Odposlech

08. srpna, 00:00 -
08. srpna, 00:00

Střílející samuraj Tomio Okamura má sen. Sen o lepším Tomiu Okamurovi. Kromě toho, že se chce stát prezidentem, rozhodl se tento ambiciózní muž s japonskými předky, že vyhraje olympijskou medaili. Radil se tedy s odborníky, ve kterém sportu by mohl ve svém věku ještě vyniknout. Odposlechu nejsou bohužel známy detaily tohoto jednání, je ale zřejmé, že k týmovým sportům se úvahy uchylovat nemohly. Když si připomeneme desítky podrazů v jeho někdejší ministraně Úsvit, zdá se, že Okamura by spolehlivě rozložil i deblkánoi.

Ze všech možných sportů tedy nakonec zvítězila sportovní střelba, konkrétně olympijský trap. Okamura už několik let tvrdě trénuje a výsledky se jistě brzy dostaví. Ostatně příští letní olympiáda se bude konat v roce 2020 v Tokiu, takže by se český politik mohl předvést částečně i před domácím publikem pod heslem „asfaltové holuby v Japonsku nechceme“.

Hradní patoky

Co se týče vína, je prezident Miloš Zeman patriotem. Jeho kancelář dbá při výjezdech do krajů a jiných prezidentových posezeních striktně na to, aby bylo podáváno výhradně víno moravské. O to překvapivější je, že na jedné z nejpompéznějších akcí na Pražském hradě, kterou Zeman zaštítil a na které mu obzvlášť záleží, se podávalo víno francouzské. A to ještě víno nepříliš kvalitní, jak Odposlechu potvrdili účastníci Čínského investičního fóra pořádaného Smíšenou česko-čínskou komorou Jaroslava Tvrdíka.

K nelibosti tuzemských vinařů nevalnou kvalitu podávaného nápoje zaznamenali i delegáti z Číny. Moravští vinaři vidí totiž v asijské mocnosti velký potenciál a jde jim o to, aby zanechali u možných odběratelů co nejlepší dojem. Letos na jaře Vinařský fond poslal do Číny první vzorkový kontejner, další by měl následovat tento měsíc.

Největší zájem je v Číně o víno červené, minimálně stejně jako samotné víno však o úspěchu rozhoduje i nápaditá láhev. Číňané totiž kupují vína téměř výhradně jako dárek. Více než zpackaná prezentace na Hradě tak může rozjíždějící se vinařský byznys v Číně ohrozit protikorupční politika tamní vlády. Když se před pár lety zpřísnila pravidla pro přijímání dárků ze strany čínských úředníků, vedlo to k masivnímu propadu poptávky po víně.

Půlroční odvaz

Že inzeráty Lidlu a Amazonu s nástupními platy iritují provozovatele sociálních ústavů, kteří těžko udržují stávající personál, natož aby dokázali přilákat nové lidi, je známá věc. V sociálních službách, kde platy zdaleka nedosahují nabídek nadnárodních řetězců, působí na zaměstnance jako červený hadr a ti vyhrožují hromadným exodem.

Poměrně originálně na billboardovou konkurenci zareagovalo město Praha. Ve svých příspěvkových organizacích zajišťujících sociální služby zvedne platy v průměru o 6800 korun měsíčně. To nezní špatně. Radní věří, že to bude motivovat stávající pracovníky, aby neodešli za lepším do pokladen nebo do Dobrovíze, a snad to namotivuje i nějaké nové samaritány. Má to ale háček, nebo spíše pořádný hák. Tyhle odměny budou dostávat jen do konce roku. Jak asi zareagují v lednu, poté co si zvyknou, že nejsou placeni jako pohůnci, zatím nikdo neřeší.

Stranická (ne)kampaň

O tom, že Miloš Zeman už před časem zahájil kampaň za své znovuzvolení v prezidentských volbách, snad nemůže být pochyb, ačkoli on sám to vytrvale popírá.

Podle svých slov žádnou kampaň nedělá.

Svým způsobem má pravdu, protože jeho kampaň má teď na starost Strana práv občanů (SPO), kterou ovládají Zemanovi klíčoví muži z Hradu Martin Nejedlý a Vratislav Mynář. SPO sbírá podpisy pod Zemanovu kandidaturu a celá kampaň za Zemanovo znovuzvolení je se stranou výrazně propojena. SPO i kampaň nazvaná Zeman znovu sídlí na stejné adrese na pražském Loretánském náměstí a vedoucím Zemanova petičního týmu je Barbora Filípková, zároveň ředitelka hlavní kanceláře SPO. Aby těch náhod nebylo málo, podpisy podle zjištění redakce Odposlechu sbírají mnozí členové SPO včetně komunistického tankisty Zdeňka Zbytka, předsedy místní organizace strany v jihočeských Loučovicích.

Praktickým důsledkem takové (ne)kampaně jsou nulové výdaje na straně Miloše Zemana. Veškeré náklady totiž zaplatí SPO, aniž by je sám Zeman musel po volbách dokladovat. Je to už takový evergreen - kolem současného prezidenta vždy létaly miliardy, ale sám si vystačil jen s popelníčkem. •

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje…
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Nové BMW M5 s pohonem xDrive prozrazeno. Oficiálně se představí brzy
Technologie
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Google dnes představí Android O. Stylově na zatmění Slunce v USA
Intel vydává nové Atomy pro servery. 16 jader, spotřeba do 30 W a 10 Gb/s síťovky k tomu
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít