Opakování starých chyb

22. září 2014, 00:00 -
22. září 2014, 00:00

Dodavatelé si izolované resortní IT systémy nevymýšlejí. Ty jsou dílem ministerstev samotných

Návrh novely školského zákona schválený vládou 27. srpna 2014 je typickým příkladem přetrvávání nedokonalostí v přípravě nové legislativy. Je ukázkou opakování stejných chyb z minula, kdy si každý resort připravuje zákon sám – důsledkem jsou opět další izolované IT systémy.

Příprava zákonných norem by měla být již v počáteční fázi společným dílem když ne všech, tak alespoň několika základních resortů.

Minimálně resortu ? nancí kvůli dopadu na rozpočet, vnitra kvůli koordinaci a přípravě budování informačních systémů, resp. zhodnocení využití stávajících systémů a spravedlnosti v roli „hlídače“ legislativy. Pak se nemůže stát, že jedním z důsledků nového zákona je kromě jiného například nutnost vytvoření dalšího izolovaného informačního systému.

Přitom nemluvím o ničem novém. Vnitru vyplývá role koordinátora informačních a komunikačních technologií minimálně z kompetenčního zákona. A i kdyby nevyplývala, už jen z podstaty věci by jako resort zodpovědný za e­government měl být včas informován o návrzích nových legislativních norem dříve, než mu z nich vyplyne povinnost zajistit provoz nějakého nového IT systému. Tehdy je již pozdě cokoli upravovat, většinou je již známa lhůta účinnosti zákona a na novelu není čas.

Takže ve výsledku se opět staví izolované řešení, použitelné pouze pro konkrétní agendu speci? kovanou v zákoně, a ne řešení univerzální, které by mohly orgány veřejné moci sdílet.

Představte si situaci, kdy již v primární fázi přípravy nové legislativní normy by byl přítomen zástupce ministerstva vnitra – Hlavní architekt e­governmentu. Ten by mohl včas rozeznat možnost využití stávajících IT systémů nebo jejich částí, případně upozornit na chyby skryté v paragrafech.

Koordinace ICT veřejné správy nemá spočívat pouze ve výtkách, co v návrhu zákona chybí. Má se naopak zaměřit na potvrzení správnosti, doplnění chybějícího a v neposlední řadě opravu chyb. Ve výsledku by pak realizace pomocných IT systémů pro zajištění procesů plynoucích z této legislativy byla rychlejší a levnější.

Vydělali bychom na tom všichni – daňový poplatník, příslušný resort odpovědný za legislativní normu, koncový uživatel čerpající služby IT systému a v neposlední řadě rovněž IT segment.

IT je ve veřejné správě vnímáno téměř jako škaredé slovo, ne­li nadávka. Je medializováno jako základní zlo odpovědné za plýtvání ? nančními prostředky veřejné správy. Často ale neprávem. IT dodavatelé si nevymýšlejí izolované resortní IT systémy. Ty jsou dílem resortů samotných.

O autorovi| výkonný ředitel, Newps.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít