Opravdu chtějí volby?

12. srpna 2013, 00:00 -
12. srpna 2013, 00:00

Prezidentova SPOZ by potřebovala pěknou a dostatečně dlouhou kampaň vedenou svým premiérem ze Strakovy akademie

Tentokrát by to možná mohlo klapnout a předčasné volby opravdu budou. Alespoň to tak vypadá v době uzávěrky tohoto vydání týdeníku Euro. Podmiňovací způsob používáme nejen proto, že v této zemi je jisté máloco. Ono přes deklarované spojenectví ČSSD, TOP 09 a komunistů je kýžená stodvacítka poslanců stále jen projektem, který bude ohrožován osobními zájmy poslanců a možná i lobbistickou aktivitou těch, kdo o volby v říjnu příliš nestojí. A po pravdě řečeno, zdaleka to není jen ODS a sirotci po Karolíně Peake. Může se docela dobře stát, že dosavadní koalice prosazující předčasné volby shoří jako Němcové stojednička.

Při současném mocenském rozložení sil je to především prezidentova SPOZ, která by potřebovala pěknou a dostatečně dlouhou kampaň vedenou svým premiérem ze Strakovy akademie. Sám Zeman sice prohlašuje, že předčasné volby byly od počátku jeho cílem, ale to jednak nemusí být pravda a jednak se zájmy Zemana a Zemanovců nemusejí vždy zcela krýt. Zejména když je mocenský vzestup prezidenta mnohem rychlejší než růst vlivu jeho mateřské partaje. Úvahy o slučovacím sjezdu SPOZ s ČSSD v nějaké nespecifikované budoucnosti nemusejí být vůbec od věci. Zeman byl vždy zastáncem politického systému, v němž se u moci střídají dvě dominantní politické strany, jedna napravo a druhá nalevo. A lepší než zničit soupeře na své půlce politického spektra je se s ním spojit.

Tohle je – a dnes ještě mnohem více než před třemi či čtyřmi lety – na pravici nemyslitelné. Po úřadování vrchního státního zástupce Iva Ištvana vypadá ODS na odpis a TOP 09 si může dělat celkem reálnou naději na hegemona pravice. Byť pravice v Česku zdecimované a odstavené od moci minimálně na jedno volební období, ale spíše na dvě. Český elektorát je dlouhodobě většinově levicový a konzervativní hodnoty ho příliš neoslovují s výjimkou Prahy a několika velkých měst v Čechách.

Na druhou stranu pravicový volič ví, proč je pravicový, a nepřelétává z květinky na květinku. Volební potenciál se tak může pohybovat kolem čtyřiceti procent. K volbám ho může nahnat právě strach z mocného Miloše Zemana a jeho party rozesílající nyní po domácnostech koresponďák s petiční výzvou za konfiskaci majetků ve stylu „udej svého souseda, pokud se má líp, než si zaslouží“. Nakonec se svou koncepcí třídního boje maskovaného do hávu sociální spravedlnosti narazil zejména u mladých voličů i Jiří Paroubek v roce 2010.

Přestože je ODS nyní opravdu na kolenou, TOP 09 zdaleka nemusí na pravici dominovat.

Občanští demokraté mají přes citelný úbytek pořád solidní členskou základnu, a především regionální strukturu. A přes kmotrovské nálepkování tahle strana částečnou očistou již prošla a bude to pokračovat. Opoziční lavice jsou pro to jako dělané. ODS se pak daleko více soustředí na obecní a krajské volby a tam se teprve ukáže, zda opravdu ztratila své místo na politickém výsluní ve prospěch TOP 09, nebo najde cestu zpět. A hodně se o tom bude rozhodovat v Praze, která je pro pravici klíčovým územím a kde jde o to, zda přežije strana modrých ptáků, nebo byznys Tomáše Hrdličky. Třetí varianta neexistuje. O tom, že říjnové volby budou pro ODS výpraskem, není pochyb. Jde jen o to, zda bude ten výprask dostatečně výchovný.

Ale ani klíčová strana na levici nemá na oranžových růžích ustláno. A nejde jen o to, že ani v jejích strukturách nejsou ódéesácké manýry neznámým pojmem. Běží ostře sledovaný proces s Davidem Rathem, který do omrzení opakuje, že nešlo o žádnou korupci, ale o shánění volebního sponzoringu pro rodnou stranu. A exministr zdravotnictví byl jednou z nejvýznamnějších opor Sobotkova křídla ve vedení ČSSD. Oranžové však může trochu uklidňovat, že jejich voliče korupce zajímá jen v případě pravicových politiků.

V případě Ratha či známé kauzy „pět českých na stole“ tajemníka premiéra Paroubka je to pro ně jen jakési nenávistné spiknutí imperialistů.

O autorovi| paralp@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít