Ono je těch mýtů víc

21. července 2014, 00:00 - MIROSLAV ZÁMEČNÍK
21. července 2014, 00:00

Francouzi se odpoutali od Německa a to pro ně může být fatální Bodejť by Francie nebyla demoralizovaná, když její stávající prezident hledá v žebříčcích oblíbenosti suterén a toho minulého si odvedla policie. Sice o dost civilnějším způsobem nežli u nás svého času Janu Nagyovou a spol., ale přece. A možná ještě horší je, že Francie už není ekonomicky ve stejné váhové kategorii jako Německo, a není to jen jeho sjednocením. Když si srovnáte vývoj hrubého domácího produktu na obyvatele v paritě kupní síly v poslední dekádě, Německo bylo v roce 2002 o krapet chudší nežli Francie (115 oproti 116 procentům evropského průměru). Zatímco ale Německo dokázalo zvednout svůj relativní výkon o působivých devět procentních bodů, Francie o osm procentních bodů propadla, a je tedy na pouhých 108 procentech průměru evropské osmadvacítky, zatímco Německo na 123 procentech.

Takže je to mírné klesání ve srovnání s průměrem, ale nikoli ve srovnání s Německem – tam je to deprimující pád. Tahle divergence nepochybně musí Francouze trápit o dost víc, než je dokáže ukonejšit fakt, že Britové se za stejnou dobu propadli ještě mnohem hlouběji – ze 122 procent evropského průměru na loňských 106 procent.

Takhle konfrontace je důležitá, ačkoli ji PisaniFerry nezmiňuje: relativní úpadek Británie a Francie ve srovnání s relativním nárůstem Německa je výrazný, přičemž ten britský byl hlubší než ten francouzský. Absolutně si tedy nevystačíte s klasickými šablonami, když neoliberální model prokapitalistické Anglie jako klasický protějšek sociálně orientované, etatistické Francie dopadá ve srovnání s Německem ještě hůř. Jen těžko lze odolat pokušení a nevidět v tom jakousi parafrázi slavné věty z Tolstého Anny Kareniny, neboť Francie a Británie zjevně dospěly k relativnímu úpadku ve srovnání s Německem každá svým vlastním způsobem.

SNAHA BY BYLA

Přitom neradno podléhat stereotypům, vždyť Francie má kupříkladu o dost vyšší produktivitu práce v přepočtu na zaměstnance než Němci, neřkuli Britové, a platí to, dokonce i když ji přepočtete na odpracované hodiny. Francouzi tedy rozhodně lenoši nejsou.

Navíc mají seriózní globální hráče a v žebříčku Fortune 500 jsou jejich firmy zastoupeny stejně početně jako ty německé a častěji než ty původem britské.

Navzdory legendární byrokracii si ve Francii založíte firmu po internetu za pár hodin, většinu výkazů můžete posílat elektronicky; v tomhle opravdu za konkurenty nezaostává.

Infrastrukturu má Francie asi nejlepší z velkých zemí v Evropě – dálnicemi počínaje, železnicemi konče. A cena elektřiny pro průmysl i obyvatelstvo je nižší než v Německu i Británii.

Navíc země má jednu z nejlepších demografických charakteristik, což souvisí se sociálními

službami pro rodiny s dětmi – ve srovnání s Německem nebo Británií je ten rozdíl nebetyčný.

Francouzské zdravotnictví je za stejné peníze přinejmenším srovnatelné s německým a pravidelně bývá hodnoceno o pár příček výš; opět nesrovnávejte s Británií, což i britští patrioté uznávají.

Když se podíváte na podporu vědy a techniky z daňového hlediska, musíte souhlasit, že je jedna z nejštědřejších na světě.

Savoir-vivre Oni se Francouzi ve skutečnosti snaží transformovat svoji zemi a zároveň zachovat její charakter, ale zatímco pro české firmy platí úplně stejně jako pro Rakušany před nimi, že se nemohou odchýlit ani o milimetr od Německa, Francouzi to odpoutání – ve své velikosti – dopustili. Teď za to platí a budou platit.

Přitom kvalita života, „savoir-vivre“, je do té míry spojována s Francií, že si v podstatě nelze představit, že by tahle země neměla být fenomenálně úspěšná v globalizovaném světě, kde stovky milionů nových příslušníků střední třídy v zásadě netouží po ničem jiném než právě po dobré kvalitě. Na planetě samozřejmě existují i místa, kde francouzštinu pro porozumění jídelnímu a vinnému lístku v opravdu dobré restauraci nepotřebujete, ale není jich mnoho.

Jestli to nakonec není o tom, že Francouzi trochu zapomněli na to, že pokud vše francouzské má vyvolávat tuhle drahocennou pozitivní asociaci, nestačí už jen brand podepřít solidní kvalitou – musíte být skutečně nejlepší.

Když srovnání s Německem bolí

HDP na obyvatele v paritě kupní síly (v %; EU28 = 100 %)

Podíl průmyslu včetně energetiky na hrubé přidané hodnotě (v %)

Výnos desetiletého vládního dluhopisu (v %, měsíční průměr)

Pro srovnání: výnos českého vládního bondu byl 1,73, tedy nižší než u francouzských či britských dluhopisů. Produktivita na zaměstnance (v %; EU27 = 100 %)

Hodinová produktivita práce (v %; EU27 = 100 %)

Výdaje na sociální zabezpečení (věcné i peněžní dávky, v % HDP)

Očekávaná délka dožití při narození (roky)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít