ODS umořuje dluhy

09. února 2015, 00:00 - Jan Novotný
09. února 2015, 00:00

Sponzoři na občanské demokraty nezanevřeli. Straně posílají miliony korun na splácení dluhů

Ačkoli se preference občanských demokratů stabilně udržují těsně nad hranicí vstupu do Poslanecké sněmovny bez reálné vyhlídky na brzké uchopení moci, může se někdejší pravicový hegemon i nadále spoléhat na štědré dárce s mnohdy zajímavými konexemi.

Právě díky penězům od podnikatelů, ale i některých členů strany se ODS postupně daří splácet své závazky. Zhruba od poloviny loňského roku, kdy partaj po sérii skandálů s podivnými sponzory odkryla své financování na transparentních účtech, dokázala získat na darech více než 23 milionů korun. Na úplné splacení závazků to sice zatím nestačí, ale občanské demokraty může těšit, že jim v současné situaci někteří lidé stále věří a posílají na stranický účet statisíce, i miliony.

Jedním z nových sponzorů je Richard Benýšek, likvidátor problémových podniků a dravý byznysmen. Řadový člen olomoucké buňky ODS věnoval straně dva miliony.

„Jsem dlouhodobý příznivec parlamentní demokracie založené na stranickém základě, jsem volič středopravého zaměření a dlouholetý člen ODS. A věřím, že stávající vedení tomu dalo správný směr,“ tvrdí urostlý dvoumetrový muž, někdejší šéf hokejové Slavie a předseda představenstva O2 areny.

největší dárce Naposledy na sebe Benýšek upozornil na konci loňského roku, kdy ovládl elektrárnu na spalování lesní štěpky na severní Moravě.

Tu dříve vlastnil Tomáš Medek, někdejší poradce ministra průmyslu za ODS Martina Kocourka. Benýšek je největším dárcem občanských demokratů za posledních několik měsíců.

Další štědrý dar přišel občanským demokratům prostřednictvím téměř neznámé Podnikatelské družstevní záložny. Jde o 850 tisíc korun. Peníze podle ODS poslal třiaosmdesátiletý důchodce Lubomír Hromádka, pravděpodobně člen záložny. Týdeník Euro se s ním pokusil spojit, ale Hromádka odmítl podrobněji vysvětlit, co ho k daru motivovalo. Omezil se jen na konstatování, že je „dlouhodobým podporovatelem ODS, člověkem, jemuž záleží na budoucnosti České republiky“.

Penzista Hromádka vlastní Galerii Gema v pražské Celetné ulici. Na stejné adrese sídlí i Podnikatelská družstevní záložna, z jejíhož účtu byl dar oficiálně odeslán. Tento finanční ústav se v minulosti proslavil zejména pětimilionovou hypotékou, kterou poskytl bývalému poslanci ODS Petru Tluchořovi na stavbu jeho luxusní vily v Kersku u Nymburka. Za Podnikatelskou družstevní záložnu vystupuje energická předsedkyně představenstva Tereza Bisová.

„O sponzorském daru ODS samozřejmě vím, ale víc nemohu vzhledem k bankovnímu tajemství říct,“ uvedla. Podle vyjádření ODS se s Lubomírem Hromádkou osobně sešli při podpisu darovací smlouvy místopředseda ODS Martin Kupka a hlavní manažer Jan Kočí. „S panem Hromádkou jsme se sešli 26. listopadu odpoledne,“ potvrdil místopředseda Kupka s tím, že všechny sponzorské dary převyšující půlmilionovou hranici jsou nyní podrobeny zvláštní kontrole.

Developeři z Brna Téměř půl milionu věnovala občanským demokratům loni na podzim skupina brněnských developerů okolo Moravské stavební, konkrétně Zdeněk Pop, Vladimír Meister a Lubomír Malík. Prvně jmenovaný podnikatel stojí za odvážným projektem stavby multifunkčního Paláce Trnitá v centru Brna s dvanáctipatrovou věží. Projekt sponzora ODS Zdeňka Popa tak dlouhodobě naráží na limity platného územního plánu. ODS ale už nemá po prohraných říjnových komunálních volbách na podobu územního plánu v centru Brna takový vliv jako dříve.

K motivaci sponzorovat občanské demokraty se Pop ani Malík nevyjádřili. Komentář poskytl týdeníku Euro pouze Vladimír Meister. „Celkově už jsem za poslední roky straně věnoval něco kolem milionu. Z jakého důvodu, do toho vám nic není. Fandím pravicové politice,“ řekl Meister. Brněnští podnikatelé ve stavebnictví zdaleka nejsou jedinými sponzory ODS z oboru. Developeři a stavbaři patří mezi nejčastější donátory strany.

ODS se rozhodla své financování zprůhlednit pomocí transparentních účtů v polovině loňského roku poté, co musela vracet několik podezřelých milionových darů. Například od nemajetné brněnské kadeřnice Sabiny Gajarské či zadluženého podnikatele Reného Chlubného. l

O autorovi| Jan Novotný, novotnyj@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít