Osvěžení z pobřeží Pacifiku

23. července 2012, 00:00 - Milan Ballík
23. července 2012, 00:00

Ventisquero disponuje révami z nejznamenitějších chilských lokací

Když se ke konci minulého století vydali chilští vinaři směrem k razantnímu navýšení kvality svých vín, společnost Agrosuper mezi nimi nefigurovala. Aktivity agrárního molochu totiž tehdy ještě vinohradnictví nezahrnovaly. Až v roce 1998 vstoupila firma do hry a zrodilo se vinařství Ventisquero. Nejprve vysázela okolo dvou set hektarů vinic – to je v zemi považováno za malý podnik. Do první sklizně pak vystavěla v údolí Maipo omračující sklep s největšími technologickými vymoženostmi, které byly tehdy k mání.

Ze všech stran Ač dnes vinařství disponuje asi patnácti sty hektary v nejznamenitějších lokacích – špičkových oblastech Maipo, Casablanca, Leyda a Colchagua – a chtělo by se říci, že jde o vinařskou „fabriku“, skutečnost je docela jiná. Unikátní podmínky vinic v té či oné lokalitě, mimořádné a stabilní podnebí, oblast přírodně chráněná ze všech světových stran, to jsou výhody stojící na straně vinařů ve Ventisqueru. Od severu stráží zemi poušť Atacama, na západě Tichý oceán, východně Andy a z jihu potom Antarktida. Tyto přirozené hranice dávají záruku nejvyšší bezpečnosti vinic před ataky všemožných škůdců či chorob. Úzkostlivé hospodaření s vodou pak zajišťuje dostatek vláhy po celou vegetační dobu.

Největším trumfem Ventisquera jsou však lidé. Disciplína ve vinohradech, respekt k terroiru, výsostná péče o révu, to jsou metody těch, kdo připravují optimální surovinu pro sklepmistry v úžasném sklepě třetího tisíciletí. Na co z oblasti nejprogresivnějších technologií si jen vzpomenete, všechno zde mají k dispozici. Když přidáte mimořádný zápal všech pro co nejlepší výsledek, není potom divu, že zdejší vína sbírají medaile po celém světě.

Působivé párování Že i v monstrózních vinařských kolosech lze produkovat mimořádná vína, je vidět na vzorku asi nejpodařenějšího bílého z portfolia sklepa. Jde o Sauvignon Blanc Reserva 2011 Casablanca Valley, který se představuje světlounce žlutou barvou se zelenkavými pablesky. Mimořádná čirost dává vyniknout světelným hrám a jiskřivému optimismu pro oko pijákovo. Provokující kytka je plná atraktivních vůní. Zprvu je to bez, který nos zahrne svým poměrně důrazným projevem. Za ním se postupně víc a víc prosazují tóny tropického ovoce, z nich pak především vůně grepů. Vše je navíc oděno v živoucí dotek pikantu kyselin.

V ústech se rozvine příjemná hra. Relativně bohatší v těle – oproti minulému ročníku předkládá víno opulentní soubor chutí, poskládaných z mnoha aspektů. V prvním plánu se objeví – stejně jako v nose – intenzivní part černého bezu. Vzápětí však „dorovnává“ grep, stopově akcentovaný lehkou, neznásilňující mineralitou. V samém závěru dlouhého svěžího odeznívání potom vstoupí do partie patrná podpora reveňových příchutí. Spolu s uměřenými, avšak důraznými a báječně vybalancovanými kyselinami dostává doušek ten pravý náboj svěží, živé dohry, který z něj činí báječný nápoj pro slunečné letní dny.

Vinaři ve Ventisqueru hodně dbají na co nejlepší párování s jídlem. Ze všech jimi nabízených doporučení je nejpůsobivější to, když sauvignon doprovází čerstvé ceviche, nejlépe z ryb ulovených v chladném Humboldtově proudu. Tahle kombinace odhalí všechno kouzlo pikantního, přesto však elegantního a umně vyladěného vína.

Sauvignon Blanc Reserva 2011 Casablanca Valley – Vina Ventisquero Použité odrůdy Sauvignon Blanc Casablanca 100 % Školení až šest měsíců v nerezových nádržích na jemných viničních kalech; po stočení další alespoň měsíc na lahvi

Alkohol 13 %

Vývojový potenciál víno doporučené k pití ihned; je vhodné vypít ho před nasazením dalšího ročníku na trh

Distributor pro ČR www.vinoandino.cz

O autorovi| Milan Ballík, spolupracovník redakce

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan…
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
Technologie
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít