Oživená kolbenka

06. srpna 2012, 00:00 -
06. srpna 2012, 00:00

PŘÍBĚH FIRMY

Brigádní forma organizace práce a odměňování je nejlepším příkladem chozrasčotního řízení, jeho nejtěsnějším spojením s výrobou. Tento nový systém zvolilo ve státním podniku ČKD Praha – kombinát 125 kolektivů s 5300 pracujícími. Tak komentovala dění v průmyslovém konglomerátu v dubnu roku 1989 ČTK. Zpravodajská agentura ve stejném textu neopomněla vychválit přínos ekonomických novot, které do české kotliny dovály ze Sovětského svazu a měly firmě pomoci.

Uběhlo ale jen několik let a z někdejší chlouby socialismu, kde si před rokem 1989 podávala dveře jedna zahraniční delegace za druhou, zůstal jen skomírající podnik. Další případ „úspěšné“ manažerské privatizace.

Prvopočátky společnosti ČKD Praha se datují do roku 1871, kdy vznikla První českomoravská továrna na stroje. Po několika fúzích podnik od roku 1927 používá značku ČKD (Českomoravská Kolben Daněk). Největší rozmach ale firma zažívá po znárodnění v roce 1945, kdy jsou do skupiny postupně začleňovány nejen menší společnosti, ale i podniky s mnoha tisíci zaměstnanci.

V roce 1990 se ze státního podniku mění firma na akciovou společnost. Tu o čtyři roky později získal v privatizaci podnik Inpro ovládaný podnikatelem Jiřím Marouškem. A jak se v následujících letech ukázalo, nebylo to zrovna šťastné rozhodnutí. I když, v prvních letech po privatizaci nic budoucímu dramatickému vývoji nenasvědčovalo. Vedení oznamovalo jeden kontraktační úspěch za druhým, zakládalo se zahraničními partnery několik společných podniků.

V roce 1999 se ale situace dramaticky mění.

Dluhy ČKD dosahují několika miliard korun. Šéfové oznamují, že bez zásadních změn firma nepřežije. V květnu 1999 podepsala společnost Inpro s věřitelskými bankami memorandum o předání vlastních akcií ČKD rozhodovacímu a kontrolnímu orgánu akcionářů a věřitelů. Maroušek zároveň odstoupil ze všech funkcí v ČKD. Firma přichází o několik klíčových dceřiných společností, kromě jiného o ČKD Dopravní systémy, které propadají jako zástava věřitelským bankám. V roce 2003 do dění ve firmě zasahuje stát, za erárních osm miliard korun získává takřka bezcennou firmu.

Ve stejném roce vláda vypisuje privatizační tendr na akcie ČKD, v únoru následujícího roku firmu získala společnost Fite – DV ze strojírenské skupiny Fite, současný majitel podniku. Oživování ČKD Group mohlo začít. A zatím pokračuje úspěšně. V roce 2006 dosahují tržby ČKD Group 3,6 miliardy korun, v tom následujícím 4,9 miliardy korun. „Současný backlog (kontrahované zakázky připravené pro fakturaci) je na úrovni cca 9,5 miliardy korun, v příštím roce očekáváme zvýšení na hodnotu třinácti miliard korun,“ tvrdí šéf ČKD Group Jan Musil.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít