Opakování starých chyb

22. září 2014, 00:00 -
22. září 2014, 00:00

Dodavatelé si izolované resortní IT systémy nevymýšlejí. Ty jsou dílem ministerstev samotných

Návrh novely školského zákona schválený vládou 27. srpna 2014 je typickým příkladem přetrvávání nedokonalostí v přípravě nové legislativy. Je ukázkou opakování stejných chyb z minula, kdy si každý resort připravuje zákon sám – důsledkem jsou opět další izolované IT systémy.

Příprava zákonných norem by měla být již v počáteční fázi společným dílem když ne všech, tak alespoň několika základních resortů.

Minimálně resortu ? nancí kvůli dopadu na rozpočet, vnitra kvůli koordinaci a přípravě budování informačních systémů, resp. zhodnocení využití stávajících systémů a spravedlnosti v roli „hlídače“ legislativy. Pak se nemůže stát, že jedním z důsledků nového zákona je kromě jiného například nutnost vytvoření dalšího izolovaného informačního systému.

Přitom nemluvím o ničem novém. Vnitru vyplývá role koordinátora informačních a komunikačních technologií minimálně z kompetenčního zákona. A i kdyby nevyplývala, už jen z podstaty věci by jako resort zodpovědný za e­government měl být včas informován o návrzích nových legislativních norem dříve, než mu z nich vyplyne povinnost zajistit provoz nějakého nového IT systému. Tehdy je již pozdě cokoli upravovat, většinou je již známa lhůta účinnosti zákona a na novelu není čas.

Takže ve výsledku se opět staví izolované řešení, použitelné pouze pro konkrétní agendu speci? kovanou v zákoně, a ne řešení univerzální, které by mohly orgány veřejné moci sdílet.

Představte si situaci, kdy již v primární fázi přípravy nové legislativní normy by byl přítomen zástupce ministerstva vnitra – Hlavní architekt e­governmentu. Ten by mohl včas rozeznat možnost využití stávajících IT systémů nebo jejich částí, případně upozornit na chyby skryté v paragrafech.

Koordinace ICT veřejné správy nemá spočívat pouze ve výtkách, co v návrhu zákona chybí. Má se naopak zaměřit na potvrzení správnosti, doplnění chybějícího a v neposlední řadě opravu chyb. Ve výsledku by pak realizace pomocných IT systémů pro zajištění procesů plynoucích z této legislativy byla rychlejší a levnější.

Vydělali bychom na tom všichni – daňový poplatník, příslušný resort odpovědný za legislativní normu, koncový uživatel čerpající služby IT systému a v neposlední řadě rovněž IT segment.

IT je ve veřejné správě vnímáno téměř jako škaredé slovo, ne­li nadávka. Je medializováno jako základní zlo odpovědné za plýtvání ? nančními prostředky veřejné správy. Často ale neprávem. IT dodavatelé si nevymýšlejí izolované resortní IT systémy. Ty jsou dílem resortů samotných.

O autorovi| výkonný ředitel, Newps.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Microsoft bude vyplácet solidní odměny za nalezené díry nejen ve Windows
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít