Olympus chce opět na výsluní

15. července 2013, 00:00 - (hyk)
15. července 2013, 00:00

Elektronika Japonská společnost Olympus minulý týden oznámila, že má v plánu zvýšit svůj kapitál vydáním nových akcií v ceně 118 miliard jenů (1,17 miliardy dolarů). Hodlá je nabízet především zahraničním investorům ve Spojených státech a v Evropě. Prodej přibližně 32 milionů akcií zprostředkují SMBC Nikko Capital Markets, UBS Limited a Morgan Stanley. Dalších pět milionů akcií může následovat v doplňkovém prodeji.

Smyslem nejnovější strategie Olympusu je expanze v produkci špičkových lékařských přístrojů a také zlepšení finanční situace a image firmy, někdejší chlouby japonského hospodářství. Po odhalení účetního podvodu v rozsahu 1,7 miliardy dolarů, k němuž došlo před dvěma lety, ztratily akcie podniku až 80 procent hodnoty. Šlo o největší skandál tohoto typu v historii Japonska.

Vedení Olympusu bylo v listopadu 2011 nuceno přiznat, že podnik již od osmdesátých let používal akvizice různých firem k tomu, aby maskoval ztráty z investic do cenných papírů. Doznání bylo učiněno pod tlakem aktivit někdejšího ředitele, Brita Michaela Woodforda, který požadoval vysvětlení záhadně vysokých plateb poradcům a drahých a neužitečných akvizic. Z nejhorší krize pomohlo Olympusu spojení se společností Sony, která se loni stala jejím největším akcionářem.

Podnik začal opět profitovat a jeho akcie se postupně vrátily k původním hodnotám.

Nejnovější emise akcií byla oznámena pár dnů poté, co padly rozsudky nad třemi bývalými vedoucími pracovníky – hlavními aktéry účetního skandálu. Cujoši Kikukawa, někdejší předseda správní rady Olympusu, a bývalý auditor Hide Jamada byli odsouzeni ke třem letům vězení, bývalý viceprezident Hisaši Mori by měl za mřížemi strávit dva a půl roku. K jejich zatčení došlo loni v únoru, v září svoji vinu přiznali. Olympus dostal také pokutu ve výši 700 milionů jenů (sedm milionů dolarů).

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít