Okrajová volba

05. srpna 2016, 00:00 - Jiří Červenka
05. srpna 2016, 00:00

Většina zájemců o sedan vyšší střední třídy sahá po některé z německých značek. Jaguar XF se obrací k těm, kdo nechtějí jít s davem

Čísla to říkají jasně. Vyšší střední třídu tvoří v podstatě tři značky. V České republice si německý prémiový triumvirát Audi, BMW a Mercedes-Benz dělí mezi sebe neuvěřitelných 82 procent trhu (1305 z 1584 registrací za první pololetí 2016). O zbylou ani ne pětinu se pere desítka dalších modelů, kteréjsou rády, když se jejich roční prodeje alespoň přiblíží k troj ciferné hranici. I jinde v Evropě je situace stejná. Což nemusí být úplně špatné ani pro automobilky, ani pro zákazníky. Výrobci se nemusejí urputně snažit vyrovnat se v technické vyspělosti a šíři nabídky německým značkám, protože to stejně nemá smysl, a jejich pro-dukty v této kategorii jak si automaticky získávají punc volby znalců, kteří nechtějí jít s davem. Jaguar XF je toho vynikajícím příkladem.

Bez kombíku, bez čtyřkolky

Kdybychom chtěli být nepřejícní, mohli bychom popsat celou dvoustranu výčtem věcí, v nichž elegantní britský sedan nedosahuje úrovně německých hráčů. Nabídka kombinací motoru, převodovky a pohonu obsahuje devět položek oproti třeba čtrnácti u Audi A6- a úplně v ní chybí velmi žádaná kombinace šestiválcového dieselu a pohonu všech kol. Sedadla ne-

jenže nemají nastavitelnou délku sedáku nebo šířku bočnic, postrádají dokonce i seřiditelnou bederní opěrku. Multimediální systém můžete ovládat jen matláním prstu po obrazovce, žádný elegantní vícesměrový ovladač na středové konzoli tu není. Adaptivní tempomat s asistentem pro jízdu v koloně si objednat sice můžete, ale v městském provozu reaguje tak ospale, že ho raději hned vypnete. Lépe funguje snad i v Octavii. A na variantu kombi rovnou zapomeňte.

Zkrátka kdyby chtěl člověk „dokázat“, že Jaguar XF je objektivně horší než Audi A6, BMW řady 5 nebo Mercedes-Benz třídy E, našel by k tomu nejeden argument. Jenže byto bylo střílení úplně mimo terč. Zákazníkům těchto okrajových modelů je naprosto lhostejné, jestli a o kolik je jejich sedan lepší nebo horší než Audi, BMW a Mercedes. Oni si jej vybrali zejména proto, že to není Audi, BMW ani Mercedes. Takže Jaguar XF by se prodával plus minus stejně, jako se prodává, i kdyby nestál za nic. Ale on naštěstí „za něco“ stojí.

Lehčí je lepší

Model tohoto jména prodává Jaguar už od roku 2007. Loni ale přišel na trh nový XF. Od pohledu byste hádali spíš facelift než novou generaci, konstrukční změny jsou ovšem zásadní. Po vzoru Audi využívá Jaguar ve velké míře hliník, jehož zásluhou je současný model XF výrazně lehčí než dřív. Automobilka uvádí mezigenerační úsporu 190 kilo a tvrdí, že verze s motorem 2.0d 120 kW je

O 80 kilo lehčí než „nejbližší konkurent“. Menší hmotnost je pro zákazníka vždy dobrou zprávou: znamená menší emise C02 a tím pádem i menší daně na všech velkých evropských trzích, ale také lepší akceleraci a ovladatelnost. Oč méně úsilí musí podvozek věnovat krocení rozdováděných kil, o to více kapacity mu zbývá na poslušné následování pokynů řidiče a boj s nerovnostmi, cožje zrovna na českých silnicích angažmá na plný úvazek.

Mezigeneračně se změnily i proporce. Při délce 4954 milimetrů je Jaguar XF o chlup menší než první generace, ale rozvor náprav se zvětšil o nemalých pět centimetrů. Takové posunutí kol blíž k rohům karoserie by mělo přinést více místa pro posádku a současně i lepší jízdní stabilitu.

Naladění Jaguaru jako by chtělo teoretické předpoklady potvrdit. Ve srovnání s německou konkurencí nepředvádí XF až takovou jistotu při extrémních manévrech ve vysoké rychlosti, na oplátku se ale nese od zatáčky k zatáčce s plavnou grácií. Nerovnosti se snaží vyžehlit, ne zadupat zpátky do asfaltu. Jen s ostrými hranami výmolů a záplat si důstojně neporadí, celkově hebkou jízdu tu a tam naruší nečekaně silné „kopnutí“. To je nicméně bolest společná všem moderním autům s velkými koly a nízkoprofilovými pneumatikami. V civilizovaném světě se holt jezdí po lepších silnicích než u nás.

Britská škola jízdy

V zatáčkách využívá XF vrozené hravosti zadního pohonu, aniž by děsil řidiče prudkým přechodem do přetáčivého smyku. S Audi nebo BMW byste možná projeli zvolený úsek silnice rychleji, ale organický charakter Jaguaru je konejšivý a přitom řidičsky nečekaně uspokojující i při sportovním stylu jízdy. Vyhlášená britská škola ladění podvozků má nadšenému řidiči co říci i v době superschopných německých popíračů fyziky.

O motoru testované verze platí v podstatě totéž. Dvěma dmychadly přeplňovaný šestiválec 3,0 lse nemůže chlubit tak oslnivými parame-try jako vrcholné verze německých dieselů, ale ani ten největší škarohlíd nemůže tvrdit, že si XF utrhne

v levém pruhu německé dálnice ostudu. Výkon 221 kW (300 k) a monstrózní točivý moment 700 Nm dávají autu příjemnou dynamickou suverenitu. V rychlosti blízké českému dálničnímu limitu se motor líně převaluje pár set otáček nad volnoběhem a ještě daleko za dvoustovkou se za mírné pobídnutí plynovým pedálem odvděčí důrazným zatlačením do sedačky.

Jestliže by se vám někdy zdálo, že motor nemá až takovou páru, bude to spíš klam vyvolaný nadprůměrnou kultivovaností. Jaguar XF je velmi zdařile odhlučněný. Žádná ze základních složek hluku (od motoru, kol a větru) nedominuje nad ostatními a celková úroveň hlučnosti zůstává velmi nízká i v rychlostech, jimiž se jezdí právě jen po německé dálnici. Iluzi sametové kultivovanosti dokresluje i hladce a přesně řadící osmistupňový automat. Jaguar ale neumí být tak extrémně úsporný jako třeba BMW, při klidném cestovním tempu jezdí asi za 7,3 l/100km.

Co zato? V testované konfiguraci s motorem 30d a výbavou Portfolio stojí model XF 1 786 323 korun, s příplatky jako LED světla, parkovací systém, prémiové koberce atd. pak klidně víc než dva miliony korun. Cenově se tedy Jaguar nepodbízí, ale jak jsme si už vysvětlili, nemá to zapotřebí. Jeho klientela ho s nabídkami německých značek stejně porovnávat nebude.

Plus

•Graciézní chování na silnici

•Silný a kultivovaný motor

•Není to Audi, BMW ani Mercedes

Minus

•Motor 30d nelze s pohonem všech kol

•Omezené místo pro hlavu vzadu

•Není to Audi, BMW ani Mercedes

¨

Technické údaje*

•Motor: V6 3,0 I, 221 kW, 700 Nm

•0-100 km/h:6,2s

•Max. rychlost: 250 km/h

•Hmotnost: 1750kg

•Kombinovaná spotřeba: 5,5 1/100 km

*Hodnoty udávané výrobcem

O autorovi| Jiří Červenka spolupracovník redakce

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Nejvýkonnější herní konzoli si už můžete předobjednat. Xbox One X stojí 13 500 Kč
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na první ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít