Odposlech

29. února 2016, 00:00 - (red)
29. února 2016, 00:00

Osina do ČNB V červnu se uvolní dvě místa v bankovní radě ČNB a začne strkanice.

Prvním ostrým uchazečem se má stát náměstek ministra zahraničních věcí Martin Pros. Údajně je favoritem hradní úřednické kliky, což má své kouzlo, protože Pros je zároveň považován za člověka premiéra Sobotky. Hlavně ale míří do jámy lvové, jelikož se zatím nejvíce proslavil vystoupením, v němž vyslovil vážné podezření, že česká mezibankovní sazba PRIBOR je manipulována podobně jako londýnská LIBOR. Vysloužil si za to padáka od Babiše ještě jako náměstek ministra a ostré odsouzení od centrálních bankéřů. Uvidíme, jestli prezident Zeman dá na svého guvernéra Rusnoka, který asi nebude chtít mít v týmu silně neoblíbeného člověka, nebo se svým sklonem ke zlým vtípkům vyslyší Mynáře a spol.

Karla a pražské komíny

Když Evropská komise minulý týden neposvětila Pražské stavební přepisy (PSP), protože se v nich požaduje, aby komíny vedly nad střechu, přičemž spaliny mohou být podle evropské směrnice vyváděny i před fasádu, ministryni pro místní rozvoj Karle Šlechtové zřejmě přeskočilo.

Začala tvrdit, že za to může Praha, protože do předpisů špatně opsala vyhlášku, a uvedla tak Brusel v omyl. Týdeník Euro poslal proto Karle Šlechtové kvíz. Celostátní vyhláška říká: Spaliny spotřebičů paliv se odvádí nad střechu budovy. V Pražských stavebních předpisech se pak říká: Spaliny spotřebičů paliv musí být odváděny nad střechu budovy.

Redakce Odposlechu doufá, že Karla Šlechtová dokáže kvíz vyřešit a my se jí omluvíme. Nejde totiž o komíny. To, že je stavební vyhláška v nesouladu s evropským právem, není nic neobvyklého. Smutné by bylo, pokud bychom měli hloupou ministryni.

Z toho ji ale nepodezíráme. Druhá možnost by byla ovšem horší: máme tak ješitnou ministryni, že lže.

Seminář v bazénku

O nové talentované kádry v politice je velká nouze. ČSSD proto začíná vzdělávat členy Mladých sociálních demokratů. Ze svých socánků vybrala 13 nejnadějnějších. Aby vedení strany dodalo mladým pionýrům vhodnou image, nazývá je „meentees“. Zřejmě jde o nepovedený anglicismus ze slova „mentee“ neboli učeň. Jejich zkušenější kolegové jim budou celý rok „předávat své zkušenosti a poskytovat podporu v jejich rozvoji“. Zapojí se i „politické špičky ČSSD a velmi zkušení sociálnědemokratičtí politici“. „Meentees“ bude vyučovat třeba europoslanec Miroslav Poche, jenž se levicové mládeži dlouhodobě věnuje. Snad proto, že mladí socánci si stěží mohou pamatovat, jak Poche před šesti lety skrytě financoval vlastní stranu a přitom se ke všemu nevědomky přiznal novinářům. Dalším vyučujícím bude senátor Zdeněk Škromach. Jeden jeho z letních seminářů by se mohl konat přímo u „Škromiho“ na zahradě.

Napustí prý svůj legendární bazének a ukáže socánkům, jak se dělá pořádná politická kampaň. Jen doufáme, že si nikdo z pionýrů nevyloží špatně, až se Škromach začne před dospívajícími příznivci ČSSD svlékat a skotačit ve vodě.

Bořek stavitel

Bývalý šéf Útvaru rozvoje hlavního města Prahy z éry Pavla Béma se stal nejen developerem, ale i odborníkem na slovo vzatým na městský urbanismus. Muž s telefonním číslem, které vytáčel lobbista Roman Janoušek jak o život, komentoval pro Českou televizi separatistické tendence Jižního Města, jehož starosta Jiří Štyler se chce odtrhnout od Prahy. Bořek Votava zasvěceně pohovořil o tom, co by to přineslo architektuře. Přitom on sám paradoxně pomohl Štylerovi do starostenského křesla. Za jeho šéfování útvaru, který zpracovával podklady pro změny územního plánu a koeficientů staveb, se na Jižním Městě povolovaly ty nejlepší architektonické věci. Třeba stometrový mrakodrap na Litochlebském náměstí pro anonymní firmu, o níž nikdo nepochybuje, že patří bývalým politikům z radnice. Bytové projekty spřátelených developerů bobtnaly jako amarouny. Naštvaní obyvatelé Jižního Města v komunálních volbách ocenili tyto výjimečné architektonické počiny tím, že do křesla starosty posadili právě Štylera, který proti nim bojoval. Bořek se ale realizuje i jinde.

Stojí za výjimečným projektem padesátky bytů, které mají vyrůst na zahradě památkově chráněné roubenky u Nuselských schodů.

l

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které Vás ochrání před otravnými telefonáty
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Google dnes představí Android O. Stylově na zatmění Slunce v USA
Intel vydává nové Atomy pro servery. 16 jader, spotřeba do 30 W a 10 Gb/s síťovky k tomu
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít