Osvobozený Dell

22. dubna 2014, 00:00 - (js)
22. dubna 2014, 00:00

Počítače Dell odstartoval fiskální rok, ve kterém už nepůsobí jako veřejně obchodovatelná firma. Investoři kolem zakladatele a šéfa Michaela Della, fondu Silver Lake Partners a Microsoftu stáhli výrobce počítačů z burzy koncem loňského roku. Vyšlo je to na více než 24 miliard dolarů a cíl byl jasný: utéct Wall Streetu a tlakům analytiků a akcionářů na krátkodobé kvartální výsledky. Dell totiž otáčí kormidlem a z výrobce počítačů se stává silným hráčem v oblasti hardwaru a softwaru do datových center a cloudu. Změna mu zatím svědčí.

Konec nadvlády Wall Streetu se projevuje třeba na rozvazování rukou lokálním pobočkám Dellu. Podle informací týdeníku Euro už není vše tak centralizované a třeba i česká sekce si může více sama určovat, jak naloží s penězi. „To do budoucna rozhodně může být naše velká výhoda, konkurence je mnohem více svázaná,“ říká Ondřej Bačina z českého Dellu a potvrzuje slova dalších lidí z trhu.

Dell zaznamenává velké úspěchy například v byznysu se síťovými technologiemi. „Jsme nejrychleji rostoucí společností se sítěmi na světě. Rosteme třikrát rychleji než trh,“ cituje v rozhovoru pro týdeník Euro poslední měřitelné výsledky viceprezident Dellu pro tuto oblast Tom Burns. Kouzla s čísly samozřejmě mohou být všelijaká, oslovení analytici nicméně slibnou pozici Dellu potvrzují. „Hraje jim do karet vývoj na trhu. Zákazníci se přestávají bát takzvaných virtuálních sítí a kupují klidně i levnější hardware, který virtuální sítě umožní nasazovat,“ vzkazují analytici.

Dell ještě před svým stažením z veřejného obchodování stihl nakoupit více než desítku firem, za jejichž pomoci nyní postupně inovuje své produkty. Akvizice postavily také základ pro novou softwarovou divizi, jež nyní celou společností prostupuje. „Tato divize v našich nových aktivitách hraje zásadní roli,“ tvrdí Tom Burns.

Dell ve zdejším regionu prodává zejména přes partnery, do kterých chce nyní hodně investovat. „Investujeme další miliony dolarů do rozšíření partnerského programu,“ říká prezident Dellu pro Evropu, Blízký východ a Afriku Aongus Hegarty.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít