Opatrná mobilizace

08. prosince 2014, 00:00 - Petr Weikert
08. prosince 2014, 00:00

Sociální demokracii mají zpátky na výsluní dovést Sobotka a Chovanec

Sociální demokraté právě začínají znovu budovat svoji budoucnost. Vítězové minulých sněmovních voleb, kterým povážlivě klesají preference, se musejí naučit fungovat v éře dominantního Andreje Babiše a jeho hnutí ANO. Členové ČSSD v krajích nyní nominují své koně, kteří budou už za pár měsíců bojovat na sjezdu o vedení partaje. Vedení strany by se mohlo obměnit až z poloviny. A sjezd se dost pravděpodobně ponese ve znamení jedné vycházející hvězdy – Milana Chovance.

Nový tahoun Příběh Milana Chovance je velmi zajímavý a může se stát pro ČSSD důležitým impulzem, který straně přispěje v jejím novém životě. Chovanec se coby někdejší plzeňský hejtman vypracoval z komunálu. Jen málokdo si dnes už vzpomene, že ještě jako perspektivní plzeňský zastupitel stihl tříletý bakalářský obor na tamních právech vystudovat za devět měsíců poté, co tam přešel z kurzu celoživotního vzdělávání. Dnes Chovanec tento titul nepoužívá a studium považuje za svoji největší chybu.

Kromě zázemí v regionu má i blízko k prezidentu Miloši Zemanovi – a ČSSD pupeční šňůru ke svému bývalému předsedovi potřebuje. Straně to dovolí se vůči němu vymezit, což je v očích veřejnosti v poslední době důležité, na druhé straně pevná vazba k prezidentovi bude znamenat, že nepropukne otevřený boj. Obojetnou roli nyní musí zastávat Bohuslav Sobotka, což není pro ČSSD dobře.

A je také dost zřetelně znát, že to premiéra přestává bavit a ztrácí s prezidentem trpělivost. Z hejtmana Chovance se stal ministr vnitra díky tomu, že vyvrátil lež svých spiklenců, se kterými byl po volbách na původně zapřené schůzce v Lánech. Bohuslav Sobotka ho pak vzal mezi své nejbližší, protože nebýt jeho, zřejmě by dnes premiérem nebyl.

Jasní favorité Podle dosavadních výsledků nominací z krajů a podle poznatků lidí zevnitř strany je o Sobotkovi i Chovancovi už nyní jasno. Zatímco předseda obhájí svůj post, z Chovance bude první místopředseda. V jeho kariéře to přitom zcela jistě nebude poslední zastávka.

Z krajů, které už mají nominační volby za sebou, vyhrálo duo Sobotka–Chovanec v Královéhradeckém, Pardubickém a na Vysočině.

Jen jižní Morava hejtmana Michala Haška chce vedle Sobotky raději Haškova kolegu z lánského puče Jeronýma Tejce. Hašek i Tejc po lánském faux pas opustili své funkce, stejně jako další z aktérů, Zdeněk Škromach. Sám hejtman Hašek se do vysoké stranické politiky vracet zatím nehodlá. Jižní Morava na rozdíl od ostatních krajů ani nenominovala své kandidáty na řadové místopředsedy.

Ze Sobotkova pohledu jsou ale důležité nominace z Vysočiny. Kromě něho a Chovance získali nominaci Jiří Dienstbier, Michaela Marksová Tominová, Martin Starec, Jan Hamáček, Milan Štěch a Lenka Teska Arnoštová. „Lidé, kteří dostali podporu na Vysočině, jsou ti, které si velmi dobře dokážu v budoucím vedení sociální demokracie představit,“ komentoval Sobotka volbu. Ještě jedno jméno by ale předseda ve vedení své strany rád viděl – ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka. Z Hradce i Pardubic podporu má a následovat budou pravděpodobně i další nominace.

Naopak Alena Gajdůšková se bude muset se stranickým postem rozloučit. Nejenže neprošla do Senátu, ale její vyjednávací roli u církevních restitucí hodnotí kolegové také velmi rozpačitě.

Hlavně nepopudit Babiše Vedle Zaorálka a Chovance či Marksové Tominové ve vedení strany neusedne také jeden ministr – šéf zdravotnictví Svatopluk Němeček. Ačkoli na stranický post pomýšlel, v posledních týdnech dostal od Sobotkových lidí varování, aby si o místopředsedu neříkal. Důvodem mají být jeho spory se šéfem koaličního hnutí ANO Andrejem Babišem. Němečkovo jméno vygradované v hierarchii ČSSD by mohlo Babiše ještě více popudit, straníci se navíc obávají, jak dopadne Babišovo trestní oznámení na bývalou Němečkovu nemocnici v Ostravě kvůli nejasným nákupům.

Přízrak Andreje Babiše bude zcela jistě obcházet i na březnovém sjezdu strany v Praze. Ten bude v mnohém jiný než ty předchozí.

Bohuslav Sobotka bude chtít co největší podporu získat u pléna, které bude nafouknuté o 20 procent, tedy u zhruba 770 delegátů. Delegáty navíc nevyšlou kraje, jako tomu bylo v minulosti, ale okresní organizace.

Dosud neozkoušený tah se však může Sobotkovi nakonec i nevyplatit. V regionech se může skrývat leccos, jak ukázala například podpora duchcovské buňky radikální Dělnické straně sociální spravedlnosti, za niž se nakonec postavila i ústecká krajská ČSSD.

Babišův duch je navíc velkým argumentem pro Sobotkovy odpůrce. To pod jeho vedením strana ztrácí už dlouhé měsíce preference a aktuálně je za ANO až druhá. Jde jen o to, jestli Sobotkovi odpůrci před sjezdem zatroubí do útoku, nebo počkají, až ministr Babiš premiéra Sobotku úplně převálcuje, aby mohli ČSSD v klidu převzít. l

O autorovi| Petr Weikert, weikert@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít