyčné ucho, archivy mlčí.

Osvícená policie Finanční správa už poněkolikáté naběhla do ČKD miliardáře Petra Speychala, který údajně na daních dluží stovky milionů korun. Kupodivu po půldruhém roce od první prohlídky našli jen vybrakovanou firmu: na účtech pouze 30 milionů korun, na parkovišti jen 19 aut ze stovky. „Máme podezření, že je před námi někdo skryl,“ divili se úředníci. Pak však přítomnou policii osvítil nápad: zabavíme Speychalovi hokejovou Spartu! Výborný tah. S všeumělem Andrejem na lavičce už Spartička ten titul určitě získá.

Bond v sukních Jedna z posledních jistot v dnešním turbulentním světě se hroutí. Už brzy by se z filmových pláten mohlo ozývat Bond, Jane Bond. O roli agenta - tedy přesněji agentky - 007 se už přihlásila třeba herečka Gillian Andersonová. Věk na to má. Zkušenosti taky, byť hlavně „třetího druhu“. Poté, co před pár lety museli skalní fanoušci zkousnout blonďatého Daniela Craiga, vlastně proč ne? Horší je, že logicky zmizejí Bond Girls. Menšina tleská, do kina se bude chodit na Bond Boys.

Vláda v křeči Sobotkův kabinet nedokáže prosazovat zákony, které si sám určil jako klíčové. A nejde jen o ten protikuřácký. Senátoři odmítli změnu ústavy, která by umožnila Nejvyššímu kontrolnímu úřadu provádět audity i ve zbytku veřejných peněz, na které nyní nemůže. Jde o kraje, velké obce či státní firmy. Příště by šéfové koaličních stran asi měli sestavovat kandidátky bez starostů a kuřáků.

Venezuela jako socialistické Československo Výsledky levičáckých experimentů jsou si až nehezky podobné. Po sedmnácti letech vládnutí dosáhli venezuelští komunisté stejného výsledku jako ti českoslovenští v 80. letech: není toaletní papír a dámské toaletní potřeby. Ve Venezuele k tomu ještě došel chleba, cukr a překvapivě taky benzin. Pozoruhodný úspěch v zemi proslulé plantážemi cukrové třtiny a největšími prokázanými rezervami ropy na světě. Nástup venezuelských marxistů k moci se tak dá nejlépe přirovnat k Morganovu plenění v Maracaibu v roce 1669.

258 milionů dolarů zaplatila loni Deutsche Bank (DB) v Americe na pokutách za to, že poskytovala služby „nepřátelům USA“, mimo jiné drogovým dealerům. Celou dobu se lidé z DB dušovali, že o ničem nevěděli. Minulý týden jim tuto výmluvu pokazil americký rapper Jay Z, jenž v nové „písni“ popisuje, jak prodával crack: „Slyším zvuky, asi to jsou kluci (míněno FBI nebo berňák), ale co, mám přece konto u Deutsche.“ Starosvětsky solidní bankovní dům si lepší publicitu nemohl přát.

102 typů poplatků za přepravu zavazadel zrušila nízkonákladová letecká společnost Ryanair. Ještě minulý týden jste se museli prokousat kombinací proměnných, které dohromady dávaly 108 variant. Dnes je jich už jen šest. Také počet kliknutí potřebných k rezervaci letenky se snížil ze sedmnácti na pět. Tři roky starý slib šéfa Michaela O’Learyho, že se firma „bude snažit lidi zbytečně nesrat“, se pomalu naplňuje. Díky tomu by Ryanair mohl bez obav uskutečnit své plány na snížení počtu toalet na palubách svých letadel.

Země nádherných lidí Ruští gubernátoři mají pověst nabubřelých samožerů. Ovšem hlava Krasnojarského kraje Viktor Tolokonskij dokázal, že je to prachsprostá pomluva. Během videokonference, při které Tolokonskij s náčelníky podřízených rajonů mluvil o obtížích příští topné sezony, si všiml, že jeden z nich má v pracovně na zdi jeho (Tolokonského) portrét. Okamžitě podřízeného zpražil, že to je „zjevně nadbytečné“, když už na zdi visí portrét prezidenta Putina. Škoda že takoví nádherní lidé žijí odjakživa jen v Rusku.

A ta kráva mléko dává Prezident Zeman vykonal návštěvu jižních Čech. Choval se státnicky. Dětem dal kindervajíčka a hejtmanovi Zimolovi prázdnou peněženku a pásek. Několik bizarností naopak sám obdržel. Obří pětituplák, keramické šachy a od předačky místní agrární komory Hany Šťastné makabrózní hádanku: „Jakým bytostem hrozí v jižních Čechách uříznutí hlavy?“ Odpověď zní: Krávám, protože už dvacet měsíců klesá výkupní cena mléka. Zní to děsuplně. Zřejmě to ale s tím sekáním hlav tak horké nebude, protože Šťastná pořád ještě dýchá.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra…
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
BMW dnes odpoledne ukáže novou X3. Na první fotky se můžete podívat už teď
Technologie
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Microsoft reaguje na Kasperského. Většinu obvinění smetl ze stolu
Asus Lyra je Wi-Fi, které pokryje celý dům. Má tři routery spojené mesh sítí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít