Odposlech

11. ledna 2016, 00:00 - (red)
11. ledna 2016, 00:00

Otův slovník Politický poradce premiéra Oto Novotný, jehož e-mail napadli neonacističtí hackeři pracující zřejmě na objednávku, se podle informací redakce Odposlechu stane první obětí celého skandálu. Jeho další působení na Úřadu vlády je krajně nejisté. A to především kvůli tomu, že v mailech naléhal na ředitele agentury STEM, aby „upravil“ výsledky průzkumů veřejného mínění. Otův slovník se tak stal zároveň podpisem vlastní výpovědi. Jak sám Novotný přiznává, jeho hlavní cena spočívá v tom, že pracuje „inkognito“. To se ale teď úplně nepovedlo.

Otova cena na trhu levicově intelektuálních myšlenek tím rapidně klesla. Přitom to býval tak nadějný politický analytik. Radost z jeho pádu mají teď přívrženci prezidenta Miloše Zemana, s nímž se Oto kdysi rozkmotřil. Ostatně stejně jako s Jiřím Paroubkem. Oto má mezi těmito lidmi pověst člověka, kterému „to nevychází“.

Zdeněk Škromach mu kdysi veřejně vyčinil, že „sociální demokracii předpovídal světlé zítřky, a jak to dopadlo“. Redakce Odposlechu nyní přeje světlé zítřky Otovi. A ať to konečně vyjde.

Když si jdou novináři po krku

Šéfredaktor Babišovy fronty Jaroslav Plesl využil jeden ze svých komentářů k ostrému výpadu proti své novinářské kolegyni Barboře Tachecí z Českého rozhlasu, která před lety dokonce v deníku Dnes působila. „Iracionální a často nepodložené útoky“ na prezidenta Miloše Zemana podle Plesla překročily mez a do boje proti hlavě státu se prý zapojují i novináři z veřejnoprávních médií. Například zrádkyně Tachecí. Je totiž zakladatelkou sdružení s názvem Free Czech Media, které si klade za cíl distancovat se od „nacionalistických a xenofobních postojů prezidenta Zemana“. Tím Tachecí podle Plesla diskredituje své působení v nezávislém rozhlase a přispívá k tomu, že veřejnoprávní média budou kvůli své údajné nespolehlivosti brzy zrušena tak jako v Polsku. Jenže šéfredaktor Plesl si opomněl ověřit, o čem píše. Novinářka si totiž ve Free Czech Media pozastavila členství právě kvůli svému působení v Českém rozhlase. Plesl také ve svém textu naléhá na to, aby lidé vystupující v médiích měli ke svému jménu připsáno, s jakou stranou nebo sdružením spolupracují. Redakce Odposlechu se proto přimlouvá za to, aby i společnost Mafra, vydávající deník Dnes, ve všech článcích o prezidentovi uváděla, že se nedávno stala hrdým mediálním partnerem Hradu.

Bém se bude dražit

Exprimátor Pavel Bém má zvláštní smysl pro humor, to se mu musí nechat. Pražským Pirátům poslal k Vánocům kalendář s vlastnoručním podpisem a s fotkami z cest po Himálaji, kam mizel už v dobách svého primátorování. Patrně jako prezent za to, že na něj podal vrchní Pirát Jakub Michálek trestní oznámení poté, co strávil několik měsíců studiem dokumentů a rozsudků v kauze Opencard. Jenomže kam s ním? Otec Jakuba Michálka, který má rád hory, si také odmítl kalendář pověsit, jakmile zjistil, kdo jej synkovi věnoval. Michálek se proto rozhodl, že kalendář vydraží na Facebooku. Výtěžek by měl jít na sanaci škod, které Bémova offl ine tramvajenka za víc než miliardu způsobila. Redakce Odposlechu zvažuje, že se do dražby zapojí, a pokud Kolibříkův kalendář získá, pošle jej do kriminálu Bémovu kamarádovi Romanu Janouškovi. Mazánek si jistě zaslouží ozvláštnit stěny své cely nějakými pěknými krajinkami… I kdyby se nakrásně na dobrodružství svého bývalého byznysového parťáka nepodílel, čemuž ale asi nikdo nevěří.

Chovanec a semeniště zla

Ministr vnitra Milan Chovanec rázně zareagoval na aféru s prolomeným e-mailem premiéra a předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky. „Kdybych teď řekl, že bych chtěl, aby každý uživatel internetu byl identifi kován, tak se na mě všichni vrhnou. Ale podle mě nastala doba k debatě, jak se tímto směrem posunout,“ nechal se slyšet ministr. Je toho názoru, že si přece nikdo nepřeje, aby se z internetu stalo „semeniště hnutí propagujících zlo“. Chovanec tak navazuje na názory důchodkyně Věry Pohlové. Ta v roce 1999 odpověděla na anketní otázku týkající se úniku informací o sporožirových účtech klientů České spořitelny dnes už nesmrtelnou větou: „Tyhle aféry každého jenom otravují. Já bych všechny ty internety a počítače zakázala.“ Chovanec je teď o něco zdrženlivější, uživatelům globální sítě vzkázal: „Já bych ty internety a počítače identifi -koval.“ Odposlech proto Chovancovi radí dnes již legendární replikou: „To neděláš dobře, Milane, to neděláš dobře, Milane, že strkáš uživatele do jednoho pytle. Jednou se ti to vymstí.“

l

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít