odposlech

16. listopadu 2015, 00:00 - (red)
16. listopadu 2015, 00:00

Možná přijde i Hele Jmenný seznam aktérů takzvané olomoucké kauzy, kterou Útvar pro odhalování organizovaného zločinu vyšperkoval jménem někdejšího ministra vnitra Ivana Langera, se rozrůstá o další zajímavé jméno.

O Šamšulu. Nejde ale o loutku výtvarníka Stanislava Holého z televizního Studia Kamarád, ale o bývalého šéfa odboru násilné kriminality olomoucké policie Libora Šamšulu. Ten kvůli sporům s obviněným náměstkem Karlem Kadlecem policejní sbor opustil zhruba před dvěma lety. Chvíli se živil jako vlekař, nyní je velitelem městské policie ve Šternberku, kde uspěl v konkurzu o jednom uchazeči. „Je sice nepříjemné, že se uchazečů přihlásilo tak málo, na druhé straně byl pan Šamšula velmi kvalitním kandidátem. Fyzické testy zvládl výborně, dokonce překonal nastavené limity.

Podle psychologického posudku má předpoklady pro vedení kolektivu několika desítek lidí. Navíc je to zkušený policista s dobrou znalostí místního prostředí,“ popsal výběrové řízení starosta Stanislav Orság. O svou znalost místního prostředí se ovšem Šamšula významně podělil i s poslankyní ANO Janou Lorencovou, která hraje velmi důležitou roli v olomoucké kauze a s níž se setkal i na sněmovní půdě. Válka olomouckých policistů je tedy zjevně reálná. A Šamšula - stejně jako postavička ve Studiu Kamarád - v ní hraje ne nepodstatnou roli. Zde už ale zjevně nejde o představení pro děti, ale o thriller plný práskačů.

Chcete mě v Brně?

V Brně pomalu vrcholí námluvy stran s kandidáty pro krajské volby v příštím roce. Hnutí ANO se nabízí současný primátor Petr Vokřál, jemuž se právě úspěšně rozkládá magistrátní koalice. Na dveře hnutí ale už klepou i jiní nadějní kádři. Třeba bývalý ministr pro místní rozvoj v úřednické vládě zemanovců František Lukl. Předseda svazu měst a obcí a starosta Kyjova už se do ANO tlačí déle než rok. Nejdříve měl loni v září eminentní zájem stát se znovu ministrem pro místní rozvoj po Věře Jourové. To nevyšlo. Teď by rád vedl ANO na jižní Moravě. Ale je opět až náhradníkem. Lukl je totiž na jihu Moravy známá firma. Jako lídr kandidoval ve sněmovních volbách před dvěma lety za zemanovce a udělal mizerný výsledek. Po tomto fiasku už nemá o zemanovce zájem. Ti si tak hledají jiné odpadlíky. Třeba bývalého brněnského primátora Romana Onderku, který už není v sociální demokracii spokojen. ČSSD ho odstavila od veškeré moci, slabý Onderka je totiž snadným terčem vtípků lídra Žít Brno Matěje Hollana a sociální demokraté se bojí totálního zesměšnění. Zemanovce už víc zesměšnit nejde, možná proto se Onderka uchytí tam.

Radmila si nepřiplatí

Pražská Trojkoalice (zelení, Starostové a KDU-ČSL) už od prázdnin upozorňovala své koaliční partnery ANO a ČSSD, že to se spravedlivějším rozdělením daní pro městské části myslí smrtelně vážně a tenhle bod koaliční smlouvy prostě nezůstane jen na papíře. Ano, dalo se to vyřešit celkem elegantně.

Chybějící stamiliony nemusely udělat díru v už tak hubeném rozpočtu města na příští rok, pokud by ANO přistoupilo na to, že se zvedne daň z nemovitostí, která je v Praze jedna z nejnižších a je příjmem malých radnic. Jenomže Radmila Kleslová je vyhnala s tím, že ona tedy rozhodně nebude platit vyšší daň za svůj dům v Dubči. Na posledním zastupitelstvu se tedy zástupci Trojkoalice s klidným svědomím spojili s opozicí a navýšení příspěvku na obyvatele pro městské části s přehledem prohlasovali. Potom už členové koalice přestali držet dekorum a tvrdit veřejnosti, že jejich koalice je „funkční“ a „životaschopná“ i po masakru před třemi týdny, kdy si navzájem odvolali část svých radních. Kdyby se spořivá Radmila nechovala jako lakomá Barka, možná tahle komedie mohla vydržet do Vánoc…

Zeman na lodi bláznů

Organizátoři satirického karnevalového průvodu sametového posvícení připravili na Den boje za svobodu a demokracii alegorii České republiky jako lodi bláznů. Na přídi lodi, obehnané ostnatým drátem, se poveze Miloš Zeman s roztaženými pažemi a zezadu ho bude objímat Krteček s nápisem PPF na zádech. Jejich objetí evokuje známou scénu z filmu Titanic. Kormidlo lodi sice drží Bohuslav Sobotka, okolo krku ho však svírá chapadlo chobotnice s tváří Andreje Babiše. Loď pomáhá udržovat v chodu Milan Chovanec v uniformě dozorce, nesmrtelný zombie Václav Klaus či Miroslav Kalousek jako kovboj s máslem na hlavě. Recesisté byli k prezidentovi s Krtkem ještě milosrdní. To osmiletá žačka raději nejmenované pražské základní školy to vidí méně prozaicky. „Česká republika je republika a jejím prezidentem je pan prase“ - napsala v domácím úkolu na téma Náš stát. PS: Druhačka není členkou pražské kavárny…

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít