Ohlédnutí za Gorilou

02. ledna 2013, 00:00 - (pto)
02. ledna 2013, 00:00

Slovensko

Rok se sešel s rokem a kauza Gorila je znovu zpět. Tentokrát se o to překvapivě postaral hlavní aktér, investiční skupina Penta, která představila zvláštní web, na němž předkládá svůj pohled na věc.

Tento pokus o komunikační protiútok a o zpochybnění materiálu připisovaného tajné službě možná souvisí s nedávným verdiktem slovenského ústavního soudu. Ten dal za pravdu stížnosti spolupracovníka Penty, že nahrávání konspiračních schůzek v jeho bytě bylo nezákonné. Zcela zjevná je potom snaha finančníků setřást ze sebe pověst právnických sekáčů, kterou získali kvůli soudním obstrukcím vůči vydání knihy novináře Toma Nicholsona a také kvůli hrozbám žalobami proti všem, kdo spis zveřejní.

Skandál, který vybublal před loňskými Vánocemi, zasadil imagi Penty hluboké a trvalé šrámy. Škody byly logicky mnohem citelnější na Slovensku, kde kauza vznikla a postupně eskalovala a kde bylo angažmá skupiny v byznysu i politice od počátku výraznější než v Česku. Zvrácené mechanismy, na které aféra ukázala, však v tuzemsku zněly hodně povědomě.

Pár týdnů se zdálo, že veřejné přetřásání záznamů o uplácení a intrikách v horních patrech politiky způsobí pod Tatrami malou revoluci. Určitě by to nebylo tak horké, kdyby se tehdy neblížil termín předčasných parlamentních voleb. Jejich výsledek ale ukázal, že nejvíc bodů sebral ten nejsilnější. Gorila si na vítězný Směr – sociální demokracii, vedený Robertem Ficem, sice také sáhla, ovšem daleko méně než na lídra pravice SDKÚ-DS.

Samotná Penta mezitím ohlásila velké kroky: ne do Ruska, ale do Německa, zúžení portfolia, mnohem větší důraz na realitní byznys. Na Slovensku kupříkladu v říjnu prodala síť zdravotních laboratoří. To ale neznamená, že by zemi svého zrodu opouštěla, zejména ve zdravotnictví zůstává její pozice velmi silná.

Nad skutečným vztahem Penty s politiky se ale stále vznášejí otazníky. Ficův Směr na jednu stranu usiluje o vyvlastnění zdravotních pojišťoven, na druhu stranu umožnil Jaroslavu Haščákovi a spol. tučné bolestné. Krátce před koncem roku se potom vládní partaj dostala do úzkých, když vyšlo najevo, že chystaná novela zákona o obnovitelných zdrojích by pomohla bratislavské paroplynové elektrárně z portfolia Penty. Podle nepotvrzených zpráv by měl elektrárnu koupit jeden z mecenášů Směru Jozef Brhel (Penta informaci o prodeji odmítla).

A policejní vyšetřování? Velké haló, které počátečním tažením proti Pentě vyvolal bývalý ministr vnitra Daniel Lipšic, časem vyznělo trochu do ztracena. Unáhlené obvinění, jež padlo na hlavu exministra hospodářství Pavla Ruska, se ukázalo jako velmi chabé a prokuratura ho rychle smetla ze stolu. Podle nedávných slov policejního prezidenta běží na podkladech Gorily nejméně dvě trestní stíhání, za podezření z korupce a machinace s veřejnými zakázkami. Kauza už se ale v minulosti vícekrát bezúspěšně prošetřovala, mimo jiné právě v gesci současného šéfa policie. Naprostá většina politiků by na případ nejraději zapomněla a pesimismus umocňují i zprávy o pokřivených poměrech ve slovenské justici nebo o návratu „staré gardy“ do Slovenské informační služby.

Skutečné gorily tak možná zůstanou napořád schované v mlze.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Odstupné při odchodu z práce? 9 věcí, na které se každý ptá
Senátní výbor podpořil větší práva vlastníků bytů vůči neplatičům
Jak dlouho pracují Evropané na stát?
Auta
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá,…
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Honda Civic dostane naftový motor 1.6 i-DTEC. Koupíte ho ale až na jaře 2018
Řidičské průkazy: Skupiny, podskupiny, druhy vozidel a minimální věk pro udělení
BMW zveřejnilo první fotku nové Z4. Oficiálně se představí zítra
Technologie
GeForce na bázi Volty letos nebudou. Masová výroba na 12nm procesu začne koncem roku
Elektromobilů a hybridů u nás přibývá. Je jich přes jedno procento
Synology uvádí základní čtyřdiskový NAS. Je rychlejší a úspornější
Samsung za týden uvede Gear Fit 2 Pro, svůj nejlepší sportovní náramek
Tři virtuálové si chtěli nadále účtovat roamingové poplatky v EU
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít