Osvěžení z pobřeží Pacifiku

23. července 2012, 00:00 - Milan Ballík
23. července 2012, 00:00

Ventisquero disponuje révami z nejznamenitějších chilských lokací

Když se ke konci minulého století vydali chilští vinaři směrem k razantnímu navýšení kvality svých vín, společnost Agrosuper mezi nimi nefigurovala. Aktivity agrárního molochu totiž tehdy ještě vinohradnictví nezahrnovaly. Až v roce 1998 vstoupila firma do hry a zrodilo se vinařství Ventisquero. Nejprve vysázela okolo dvou set hektarů vinic – to je v zemi považováno za malý podnik. Do první sklizně pak vystavěla v údolí Maipo omračující sklep s největšími technologickými vymoženostmi, které byly tehdy k mání.

Ze všech stran Ač dnes vinařství disponuje asi patnácti sty hektary v nejznamenitějších lokacích – špičkových oblastech Maipo, Casablanca, Leyda a Colchagua – a chtělo by se říci, že jde o vinařskou „fabriku“, skutečnost je docela jiná. Unikátní podmínky vinic v té či oné lokalitě, mimořádné a stabilní podnebí, oblast přírodně chráněná ze všech světových stran, to jsou výhody stojící na straně vinařů ve Ventisqueru. Od severu stráží zemi poušť Atacama, na západě Tichý oceán, východně Andy a z jihu potom Antarktida. Tyto přirozené hranice dávají záruku nejvyšší bezpečnosti vinic před ataky všemožných škůdců či chorob. Úzkostlivé hospodaření s vodou pak zajišťuje dostatek vláhy po celou vegetační dobu.

Největším trumfem Ventisquera jsou však lidé. Disciplína ve vinohradech, respekt k terroiru, výsostná péče o révu, to jsou metody těch, kdo připravují optimální surovinu pro sklepmistry v úžasném sklepě třetího tisíciletí. Na co z oblasti nejprogresivnějších technologií si jen vzpomenete, všechno zde mají k dispozici. Když přidáte mimořádný zápal všech pro co nejlepší výsledek, není potom divu, že zdejší vína sbírají medaile po celém světě.

Působivé párování Že i v monstrózních vinařských kolosech lze produkovat mimořádná vína, je vidět na vzorku asi nejpodařenějšího bílého z portfolia sklepa. Jde o Sauvignon Blanc Reserva 2011 Casablanca Valley, který se představuje světlounce žlutou barvou se zelenkavými pablesky. Mimořádná čirost dává vyniknout světelným hrám a jiskřivému optimismu pro oko pijákovo. Provokující kytka je plná atraktivních vůní. Zprvu je to bez, který nos zahrne svým poměrně důrazným projevem. Za ním se postupně víc a víc prosazují tóny tropického ovoce, z nich pak především vůně grepů. Vše je navíc oděno v živoucí dotek pikantu kyselin.

V ústech se rozvine příjemná hra. Relativně bohatší v těle – oproti minulému ročníku předkládá víno opulentní soubor chutí, poskládaných z mnoha aspektů. V prvním plánu se objeví – stejně jako v nose – intenzivní part černého bezu. Vzápětí však „dorovnává“ grep, stopově akcentovaný lehkou, neznásilňující mineralitou. V samém závěru dlouhého svěžího odeznívání potom vstoupí do partie patrná podpora reveňových příchutí. Spolu s uměřenými, avšak důraznými a báječně vybalancovanými kyselinami dostává doušek ten pravý náboj svěží, živé dohry, který z něj činí báječný nápoj pro slunečné letní dny.

Vinaři ve Ventisqueru hodně dbají na co nejlepší párování s jídlem. Ze všech jimi nabízených doporučení je nejpůsobivější to, když sauvignon doprovází čerstvé ceviche, nejlépe z ryb ulovených v chladném Humboldtově proudu. Tahle kombinace odhalí všechno kouzlo pikantního, přesto však elegantního a umně vyladěného vína.

Sauvignon Blanc Reserva 2011 Casablanca Valley – Vina Ventisquero Použité odrůdy Sauvignon Blanc Casablanca 100 % Školení až šest měsíců v nerezových nádržích na jemných viničních kalech; po stočení další alespoň měsíc na lahvi

Alkohol 13 %

Vývojový potenciál víno doporučené k pití ihned; je vhodné vypít ho před nasazením dalšího ročníku na trh

Distributor pro ČR www.vinoandino.cz

O autorovi| Milan Ballík, spolupracovník redakce

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Odstupné při odchodu z práce? 9 věcí, na které se každý ptá
Senátní výbor podpořil větší práva vlastníků bytů vůči neplatičům
Jak dlouho pracují Evropané na stát?
Auta
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá,…
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Honda Civic dostane naftový motor 1.6 i-DTEC. Koupíte ho ale až na jaře 2018
Řidičské průkazy: Skupiny, podskupiny, druhy vozidel a minimální věk pro udělení
BMW zveřejnilo první fotku nové Z4. Oficiálně se představí zítra
Technologie
Samsung za týden uvede Gear Fit 2 Pro, svůj nejlepší sportovní náramek
Tři virtuálové si chtěli nadále účtovat roamingové poplatky v EU
Razer Atheris je bezdrátová myš s údajně nejdelší výdrží na světě
Co čeká Radeony: GPU Navi má prý zvláštní jednotky pro AI, vynořil se další čip Vega
Google spustil nový webový chat. Nic neumí a bez mobilu stejně nefunguje
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít