odposlech

04. ledna 2016, 00:00 - (red)
04. ledna 2016, 00:00

Barbucha se vrátí Nekompromisní šéfka státního energetického regulátora každý rok ráda tráví vánoční svátky a přelom roku v teplých krajích. Na těch pár týdnů, kdy si obávaná manažerka vybírá dovolenou, čekají její protivníci jako na smilování. Tentokrát se jí, snad trochu překvapivě, pokusili odlet na Seychely znepříjemnit a v půli prosince ji pozvali na vládu, takže se dovolená musela posouvat. Nakonec se však Vitáskové – k úlevě všech – odletět podařilo… a hned se začaly dít věci. Náměstek Vitáskové musel obratem podepsat krví úpis, tedy podporu solárů za desítky miliard korun. Ale klid nebude trvat dlouho, podle ověřených informací Odposlechu už si strašidlo s hlavou sršáně, kožichem z kouře a žihadly místo drápků odpočinulo a nejpozději po Novém roce se vrátí! Třeste se, Barbucha, ehm Alena se vrátí!

Doktor Sládek v naději

Velký comeback plánuje na nový rok legenda české rasistické scény Miroslav Sládek. Někdejší vůdce krajně pravicových republikánů, které v 90. letech volily statisíce lidí, nyní oprašuje svůj dvacet let starý politický program. Jeho teze s postupem času vůbec nezestárly: zákaz přistěhovalectví, trest smrti, vyřešení „cikánské“ otázky. Je jasné, proč dávno zapomenutý neonacistický děda obživl právě nyní – v době rozsáhlé migrace, která dokáže k smrti vyděsit mnoho slušných a bílých Čechů.

Redakce Odposlechu zjistila, že doktor filozofie Sládek, za komunismu poslušný zaměstnanec cenzorského úřadu, už spřádá se svými novými kamarády plány na kandidaturu do podzimních krajských voleb. Mohl by spasit dosud ne příliš úspěšnou stranu Národní demokracie, kterou vede antisemita a konspirační teoretik Adam Benjamin Bartoš.

Bartoš nechvalně proslul sestavováním seznamu českých Židů, což zřejmě byla příprava na evidenci transportů do lágrů, které budou následovat záhy poté, co slušní a bílí Češi Bartoše se Sládkem zvolí. Sládek už leccos naznačil také ve svém vánočním poselství, které umístil na internet: „Doufám, že si společně vybojujeme skutečně šťastný nový rok!“ Také doufáme. Ale politické mrtvoly na bojiště nepatří.

Pelikánův vděk

Když před pár týdny tři rozhodci Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře, kteří v arbitráži s firmou Diag Human podrželi Českou republiku a rozhodli v její prospěch, nedostali od vlády za svou práci zaplaceno, bylo to trochu překvapení. I když je faktem, že jejich původní smlouvy nepočítaly s tím, že budou rozhodovat o několikamiliardové sumě, kterou švýcarská společnost po Česku požadovala.

Přece jen si nějakou odměnu, byť ne ve výši požadovaných třiceti milionů zasloužili. Na vládě, která jednala o vyrovnání s rozhodci, však nakonec zvítězil argument ministra spravedlnosti Roberta Pelikána, který podle zdroje Odposlechu otevřeně prohlásil: „Už je nepotřebujeme, tak co bychom jim dávali.“ Moc to nekoresponduje se slovem spravedlnost, kterou má jeho úřad v názvu, ale o to více to odpovídá obchodní logice Agrofertu, kde si mladý ministr takto jasně řekl o budoucí angažmá. Zda to mělo nějaký vliv na postoje rozhodců k vládě v dalších arbitrážích, například v té, v níž prohrály ČD více než miliardu, není Odposlechu známo.

Železná klenba v Česku

Zdá se, že armáda to myslí s modernizací skutečně vážně. Podle informací týdeníku Euro se Česko po Kanadě stane druhou zemí světa, která bude používat izraelský radar EL/M-2084 MMR, jehož výrobcem je izraelský státní podnik Elta. Pod nicneříkajícím názvem se skrývá radar, který funguje v rámci izraelského mobilního protiraketového štítu Iron Dome (Železná klenba).

Původně měl zastaralé sovětské radary u protiletadlového pluku ve Strakonicích nahradit jen radar pro vzdušný přehled. Izraelský radar ovšem umožní i navádění střel země– vzduch. Splňuje tak podmínky, které stanovila česká armáda. Ta chce, aby radar byl víceúčelový. Na trhu existují jen dva takové – jeden izraelský a druhý švédský.

Favoritem je nejspíš izraelský výrobce, protože podle informací týdeníku Euro izraelská vláda povolila svému státnímu podniku Elta Systems sdílet s ministerstvem obrany a českou armádou technické standardy radaru MMR a přenést výrobní technologii jeho klíčových součástí k místnímu partnerovi, kterým je pardubická firma Retia.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty, jak na ně?
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít