Odposlech

07. listopadu 2016, 00:00 - RED
07. listopadu 2016, 00:00

Přetahovaná o mikrofon Trucpodnik na pražském Staroměstském náměstí, kde oslavily večer 28. října výročí vzniku Československa tisíce lidí, se změnil v malou přetahovanou o mikrofon.

Kdejaký řečník toužil oslovit nabuzený dav a na některé se podle informací Odposlechu vůbec nedostalo. Akce byla v režii přemotivovaného prezidentského kandidáta Michala Horáčka a neméně ambiciózního předsedy hnutí Starostové a nezávislí Petra Gazdíka. Na pódiu se střídali především politici KDU­ČSL a právě Starostů. Horáček s Gazdíkem rozhodovali o tom, kdo na pódiu vystoupí, a kdo ne. Redakce Odposlechu zjistila, že Horáček se zjevnou nechutí musel pustit k mikrofonu možného konkurenta v závodě o Hrad Petra Pitharta. Zakázal však vystoupení svého dávného souputníka z dob sametové revoluce Michaela Kocába. Ten o proslov na zaplněném Staroměstském náměstí hodně stál, ale nakonec na něj „nezbylo místo“. Petr Gazdík zase nepustil na ostře sledované pódium reprezentanty Strany zelených. O vystoupení měli zájem jak šéf strany Matěj Stropnický, tak senátor Václav Láska. Pro Starosty jsou zelení jedni z hlavních konkurentů v boji o středového liberálního voliče z velkých měst. Svátek svobody a demokracie nebyl tedy „v?podhradí“ úplně demokratický a přátelský. A to ani v posledních chvílích celé akce, kdy bylo znát napětí mezi samotným Horáčkem a Gazdíkem. Šlo o to, kdo bude mít u mikrofonu poslední slovo. Přetahovanou o kus drátu nakonec vyhrál Gazdík.

Posila od Huldy

Nadace manželky prezidenta republiky Nadační fond Ivany Zemanové získala před časem novou posilu. Před prázdninami se členkou správní rady stala Vladimíra Víšková – někdejší asistentka kontroverzního pražského poslance ČSSD Petra Hulinského. Afér kolem Hulinského se za dobu jeho politické kariéry odehrálo hned několik, počínaje nabíráním černých duší z jeho bezpečnostní agentury Indus a konče kauzou přelévání peněz známým. Na případ upozornil Nadační fond proti korupci, policie jej sice odložila, ale Vladimíra Víšková v něm také sehrála nikoli nevýznamnou roli. Petr Hulinský byl coby opoziční zastupitel v letech 2007 až 2010 předsedou dozorčí rady Pražské energetiky, předsedou představenstva Pražské teplárenské či členem dozorčí rady PRE Distribuce. Tři zmiňované městské společnosti začaly sponzorovat handicapované sportovce – takzvané spastiky. Těmto tělesně postiženým sportovcům se dlouhodobě věnuje občanské sdružení Spastic Handicap, o. s., a proto se předpokládalo, že sponzorované prostředky jsou určené právě této organizaci. Fond ale zjistil, že prostředky putovaly i do dalších společnosti, které měly velmi podobný název: Spastic Handicap, a. s., a Spastic Handicap Agency, s. r. o. Z analýzy ¤ nančních výkazů pak fondu vyplynulo, že tyto společnosti

vznikly účelově, nevyvíjely téměř žádnou aktivitu, neměly zaměstnance a navíc jejich sídlo bylo často téměř nedohledatelné. Vlastníkem společnosti Spastic Handicap, a. s., byl Marián Čalfa – právník Petra Hulinského. Majitelem Spastic Handicap Agency, s. r. o., byla pro změnu poslanecká asistentka Petra Hulinského Vladimíra Víšková. Podezření ze střetu zájmu bylo víc než silné. Případ nebyl dodnes uspokojivě objasněn.

Šťastlivci v ČEZ

Když loni o prázdninách koupil ČEZ podíl v německém výrobci Sonnenbatterie, byla to velká sláva. Polostátní podnik za stovky milionů korun vstoupil do perspektivního výrobce baterií na skladování elektřiny a šéf ČEZ Daniel Beneš sliboval, jak jeho ¤ rma nabídne nové služby „milionům svých zákazníků“. Ještě však netušil, že baterie německého výrobce jsou v Česku téměř nepoužitelné. U nás je totiž většina instalací rodinných domků třífázových, zatímco v Německu jsou jednofázové. A baterie musejí pokrývat všechny tři fáze, na což Sonnenbatterie nemá technické řešení. Inženýři z ČEZ někde udělali chybu. Dan Beneš ale nemusí klesat na mysli. Peníze akcionářů nakonec vynaložil přece jen velmi dobře. Sonnenbatterie je v baterkách pro domácnosti světovým lídrem a hodnota ¤ rmy se za rok zdvojnásobila. Úspěšně se etablovala ve Spojených státech a v Německu hodlá „vypálit rybník“ tradičním energetickým společnostem.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se…
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Toyota oslavila 20. výročí hybridů. Vůbec poprvé zavítala do ČR také vodíková Mirai
Technologie
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolar§
Nadupaný Asus ZenFone AR byl stvořen pro virtuální realitu a nacpané peněženky
Retro ThinkPad je hotová věc a budete jej milovat, vzkazuje Lenovo
„Počítači, chci rohlík, šunku a mléko.“ Obchod Kolonial.cz testuje hlasové nákupy
Mozilla přinesla svůj bezpečný prohlížeč i na Android. Stáhněte si Firefox Focus
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít