Oživená kolbenka

06. srpna 2012, 00:00 -
06. srpna 2012, 00:00

PŘÍBĚH FIRMY

Brigádní forma organizace práce a odměňování je nejlepším příkladem chozrasčotního řízení, jeho nejtěsnějším spojením s výrobou. Tento nový systém zvolilo ve státním podniku ČKD Praha – kombinát 125 kolektivů s 5300 pracujícími. Tak komentovala dění v průmyslovém konglomerátu v dubnu roku 1989 ČTK. Zpravodajská agentura ve stejném textu neopomněla vychválit přínos ekonomických novot, které do české kotliny dovály ze Sovětského svazu a měly firmě pomoci.

Uběhlo ale jen několik let a z někdejší chlouby socialismu, kde si před rokem 1989 podávala dveře jedna zahraniční delegace za druhou, zůstal jen skomírající podnik. Další případ „úspěšné“ manažerské privatizace.

Prvopočátky společnosti ČKD Praha se datují do roku 1871, kdy vznikla První českomoravská továrna na stroje. Po několika fúzích podnik od roku 1927 používá značku ČKD (Českomoravská Kolben Daněk). Největší rozmach ale firma zažívá po znárodnění v roce 1945, kdy jsou do skupiny postupně začleňovány nejen menší společnosti, ale i podniky s mnoha tisíci zaměstnanci.

V roce 1990 se ze státního podniku mění firma na akciovou společnost. Tu o čtyři roky později získal v privatizaci podnik Inpro ovládaný podnikatelem Jiřím Marouškem. A jak se v následujících letech ukázalo, nebylo to zrovna šťastné rozhodnutí. I když, v prvních letech po privatizaci nic budoucímu dramatickému vývoji nenasvědčovalo. Vedení oznamovalo jeden kontraktační úspěch za druhým, zakládalo se zahraničními partnery několik společných podniků.

V roce 1999 se ale situace dramaticky mění.

Dluhy ČKD dosahují několika miliard korun. Šéfové oznamují, že bez zásadních změn firma nepřežije. V květnu 1999 podepsala společnost Inpro s věřitelskými bankami memorandum o předání vlastních akcií ČKD rozhodovacímu a kontrolnímu orgánu akcionářů a věřitelů. Maroušek zároveň odstoupil ze všech funkcí v ČKD. Firma přichází o několik klíčových dceřiných společností, kromě jiného o ČKD Dopravní systémy, které propadají jako zástava věřitelským bankám. V roce 2003 do dění ve firmě zasahuje stát, za erárních osm miliard korun získává takřka bezcennou firmu.

Ve stejném roce vláda vypisuje privatizační tendr na akcie ČKD, v únoru následujícího roku firmu získala společnost Fite – DV ze strojírenské skupiny Fite, současný majitel podniku. Oživování ČKD Group mohlo začít. A zatím pokračuje úspěšně. V roce 2006 dosahují tržby ČKD Group 3,6 miliardy korun, v tom následujícím 4,9 miliardy korun. „Současný backlog (kontrahované zakázky připravené pro fakturaci) je na úrovni cca 9,5 miliardy korun, v příštím roce očekáváme zvýšení na hodnotu třinácti miliard korun,“ tvrdí šéf ČKD Group Jan Musil.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Microsoft bude vyplácet solidní odměny za nalezené díry nejen ve Windows
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít