OZVĚNY

12. října 2015, 00:00 -
12. října 2015, 00:00

Krtečku, už máš chlapa? Na poli intimních vztahů legendární české postavičky začíná být dusno. Zatímco vnučka zesnulého ilustrátora Karolína Milerová nechala pro zlepšení česko­čínských vztahů nakreslit ke Krtečkovi pandu, její teta Kateřina vydává knihu, v níž dostal Krteček samičku vlastního druhu. Je jasné, že se schyluje k soudní při a že Karolína Milerová s vydáním knihy nesouhlasí. A je také už definitivně jasné, že ohledně získání Krtečkova srdce ostrouhala kamarádka Myška.

Kdy vám zezelená opravdu v echno

České firmy ČEZ a EPH budou mít v boji o hnědouhelné elektrárny a doly v Německu, které prodává švédská společnost Vattenfall, konkurenta. Do tendru se přihlásila i organizace Greenpeace. Hodnota prodávaných aktiv je mezi třemi a pěti miliardami eur. Nebojte se, zelená organizace se nepouští do podnikání v energetice. Až doly a elektrárny získá, prý je zavře. Vypadá to, jako by pánové z Greenpeace čerpali investiční nápady od německých firem E. ON a RWE.

7 banán od Putina

Na světě neexistuje hokejová obrana, se kterou by si ruský prezident Vladimir Putin nedokázal poradit. Prokázal to minulý týden, kdy tradičně oslavil své narozeniny hokejovým zápasem. V utkání, kterého se zúčastnilo několik ruských oligarchů a hokejových hvězd, nasázel nejvíc gólů – sedm. Zpráva nesouvisí s ekonomikou jen zdánlivě. Dle lidí blízkých Kremlu je Putin ochotný v závislosti na počtu vstřelených branek ještě několik dní po utkání schvalovat gubernátorům a státním firmám projekty, které by jinak zamítl.

Estébák generálem

Ministr vnitra Milan Chovanec boří mýty.

K 28. říjnu navrhl povýšit na generála bývalého důstojníka STB – náměstka policejního prezidenta Zdeňka Laubeho (na snímku). Ten pracoval od roku 1984 ve IV. správě SNB. Tedy složce, která měla na starost šmírování lidí. Jeho odbor se podílel na sledování disidentů, jejich návštěv na kapitalistických zastupitelských úřadech. Přesto má Laube čisté lustrační osvědčení. Vypadá to, že Chovanec slova o zachování historické kontinuity pochopil trochu jinak.

Prezidentská kancelář odtajnila odměny poradců

Miloš Zeman si finančně vydržuje pouze tři své poradce: bývalého ministra obrany Vlastimila Picka, bývalého programového ředitele Slovenské televize Romana Liptáka a senátora zvoleného za SPOZ Jozefa Regece. Picek a Lipták si každý ročně přijdou za své rady na čtvrt milionu korun, Regec na 180 tisíc. Nejvlivnější Zemanovi poradci Martin Nejedlý a Pavel Galuška tak formálně nedostávají ani korunu.

Sítě pod palbou

Počet kybernetických útoků roste rychleji, než stoupá počet uživatelů smartphonů, jak vyplývá ze studie společnosti PwC. Celosvětový meziroční nárůst bezpečnostních incidentů za roky 2013 a 2014 se vyšplhal na 48 procent, zatímco počet uživatelů smartphonů za stejnou dobu vzrostl o 22 procent. Kyberútok přitom nemá podobu pavoučích mužů v kuklách spouštějících se po laně do serverovny, ale USB klíčenky pohozené na toaletách u recepce a čekající na hejla, který její obsah nedočkavě pustí do firemní sítě.

Drony ve Rwand

Rwandská vláda začala stavět první nevojenské letiště zvlášť určené pro bezpilotní letouny. V hornaté zemi, kde se obtížně budují silnice, to má usnadnit komerční dopravu až desetikilogramových zásilek na vzdálenost do sta kilometrů. Stroje o třímetrovém rozpětí křídel by tak měly dolet, jenž by obsáhl zhruba polovinu rozlohy země. Moderní způsob dopravy se má dát do pohybu do konce příštího roku.

Špatné zprávy pro Teslu

Dánská vláda chce zrušit úlevy pro kupce elektromobilů; dosud měli výjimku z automobilové daně ve výši 180 procent. Nová Tesla S by tak Dány v přepočtu přišla na 270 tisíc dolarů namísto dosavadních 97 tisíc. Kodaň tak kopíruje norskou vládu, která letos zarazila řadu zvýhodnění elektromobilů (včetně povolení jezdit v autobusovém pruhu). V Dánsku Tesla loni zdvojnásobila tržby a v Norsku je dnes elektrické každé čtvrté nové auto. Není čas přemýšlet o naftovém VW?

Strašák ve Varšavě

Na varšavské burze před říjnovými parlamentními volbami přibývá prvotních emisí akcií. Hlavně menší firmy lákají investory, kteří se obávají, co se začne dít ve státních firmách po nástupu konzervativní strany Právo a spravedlnost k moci. Prvotní emisi tento týden provedly třeba doručovatelská firma InPost nebo biotechnologická společnost Adiuvo Investments. Celkem upsaly akcie za 214 milionů zlotých. Index s akciemi menších firem roste, akcie velkých státních podniků naopak oslabují.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a…
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Hyundai i30 N: Krátké svezení s dalším korejským dítětem Alberta Biermanna
Z nuly na 161 km/h za 3,8 s? Už za tři roky si takové auto budete moci koupit
Galerie na středu: 10 fascinujících traktorů, kvůli kterým se budete chtít stát zemědělcem
Technologie
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít