Odposlech

11. ledna 2016, 00:00 - (red)
11. ledna 2016, 00:00

Otův slovník Politický poradce premiéra Oto Novotný, jehož e-mail napadli neonacističtí hackeři pracující zřejmě na objednávku, se podle informací redakce Odposlechu stane první obětí celého skandálu. Jeho další působení na Úřadu vlády je krajně nejisté. A to především kvůli tomu, že v mailech naléhal na ředitele agentury STEM, aby „upravil“ výsledky průzkumů veřejného mínění. Otův slovník se tak stal zároveň podpisem vlastní výpovědi. Jak sám Novotný přiznává, jeho hlavní cena spočívá v tom, že pracuje „inkognito“. To se ale teď úplně nepovedlo.

Otova cena na trhu levicově intelektuálních myšlenek tím rapidně klesla. Přitom to býval tak nadějný politický analytik. Radost z jeho pádu mají teď přívrženci prezidenta Miloše Zemana, s nímž se Oto kdysi rozkmotřil. Ostatně stejně jako s Jiřím Paroubkem. Oto má mezi těmito lidmi pověst člověka, kterému „to nevychází“.

Zdeněk Škromach mu kdysi veřejně vyčinil, že „sociální demokracii předpovídal světlé zítřky, a jak to dopadlo“. Redakce Odposlechu nyní přeje světlé zítřky Otovi. A ať to konečně vyjde.

Když si jdou novináři po krku

Šéfredaktor Babišovy fronty Jaroslav Plesl využil jeden ze svých komentářů k ostrému výpadu proti své novinářské kolegyni Barboře Tachecí z Českého rozhlasu, která před lety dokonce v deníku Dnes působila. „Iracionální a často nepodložené útoky“ na prezidenta Miloše Zemana podle Plesla překročily mez a do boje proti hlavě státu se prý zapojují i novináři z veřejnoprávních médií. Například zrádkyně Tachecí. Je totiž zakladatelkou sdružení s názvem Free Czech Media, které si klade za cíl distancovat se od „nacionalistických a xenofobních postojů prezidenta Zemana“. Tím Tachecí podle Plesla diskredituje své působení v nezávislém rozhlase a přispívá k tomu, že veřejnoprávní média budou kvůli své údajné nespolehlivosti brzy zrušena tak jako v Polsku. Jenže šéfredaktor Plesl si opomněl ověřit, o čem píše. Novinářka si totiž ve Free Czech Media pozastavila členství právě kvůli svému působení v Českém rozhlase. Plesl také ve svém textu naléhá na to, aby lidé vystupující v médiích měli ke svému jménu připsáno, s jakou stranou nebo sdružením spolupracují. Redakce Odposlechu se proto přimlouvá za to, aby i společnost Mafra, vydávající deník Dnes, ve všech článcích o prezidentovi uváděla, že se nedávno stala hrdým mediálním partnerem Hradu.

Bém se bude dražit

Exprimátor Pavel Bém má zvláštní smysl pro humor, to se mu musí nechat. Pražským Pirátům poslal k Vánocům kalendář s vlastnoručním podpisem a s fotkami z cest po Himálaji, kam mizel už v dobách svého primátorování. Patrně jako prezent za to, že na něj podal vrchní Pirát Jakub Michálek trestní oznámení poté, co strávil několik měsíců studiem dokumentů a rozsudků v kauze Opencard. Jenomže kam s ním? Otec Jakuba Michálka, který má rád hory, si také odmítl kalendář pověsit, jakmile zjistil, kdo jej synkovi věnoval. Michálek se proto rozhodl, že kalendář vydraží na Facebooku. Výtěžek by měl jít na sanaci škod, které Bémova offl ine tramvajenka za víc než miliardu způsobila. Redakce Odposlechu zvažuje, že se do dražby zapojí, a pokud Kolibříkův kalendář získá, pošle jej do kriminálu Bémovu kamarádovi Romanu Janouškovi. Mazánek si jistě zaslouží ozvláštnit stěny své cely nějakými pěknými krajinkami… I kdyby se nakrásně na dobrodružství svého bývalého byznysového parťáka nepodílel, čemuž ale asi nikdo nevěří.

Chovanec a semeniště zla

Ministr vnitra Milan Chovanec rázně zareagoval na aféru s prolomeným e-mailem premiéra a předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky. „Kdybych teď řekl, že bych chtěl, aby každý uživatel internetu byl identifi kován, tak se na mě všichni vrhnou. Ale podle mě nastala doba k debatě, jak se tímto směrem posunout,“ nechal se slyšet ministr. Je toho názoru, že si přece nikdo nepřeje, aby se z internetu stalo „semeniště hnutí propagujících zlo“. Chovanec tak navazuje na názory důchodkyně Věry Pohlové. Ta v roce 1999 odpověděla na anketní otázku týkající se úniku informací o sporožirových účtech klientů České spořitelny dnes už nesmrtelnou větou: „Tyhle aféry každého jenom otravují. Já bych všechny ty internety a počítače zakázala.“ Chovanec je teď o něco zdrženlivější, uživatelům globální sítě vzkázal: „Já bych ty internety a počítače identifi -koval.“ Odposlech proto Chovancovi radí dnes již legendární replikou: „To neděláš dobře, Milane, to neděláš dobře, Milane, že strkáš uživatele do jednoho pytle. Jednou se ti to vymstí.“

l

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje…
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Nové BMW M5 s pohonem xDrive prozrazeno. Oficiálně se představí brzy
Technologie
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Google dnes představí Android O. Stylově na zatmění Slunce v USA
Intel vydává nové Atomy pro servery. 16 jader, spotřeba do 30 W a 10 Gb/s síťovky k tomu
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít